Zwykle zapomina się o skórze głowy i przede wszystkim koncentruje na włosach na długości. Tymczasem poświęcenie odrobiny uwagi skórze może wystarczyć, aby poradzić sobie z nadmiernym przetłuszczaniem się czy wypadaniem włosów. Jak oczyścić skórę głowy? Zapoznaj się z przepisami na domowe peelingi.

Dlaczego warto robić peeling skóry głowy?

Wbrew pozorom, kondycja skóry głowy ma olbrzymi wpływ na stan włosów. Trzeba pamiętać, że włosy na długości są tak naprawdę martwymi komórkami. Nakładanie masek i odżywek z pewnością może je wzmocnić, ale najważniejsze jest zadbanie o mieszki włosowe i cebulki, z których wyrastają włosy. Jak wpływa na nie peeling?

Jak przyspieszyć produkcję kolagenu i poprawić owal twarzy? Te produkty zminimalizują skutki stresu, wygładzą zmarszczki i przywrócą skórze młodzieńczy blask>>

Zalety peelingu skóry głowy:

  • oczyszczenie skóry z warstwy krystalizacyjnej, czyli mieszanki kurzu, łoju, zrogowaciałego naskórka i pozostałości po kosmetykach,
  • odblokowanie zapchanych mieszków włosowych,
  • stymulowanie cebulek, pobudzanie włosów do wzrostu,
  • umożliwienie substancjom odżywczym wniknięcie w skórę,
  • wsparcie w walce z chorobami skóry głowy, np. łupieżem.

Z pewnością konieczne jest wykonywanie peelingu, jeśli na co dzień korzystasz z łagodnych szamponów, pozbawionych mocnych detergentów. Wówczas co jakiś czas – na przykład raz na tydzień – warto poświęcić skórze głowy więcej uwagi i dokładnie ją oczyścić. Skóra na głowie wymaga regularnego złuszczania.

Efekty regularnego stosowania peelingu:

  • wzmocnione włosy
  • zahamowane wypadanie
  • odbicie włosów u nasady
  • szybszy porost
  • pojawianie się baby hair

Jeśli zmagasz się z częstym przetłuszczaniem się włosów, wprowadź regularne peelingowanie skóry głowy do swojego planu pielęgnacyjnego. Może się okazać, że dogłębnie oczyszczona skóra nie będzie tak łatwo się przetłuszczać.

Jak zrobić domowy peeling skóry głowy?

Na rynku dostępne jest wiele różnych produktów przeznaczonych do peelingowania skóry głowy – wśród drogeryjnych produktów znajdziesz zarówno te, które przede wszystkim złuszczają naskórek, jak i takie, które dodatkowo regenerują i odżywiają skórę.

Coraz większą popularnością cieszą się także peelingi trychologiczne – polecane przede wszystkim osobom, które zmagają się z chorobami skórnymi, nadmiernym wypadaniem włosów lub łysieniem.

Jednak, na początek możesz spróbować peelingów do skóry głowy DIY. Zebrane przepisy są bardzo proste – wykonanie domowych kosmetyków nie wymaga ani dużych nakładów czasu, ani pieniędzy. Nie musisz kupować żadnych konkretnych składników, większość z nich z pewnością masz w domu. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wzmocnić włosy w łatwy i niewymagający sposób, zacznij od domowych peelingów.

Żeby mieć pewność, że odpowiednio nakładasz naturalne peelingi do skóry głowy, trzymaj się kilku zasad:

  1. Peeling wykonuj na nieumytych włosach.
  2. Zanim jednak przejdziesz do nakładania mieszanki, zmocz skórę głowy – woda sprawi, że szampon będzie się pienił, a peelingujące drobinki staną się delikatniejsze.
  3. Nie rób peelingu skóry głowy częściej niż raz w tygodniu. W przypadku peelingu z sody, ten okres jest jeszcze dłuższy. Zbyt częstym złuszczaniem naskórka możesz osiągnąć odwrotny skutek.
  4. Nie trzyj – staraj się delikatnie masować skórę głowy. Pocierając, uszkodzisz mechanicznie włosy lub podrażnisz delikatną skórę.
  5. W razie możliwości, staraj się nie nakładać peelingu na włosy.
  6. Dokładnie spłucz peeling i umyj włosy.

