Masz za sobą nerwowy dzień? Zadania w pracy nie mają końca, szef potrzebuje dokumentów na wczoraj, dodatkowo znów spóźniłaś się, żeby odebrać dziecko z przedszkola - brzmi znajomo? Po takim ciężkim dniu, który zdarza się każdej z nas, zdecydowanie zasługujemy na relaks. Kiedy nie pomaga nawet joga i medytacja, zbawienna może okazać się gorąca kąpiel w wannie - rodem z filmu romantycznego, z zapalonymi świeczkami i aromatycznymi zapachami unoszącymi się w powietrzu.

W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępna jest masa rozmaitych produktów kosmetycznych, które poprawiają jakość kąpieli i pozwalają na jeszcze większe odprężenie. Do wyboru mamy sole do kąpieli, olejki, zioła czy płyny dodające puszystej piany. W wolnym czasie warto jednak wziąć sprawy w swoje ręce i samemu przygotować domowe kule do kąpieli. Możesz stworzyć je w krótkim czasie, w 100% według własnych upodobań, łącząc własne mieszanki zapachowe, olejowe i ziołowe. Taki relaks po ciężkim dniu w domowym zaciszu stanie się wówczas jeszcze większą przyjemnością. 

Zarówno naturalne, jak i musujące kule do kąpieli, to po prostu mocno uformowana mieszanka kilku łatwo dostępnych składników, które po kontakcie z płynem, rozpuszczają się, aby finalnie umilić nam kąpiel. Przepis na domowe kule do kąpieli jest niezwykle prosty i każdy poradzi sobie z ich przygotowaniem bez problemu. Potrzebne składniki kupisz w sklepie spożywczym, przez Internet czy w sklepach kosmetycznych. Jeśli jesteś fanką naturalnej, delikatnej pielęgnacji, możesz stworzyć dla siebie kule do kąpieli bez dodatku kwasku cytrynowego.

Kule do kąpieli DIY - dlaczego warto je zrobić? 

Powodów, dla których warto zrobić samodzielnie, domowe kule do kąpieli, jest wiele. Jednym z nich jest po prostu nauka nowych, ciekawych rzeczy, które znajdują praktyczne rozwiązania w codziennym życiu. Warto jest też zgłębić tajniki ich wykonywania, aby dowiedzieć się, z czego dokładnie jest zrobiona musująca kula do kąpieli. Dzięki temu, że sami wybieramy ulubione składniki, z których robimy nasze kule, możemy również zadbać o to, aby były one możliwie najwyższej jakości. To bardzo istotne, jako że nasze ciało jest zamoczone w wodzie z rozpuszczoną kulą przez co najmniej kilkanaście minut. Warto więc szczególnie zwrócić uwagę na to, z jakimi składnikami będzie miała kontakt nasza skóra i jakie składniki będzie wchłaniać. 

Jeśli poszukujesz chwili wyciszenia po pracy, a nie chcesz znów patrzeć w telewizor czy praktykować jogi - tworzenie domowych kul do kąpieli może okazać się niesamowicie odprężającym, relaksującym zajęciem. Co ważne, sama decydujesz o ich kształtach - taka zabawa z pewnością pobudzi twoją kreatywność, wyobraźnię oraz zdolności manualne. Efekty swojej pracy możesz podarować w formie prezentu bliskim ci osobom. Ten gest z pewnością zostanie doceniony o wiele bardziej niż kolejna, kupiona przez Internet, rzecz. Podpowiadamy - możesz dodać do musujących kul ulubione olejki eteryczne danej osoby, gwarantujemy, że doceni je wówczas jeszcze bardziej. Poza niewątpliwą przyjemnością, która płynie z robienia domowych kul do kąpieli, niosą one wiele korzystnych właściwości dla naszego ciała - zaczynając od oczyszczenia, regeneracji oraz nawilżenia skóry, kończąc na ogólnym wyciszeniu naszego umysłu i wzmocnieniu naczyń krwionośnych. 

