Kąpiel w mleku, czyli kąpiel Kleopatry. Co to takiego?

Ze względu na swoje pielęgnacyjne właściwości, mleko od wieków było wykorzystywane do kąpieli. Mówi się, że kąpiele upiększające z użyciem mleka stosowała sama Kleopatra, która słynęła z pięknej, gładkiej i rozświetlonej skóry. Nic więc dziwnego, że tego typu zabiegi oferują różnego rodzaju gabinety odnowy biologicznej. Jednak zamiast decydować się na kąpiel w mleku w spa, sugerujemy samodzielne wykonanie jej w domowym zaciszu. Jak to zrobić? I, przede wszystkim, jakie zalety ma kąpiel w mleku? Przeczytajcie.

Kąpiel w mleku – na co pomaga?

Mleko jest bogate w witaminy z grupy B, proteiny, wapń które dobrze wchłaniają się w skórę i działają odmładzająco. Dzięki zawartemu w nim kwasowi mlekowemu, w naturalny sposób oczyszcza skórę z martwego naskórka, zmiękcza go, łagodzi stany zapalne i oparzenia słoneczne, a także wygładza szorstką skórę. Jeśli do kąpieli dodamy inne składniki, np. owies, otrzymamy dodatkowe działanie przeciwzapalne. 

Należy jednak zauważyć, że osoby ze skórą wrażliwą powinny być ostrożne, jeśli chodzi o mleczne kąpiele. Czasami skóra może zostać podrażniona przez kwas mlekowy znajdujący się w mleku, dlatego kąpiele w mleku nie są niestety dla każdego.

Sucha skóra na nogach – jak skutecznie ją nawilżyć? Dlaczego mamy z tym problem?>>

Kąpiel w mleku – przepis klasyczny

Składniki:

  • 200-250g mleka w proszku 
  • Ciepła woda
  • 100 g płatków owsianych
  • 100 g oleju
  • Olejki eteryczne
  • 200 g soli epsom lub morskiej

Jak zrobić kąpiel w mleku? Sposób wykonania:

  1. Pierwszym krokiem będzie napełnienie wanny ciepłą lub letnią wodą. Zarówno gorąca, jak i zimna woda mogą wysuszać skórę i najlepiej jej unikać.
  2. Następnie dodaj 200-250 g mleka w proszku, w zależności od wielkości wanny. Najpopularniejszą opcją będzie wykorzystanie mleka krowiego lub koziego, chociaż wielu dermatologów zaleca również stosowanie mleka pełnotłustego lub maślanki, które zawierają więcej kwasu mlekowego. Mogą one wzmocnić działanie złuszczające i nawilżające mlecznej kąpieli, a także sprawić, że skóra będzie bardziej miękka. 
  3. Wrzuć zmielone płatki owsiane. Ten krok jest całkowicie opcjonalny, ale płatki owsiane są świetnym dodatkiem do kąpieli mlecznej - szczególnie dla osób, które zmagają się z problemem suchej i swędzącej skóry. Płatki owsiane działają przeciwzapalnie, nawilżająco, a nawet zapobiegają utracie wody. Wiele swoich korzystnych właściwości zawdzięczają związkom fenolowym zwanym awenantramidami, a także cukrom, takim jak skrobia i beta-glukan.
  4. Dodaj olej. Olej również jest opcjonalnym składnikiem, ale zapewni dodatkowe nawilżenie i ukojenie zmęczonej skórze. Dobrze sprawdzą się olej kokosowy, olej z awokado, jojoba lub tradycyjna oliwa. 
  5. Dodaj sól epsom. Nazwa niewiele ci mówi? To wyjątkowa sól o wysokim stopniu czystości, zwana jest również gorzką lub angielską. Wyglądem przypomina zwykłą sól kuchenną, ale wyróżnia ją gorzki smak i szybka rozpuszczalność w wodzie. Stosowana jest do solankowych kąpieli stóp, bo jak żaden inny składnik pomaga zmiękczać naskórek i regenerować zmęczone nogi. Łagodzi również bóle stawów, rozluźnia mięśnie i zmniejsza stany zapalne.
  6. Jeśli jesteś fanką pięknie pachnących kąpieli, na koniec możesz dodać kilka kropli lawendowego olejku eterycznego, lub innego olejku bezpiecznego dla skóry. Warto jednak pamiętać, że olejki mogą powodować poważne alergie kontaktowe i powinny unikać ich osoby z nadmiernie wrażliwą skórą.
  7. Przed wejściem do mlecznej kąpieli, dokładnie wymieszaj wszystkie składniki dłonią, a następnie rozkoszuj się jej pielęgnacyjnymi właściwościami. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, postaraj się spędzić w domowym spa około 20-30 minut.

10 pomysłów na prezenty gwiazdkowe w duchu self-care. Pielęgnują ciało i dają przyjemność zmysłom>>

Kąpiel w kozim mleku

Wiedzieliście, że jest kilka rodzajów kąpieli w mleku? Zależą one od rodzaju tego napoju, a także innych składników, które dodaje się do tej mikstury. Mówi się, że mleko kozie posiada więcej zbawiennych właściwości dla skóry niż mleko krowie. Zawarte w nim białko sprawia, że skóra nie tylko staje się miękka i gładka, ale również bardziej elastyczna. To podobno właśnie w kozim mleku kąpała się Kleopatra.

Kąpiel w mleku i miodzie

Aby przygotować miodowo-mleczną kąpiel, podgrzej mleko i miód (do jego całkowitego rozpuszczenia), odstaw do ostygnięcia, a następnie miksturę połącz z ciepłą wodą w wannie. 

Kąpiel w mleku kokosowym

Osoby, które nie korzystają z produktów pochodzenia zwierzęcego, nie muszą rezygnować z mlecznych kąpieli. Mogą wykorzystać alternatywę w postaci sproszkowanego mleka sojowego, migdałowego lub kokosowego.

Kąpiel w mleku i oliwie

Oliwa (lub inny olej, np. kokosowy, czy jojoba) zapewni dodatkowe nawilżenie skóry i da ukojenie.

Kąpiel w mleku – opinie

Świetnie działanie kąpieli w mleku na skórę potwierdzają liczne opinie, które można znaleźć w internecie. Ci, którzy spróbowali już takiego sposobu na domowe SPA, chętnie dzielą się swoimi wrażeniami oraz odpowiadają na pytanie, czy rzeczywiście taka kąpiel mleczna działa. Zebrałyśmy dla Was kilka najciekawszych komentarzy, które znajdziecie poniżej>

Kąpiel Kleopatry, czyli kąpiel w mleku krowim, z dodatkiem relaksujących olejków to sposób na domowe SPA. Idealne nawilżenie ciała, przyjemne doznania i całkowity relaks. Co więcej, możecie spokojnie zrobić sobie taką kąpiel we własnej wannie i wcale nie potrzebujecie do tego wielu litrów mleka. (Domowatv/youtube)

Kąpiel jest bardzo miła, to jak podróż do łaźni egipskiej sprzed tysiąca lat. Skóra mięciutka, nawilżona. Nie pytaj, tylko kup dziś mleko i sama zrób sobie taką kąpiel. Zobaczysz ogromną różnicę. (Eve/Kafeteria)

Ja kąpię się 1-2 razy w tygodniu i jak dotąd najlepszym trwałym efektem, który zauważyłąm jest gładkość skórek wokół paznokci, o którą do tej pory musiałam walczyć - przy kąpielach w mleku jest "gratis". (jasna79/Forum Gazeta.pl)

Romantyczna kąpiel – jak ją przygotować? Najlepsze inspiracje i najcenniejsze porady>>