Soda oczyszczona wykazuje działanie między innymi fermentujące, odświeżające, pochłaniające zapachy, wybielające, a także delikatnie żrące. Jak się jednak okazuje, sodę oczyszczoną wykorzystujemy nie tylko do pieczenia czy sprzątania, ale także... chcąc wpłynąć dobrze na nasze zdrowie, np. kiedy cierpimy na niestrawność. Jak widać, cenne właściwości tego specyfiku mogą być dla nas pomocne w naprawdę wielu kwestiach.

Bardzo popularnym połączeniem jest kąpiel w sodzie oczyszczonej. Powodów jest kilka. Pierwszy? Soda oczyszczona świetnie rozpuszcza się w wodzie. Jest też tania i łatwo dostępna. Kąpiel z sodą oczyszczoną — ten duet cieszył się popularnością już dawno, dawno temu — jeszcze za czasów młodości naszych babć!

Chcesz podkręcić efekty swojej relaksującej kąpieli? Dodaj do niej sodę oczyszczoną! Poniżej wyjaśniamy, dlaczego warto się na to zdecydować. 

Soda oczyszczona do kąpieli: właściwości

Soda oczyszczona dodawana do kąpieli oferuje nam mnóstwo wspaniałych właściwości. Zacznijmy od tego, czym jest ten wyżej wspomniany, magiczny i wielofunkcyjny składnik. Soda oczyszczona to nic innego jak wodorowęglan sodu. Występuje w środowisku naturalnie (w oceanach, złożach mineralnych czy osadach wód gruntowych), niekiedy bywa również pozyskiwana syntetycznie

Dodając sodę do kąpieli, możemy liczyć na co najmniej kilka wspaniałych efektów, które zagwarantuje nam takie połączenie. Wśród nich znajdują się między innymi elementy takie jak:

  • soda oczyszczona dodana do kąpieli zmiękcza twardą wodę, która negatywnie wpływa na skórę, m.in. wysuszając ją,
  • jeśli masz podrażnioną od słońca skórę, dodatek sody oczyszczonej do kąpieli może okazać się zbawienny, ponieważ załagodzi objawy poparzenia słonecznego — warto więc zaopatrzyć się w ten naturalny składnik szczególnie w sezonie letnim,
  • dzięki kąpieli w sodzie oczyszczonej ukąszenia owadów staną się mniej dotkliwe (świąd po ukąszeniu komarów też!),
  • po kąpieli w wodzie z sodą oczyszczoną nie musisz martwić się, że w wannie pozostanie nieestetyczny, trudny do zmycia osad czy zacieki,
  • kąpiel w wodzie z sodą oczyszczoną może pomóc w załagodzeniu objawów infekcji grzybiczych (szczególnie skóry i paznokci). Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, zawsze zasięgnij opinii lekarskiej na ten temat,
  • soda do kąpieli stosowana jako uzupełnienie leczenia przepisanego przez specjalistę może zniwelować pieczenie, dyskomfort i ból występujący przy infekcjach dróg moczowych,
  • moczenie stóp w wodzie z sodą oczyszczoną to kolejny, powszechnie znany sposób, aby zniwelować ich swędzenie, załagodzić ewentualne podrażnienia i skutecznie zmiękczyć twardy naskórek.

Soda oczyszczona do kąpieli: ile jej dodać?

Ile sody dodać do kąpieli — czyli pytanie, który każdy z nas zadaje sobie na początku tej kosmetycznej przygody. Odpowiedź może zaskoczyć. Wystarczy wsypać już 2-4 łyżek sody oczyszczonej (niektóre źródła mówią 1/4 szklanki) do wanny, aby cieszyć się cudownymi właściwościami tego specyfiku. Wiele oczywiście zależy również od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć. 

Jak często można brać kąpiel z sodą oczyszczoną?

Z pewnością warto zażywać kąpieli z sodą oczyszczoną regularnie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej tego, jak często można brać kąpiel z sodą oczyszczoną. Z pewnością podobnie jak w wielu innych przypadkach, i w tym zależy zachować umiar, nie zapominając o zdrowym rozsądku. Jeżeli cierpimy na jakieś schorzenia (w tym choroby skóry), zanim przystąpimy do tego rodzaju rytuałów pielęgnacyjnych, zawsze powinniśmy w pierwszej kolejności skonsultować swoje plany z lekarzem. Jeśli z kolei zauważamy, że nasza skóra źle reaguje na takie połączenie, należy możliwie najszybciej przerwać kąpiel.

Warto też pamiętać, aby tuż po takiej kąpieli dokładnie osuszyć i nawilżyć skórę. W trakcie nie zapominajmy natomiast o odpowiednim nawodnieniu organizmu! Nie sugeruje się też, aby brać kąpiel w zbyt gorącej wodzie — może negatywnie wpłynąć nie tylko na naszą skórę, ale także zdrowie. Co również istotne — powinniśmy spędzić w wannie wypełnionej wodą z sodą średnio od 15 do 20 minut. 

Co jeszcze warto dodać do kąpieli z sodą oczyszczoną?

Jedną z wielu wspaniałych właściwości sody oczyszczonej jest fakt, że składnik ten możemy łączyć z innymi o równie cudownych właściwościach. Do kąpieli z sodą oczyszczoną warto oczywiście dodać kilka kropli ulubionych olejków eterycznych (pamiętajmy, aby wcześniej rozpuścić je w innych, odżywczych olejach, np. kokosowym. Zapobiegnie to ewentualnemu podrażnieniu naszej skóry). To idealny przepis na relaks i ukojenie po ciężkim dniu.

Ciekawym urozmaiceniem takiej kąpieli będzie również dodanie do niej soli. Zastanawiasz się, jak zrobić sól do kąpieli samodzielnie? Taki kosmetyk w wersji #handmade to najlepsze, co możesz dla siebie w tej kwestii przygotować! Znajdź szklany słoik, wsyp do niego szklankę soli (sól z Morza Martwego/sól himalajska lub jakakolwiek inna, którą preferujesz), pół szklanki sody oczyszczonej i pół szklanki suszonych ziół (np. lawendy). Do całości dodaj (rozpuszczony wcześniej w innym oleju) ulubiony olejek eteryczny. Ostrożnie, wystarczy kilka kropli. Gwarantujemy, że czeka cię prawdziwa uczta dla zmysłów... Jak widzisz, przygotowanie takiego produktu w warunkach domowych nie jest szczególnie skomplikowanym procesem. 

Kolejnym dodatkiem, który spotęguje cudowny efekt takiego rytuału, jest zwyczajna sól morska do kąpieli. Opcja dla leniwych — możemy po prostu wsypać ją do wanny wypełnionej wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. A co powiesz na dodanie do kąpieli odrobiny ulubionego olejku? Taka kąpiel powinna wówczas dodatkowo odżywić i cudownie nawilżyć twoją skórę. Olej kokosowy, sojowy, oliwa z oliwek, migdałowy — wybieraj! Niektórzy do takiej kąpieli dodają też suszone zioła o prozdrowotnym działaniu (np. kwiat lipy, skrzyp, rumianek, rozmaryn, szałwia). 

Przyznaj — ten tani składnik o szerokim spektrum działania skrywa naprawdę wiele niezwykłych właściwości. Życzymy ci zatem udanej, relaksującej kąpieli w towarzystwie blasku świec i ulubionych zapachów!