Z olejków eterycznych, których w całości nie wykorzystasz, możesz zrobić np. domowy peeling do rąk. Wystarczy, że dodasz do nich odrobinę soku z cytryny, cukru czy zmielonych ziaren kawy lub soli himalajskiej i... gotowe! Taki peeling do rąk pozwoli Ci cieszyć się zadbanymi, miękkimi dłońmi bez przebarwień. Kilka kropel możesz też dodać do swojej ulubionej świeczki, której towarzystwo jeszcze bardziej umili ci rytuał kąpieli.

Na kosmetyczne wykorzystanie sody oczyszczonej jest jeszcze inny, świetny sposób - moczenie nóg w wodzie z sodą. Poza właściwościami zdrowotnymi, moczenie nóg w sodzie działa również bardzo odprężająco i pozwala pozbyć się uczucia zmęczenia naszych dolnych kończyn.

Jak zrobić musujące kule do kąpieli? 

Robienie kul kąpielowych DIY jest bardzo proste. Wystarczy połączyć ze sobą sodę, odpowiadający za tworzenie się bąbelków kwasek cytrynowy, olej bazowy (np. oliwa z oliwek, olej słonecznikowy) oraz ulubione, naturalne olejki eteryczne. Przed przystąpieniem do tworzenia kul kąpielowych, odpowiednio przygotuj swoje miejsce pracy i, poza składnikami, zaopatrz się w niezbędne akcesoria, czyli: miskę, w której będziesz mieszać składniki, łyżkę, szklankę, formę do kul oraz wodę w butelce ze spryskiwaczem. Standardowo pamiętaj również o zrobieniu próby uczuleniowej, zanim skorzystasz z danego produktu kosmetycznego. A oto nasz prosty, sprawdzony przepis na podstawowe kule do kąpieli:

Składniki:

  1.  Ćwierć szklanki kwasku cytrynowego.
  2.  Pół szklanki sody oczyszczonej.
  3.  3 łyżki oleju bazowego (np. oliwa z oliwek, olej słonecznikowy)
  4.  Odrobina wody (najlepiej w spryskiwaczu).

KROK 1: Do dużej miski wsyp kwasek cytrynowy i sodę, a następnie dobrze je ze sobą połącz.
KROK 2: Dodaj olej bazowy i wymieszaj.
KROK 3: Powstałą masę o konsystencji mokrego piasku dobrze ugnieć, a następnie umieść całość w foremkach (jeśli masa nie chce się lepić, spryskaj ją odrobiną wody - około 2-3 pryśnięcia). 
KROK 4: Po upływie około godziny wyjmij domowe kule do kąpieli z formy i zapakuj je w przezroczystą folię, aby zabezpieczyć produkt przed wilgocią oraz uszkodzeniami przy transporcie. 

Wskazówka: Jeśli masz rany na dłoniach, nałóż na nie gumowe rękawiczki, aby uchronić je przed podrażnieniami od kwasku cytrynowego. 

Jak zrobić kule do kąpieli lawendowe? 

Jeśli chcesz osiągnąć jeszcze większy relaks i wyciszenie, podczas tworzenia domowych kul do kąpieli, możesz dodać do produktu odrobinę suszonej lawendy ze sprawdzonego źródła lub naturalnego, lawendowego olejku eterycznego (albo to i to). Związki aromatyczne zawarte w olejku lawendowym wpływają bardzo kojąco na układ nerwowy. Składniki takie jak linalol i terpineol działają świetnie na układ nerwowy, co powoduje zmniejszenie stanu nerwowego, napięcia oraz uczucia niepokoju, wpływając tym samym pozytywnie na jakość snu, a co za tym idzie - życia. Aby wykonać lawendowe kule do kąpieli, potrzebne są więc te same, bazowe składniki, plus dodatki w postaci olejki lawendowego i/lub suszonej lawendy. 