1. Peeling do skóry głowy z kawy

Składniki:

  • 2-3 łyżki fusów, które pozostały po parzeniu kawy
  • odrobina szamponu

Wymieszaj kawę z szamponem w miseczce. Zmocz skórę głowy, a następnie partiami nakładaj mieszankę i delikatnie masuj.

Właściwości: Kawa, za sprawą zawartej w niej kofeiny, działa pobudzająco na cebulki. Dzięki temu pomaga w walce z wypadaniem włosów i stymuluje je do wzrostu. Dodatkowo, drobinki kawy świetnie ścierają martwy naskórek.

Serum, które odmieni twoją cerę w 2 tygodnie. Efekty zobaczysz jeszcze przed sylwestrem >>

2. Peeling do skóry głowy z glinki

Składniki:

  • 1-2 łyżeczki glinki
  • 1 łyżka szamponu
  • Opcjonalnie: 2 łyżki drobnoziarnistego cukru

Połącz glinkę z szamponem. Delikatnie wmasuj powstałą mieszankę w skórę głowy. W razie potrzeby dodaj odrobinę wody. Staraj się wykonywać delikatne ruchy. Pozostaw glinkę na wilgotnej skórze przez 2-3 minuty.

Właściwości: Decydując się na zieloną glinkę, stworzysz świetny peeling do skóry głowy przetłuszczającej się, natomiast biała glinka, najbardziej uniwersalna, sprawdzi się osobom ze skłonnościami do łupieżu. Jak widać, możesz skomponować idealny peeling do swoich potrzeb, wystarczy jedynie dobrać odpowiedni rodzaj glinki. Peeling z glinki z pewnością oczyści skórę z nadmiaru sebum i zadziała stymulująco na cebulki. Cukier dodatkowo wspomoże złuszczyć martwy naskórek.

3. Peeling z sody do skóry głowy

Składniki:

  • 2 łyżki sody oczyszczonej
  • odrobina szamponu

Dodaj do szamponu sodę oczyszczoną i dokładnie wymieszaj. Nałóż mieszankę na skórę głowy. Odczekaj 5-10 minut, a następnie spłucz peeling. Umyj włosy tak, jak zawsze.

Właściwości: Peeling z sody polecany jest przede wszystkim osobom, które zmagają się z częstym przetłuszczaniem się włosów. Soda świetnie oczyści skórę głowy i pozbędzie się wszelkich zanieczyszczeń z mieszków włosowych. Jednak, ze względu na intensywne działanie peelingu z sody, nie powinno się po niego sięgać częściej niż raz w miesiącu.

Włosy średnioporowate, zwłaszcza kręcone, mogą zareagować przesuszeniami – obserwuj reakcje włosów po wykonaniu peelingu.

4. Peeling cukrowy do skóry głowy

Składniki:

  • 3 łyżeczki drobnoziarnistego cukru
  • odrobina szamponu
  • opcjonalnie: żel aloesowy

Wymieszaj składniki ze sobą – peeling powinien mieć gęstą, zwartą konsystencję. Następnie delikatnie nałóż mieszankę na mokrą skórę głowy. Wykonaj delikatny masaż.

Właściwości: Peeling cukrowy działa mechanicznie – drobinki cukru złuszczają martwy naskórek i tym samym odblokowują zapchane mieszki włosów. Uważaj jednak, aby nie wywołać podrażnień – wykonuj łagodne ruchy. Jeśli zdecydujesz się dodać żel aloesowy, dodatkowo nawilżysz i odżywisz skórę. Zamiast aloesu, możesz sięgnąć po rozpuszczony w wodzie miód – również świetnie się sprawdzi.

5 kosmetyków, z którymi nie rozstajemy się tej zimy. Działają nawilżająco i natychmiastowo przynoszą ulgę nawet najbardziej odwodnionej cerze >>