KROK 1: Podobnie jak przy zwykłych, musujących kulach do kąpieli, do dużej miski wsyp kwasek cytrynowy i sodę, a następnie dobrze je ze sobą wymieszaj. 
KROK 2: Gdy składniki porządnie się ze sobą połączą, dodaj olej bazowy i ponownie wymieszaj całość, a po chwili dodaj olejek lawendowy. 
KROK 3: Powstałą masę o konsystencji mokrego piasku dobrze ugnieć, następnie umieść w foremkach, posypując dna obu części formy lawendą (jeśli masa nie chce się lepić, spryskaj ją odrobiną wody - 2-3 pryśnięcia). 
KROK 4: Po upływie około godziny wyjmij domowe kule do kąpieli z formy i zapakuj w przezroczystą folię, aby zabezpieczyć je przed wilgocią oraz uszkodzeniami przy transporcie. 

Jak zrobić kule do kąpieli ziołowe? 

Od tysięcy lat wiadomo, że zioła mają pozytywny, zbawienny wpływ na ludzki organizm. Na terenie naszego kraju rośnie mnóstwo ziół wykorzystywanych w medycynie, których liście i kwiaty można wykorzystywać w terapii przy różnych dolegliwości zdrowotnych. Nasza musująca kula do kąpieli może zostać wzbogacona właśnie o takie zioła, jednak należy zwrócić uwagę, czy nie będą podrażniać naszej skóry. Do kuli możemy dodać np. pokrzywę albo miętę, co dodatkowo nada naszej kąpieli nowy, orzeźwiający wymiar. Przepis na kule do kąpieli ziołowe jest analogiczny do przepisu na kule lawendowe, zmieniamy tylko dodatek w postaci olejku eterycznego i/lub suszu. Dodatkowo z pozostałych ziół, które kupiliśmy/zerwaliśmy, możemy wykonać np. masaż stemplami ziołowymi, który polega na przykładaniu do ciała podgrzanych, zawiniętych w bawełnę ziół. Efektem tego masażu jest m.in. redukcja cellulitu oraz niwelowanie bólu konkretnych partii ciała. Zanim jednak postanowisz zrobić masaż stemplami ziołowymi, koniecznie przeczytaj, jakie są przeciwwskazania do jego wykonywania.

Jak zrobić świąteczne kule do kąpieli DIY?

Jesteś fanką świątecznego klimatu - pięknych zapachów unoszących się w powietrzu i rodzinnej, ciepłej atmosfery? Świąteczne kule do kąpieli cię zachwycą! Zimą szczególnie lubimy zanurzyć się w wannie wypełnionej gorącą wodą, dlatego na ten czas warto przygotować specjalne, świąteczne kule do kąpieli. Możemy dodać do nich ulubione, zimowe aromaty, które dodatkowo korzystnie wpłyną na nasze ciało. 
Przedstawiamy ci więc składniki, które warto dodać do świątecznych kul zapachowych:

  • Pomarańcza - posiada działanie przeciwzapalne, tonizujące, bakteriostatyczne i  uspokajające, a nawet redukuje napięcie mięśni. Warto więc sprawić, aby twoja musująca kula do kąpieli została wzbogacona o ekstrakt z pomarańczy lub skórkę z tego owocu.
  • Cynamon - przez jednych uwielbiany, przez innych nienawidzony. Podobnie jak imbir działa rozgrzewająco, przeciwzapalnie, a także łagodzi dolegliwości związane z drogami oddechowymi, poprawia również krążenie. Chyba nic nie pachnie bardziej świątecznie niż ten cudowny składnik. Dodaj olejek cynamonowy do swojej kuli i ciesz się świątecznym klimatem w swojej łazience.
  • Goździki - charakteryzują się intensywnym, korzennym aromatem. Nazywane są „eliksirem młodości”. Likwidują stan zapalny i wzmacniają układ odpornościowy. Działają przeciwnowotworowo, przeciwwirusowo. Umieść suszone goździki w swoich kulach.

Wszystkie kule musujące wykonuje się niemalże tak samo, zmieniając jedynie olejki i dodatki. Poza tymi elementami przepis bazowy pozostaje bez zmian. Ważne jednak, aby zachować proporcje sody i kwasku cytrynowego 2:1. Pamiętaj też o próbie uczuleniowej. Od ciebie zależy, jaką egzotyczną podróż (a może relaksującą lub kojącą?) wybierzesz podczas tej wyjątkowej chwili dla siebie.