Komponowanie własnych perfum może okazać się świetnym hobby – miłośnicy zapachów z pewnością odnajdą się w świecie pełnym esencji i akordów zapachowych. Początki mogą okazać się pełne wyzwań, jednak z czasem z pewnością opanujesz, które olejki i w jakich stężeniach najlepiej do siebie pasują.

Co jest potrzebne do zrobienia perfum?

Jak zrobić perfumy? Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w kilka akcesoriów i produktów. Na szczęście do zrobienia perfum DIY nie trzeba specjalistycznych przyrządów – z pewnością znajdziesz je w drogeriach czy w sklepach z półproduktami kosmetycznymi.

Olejki eteryczne

To właśnie dzięki nim nadasz domowym perfumom wymarzonego zapachu. Esencje są właściwie niezbędne do zrobienia perfum samodzielnie.

Filtr do kawy

Przefiltrowanie mieszanki sprawi, że kompozycja stanie się spójna. Bez obaw możesz użyć zwykłego filtra do kawy.

Alkohol

Aby utrwalić całość zapachu, niezbędny okazuje się alkohol. Najrozsądniej sięgnąć po specjalny alkohol do perfum, jednak w ostateczności możesz użyć spirytusu lub wódki. Uważaj jednak na ich intensywny zapach.

Woda destylowana

Jej zadaniem jest rozcieńczenie perfum, gdy zapach okaże się zbyt mocny.

Utrwalacz zapachu

Na przykład gliceryna lub olejek jojoba – dzięki tym składnikom perfumy dłużej pozostaną na skórze. W przypadku przygotowania perfum w kremie, przyda się jeszcze wosk pszczeli.

Buteleczki

Szklane buteleczki z atomizerem, do których przelejesz domowe perfumy, wydają się niezbędne. Jednak, jeśli wolisz przygotować perfumy w kremie, wystarczy, że zaopatrzysz się w zwykły, szczelnie zamykany pojemniczek.

Waga

Waga laboratoryjna – albo chociaż kuchenna – może ułatwić wyliczenia dotyczące stężeń olejków eterycznych.

Jak zaprojektować własny zapach?

Perfumy tradycyjnie składają się z trzech nut. Podczas kompozycji pierwszych domowych perfum, możesz posiłkować się prostą proporcją. Pośród zmieszanych olejków eterycznych 10% to nuty podstawy, 30-70% nuty serca, a 10-40% nuty głowy.

Nuta głowy

Zapach jest wyczuwalny przede wszystkim od razu po aplikacji perfum. Szybko się ulatnia.

Zwykle w wysokich, górnych nutach umieszcza się:

  • zapachy kwiatowe – czyli esencje kwiatów. W nucie głowy często można wyczuć pelargonię, jaśmin, fiołka czy różę.
  • zapachy owocowe – takie jak cytrusy, bergamotka, jabłko. Zwykle świetnie łączą się z nutami kwiatowymi.

Nuta serca

Zazwyczaj jest traktowana jako rdzeń zapachu, charakteryzuje się średnią lotnością.

Często są to:

  • zapachy korzenne – czyli cynamon, pieprz, imbir, kardamon i inne przyprawy.
  • zapachy ziołowe – na przykład lawenda, mięta, szałwia, rozmaryn.

Nuta bazowa

Intensywna i trwała, stanowi podstawę całego zapachu.

Esencje z różnych grup zapachowych mogą pełnić funkcję bazy. Oprócz wyżej wymienionych zwraca się uwagę na:

  • zapachy drzewne – sosna, drzewo sandałowe czy cedr
  • zapachy ziemiste – najczęściej paczula
  • zapachy skórzane – palone drewno, tytoń, dym

Dodatkowo można wyróżnić nuty łączące, które spajają poszczególne esencje.

Podczas komponowania zapachu trzeba wziąć pod uwagę zasady piramidy zapachowej – w ten sposób powstają najlepsze perfumy na rynku. Gdy nabierzesz wprawy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby swobodnie łączyć zapachy z różnych grup. Można również urozmaicić zapach morskimi akcentami – na przykład dodatkiem soli morskiej. Zapachy pełne świeżości i orzeźwiającego charakteru to przede wszystkim perfumy dla nastolatków, ale nie tylko – dobrze sprawdzą się również podczas wakacyjnych wypadów.

Perfumy z olejków eterycznych – podstawowe zasady

Łączenie zapachów nie jest proste. Nie wystarczy zestawić ze sobą olejki eteryczne o zapachach, które podobają ci się najbardziej – może się okazać, że nie stworzą razem spójnej kompozycji. Aby ułatwić ci łączenie olejków eterycznych, zebraliśmy kilka podstawowych zasad.

  1. Początkowo nie próbuj wymieszać ze sobą więcej niż 4-5 olejków eterycznych. Im więcej olejków, tym trudniej o stworzenie spójnej kompozycji.
  2. Zapachy z kwiatowej grupy dobrze łączą się z owocowymi. Wystarczy dodać do kwiatowych akordów odrobinę cytrusów, aby powstały orzeźwiające, idealne perfumy na wiosnę.
  3. Połączenie esencji cytrusowych i drzewnych pozwolą stworzyć zapach szyprowy – jeśli jesteś fanką tego aromatu, połącz np. grejpfrutową esencję z olejkiem z drzewa sandałowego.
  4. Warto zestawić ze sobą zapachy drzewne i korzenne – razem tworzą interesujące kompozycję, w sam raz na zimowe miesiące.
  5. Ziołowe esencje świetnie pasują do cytrusowych akordów.

Jak zrobić perfumy? Instrukcja krok po kroku

Marzysz o tym, żeby stworzyć swój własny signature scent? Zanim jednak przejdziesz do komponowania własnego zapachu, zastanów się, która formuła perfum odpowiada ci bardziej.

Perfumy w płynie

Są popularniejsze od perfum w kremie. Rozpyla się je za pomocą atomizera, a esencja zapachowa połączona jest z alkoholem w odpowiedniej proporcji. Zrobienie perfum w płynie nie jest trudne, trzeba jednak mieć świadomość, że zapach może nie być najtrwalszy.

Perfumy w kremie

Do perfum w kremie używa się – zamiast alkoholu – wosku pszczelnego lub olejków naturalnych. Dzięki temu są trwalsze, zwłaszcza jeśli wetrze się w je odpowiednie miejsca, takie jak nadgarstki, dekolt czy wgłębienia szyi. Ich stworzenie wydaje się prostsze, jednak w odróżnieniu od perfum w płynie trudne je rozcieńczyć i tym samym zmniejszyć intensywność zapachu.

Przepis na domowe perfumy

Jak zrobić perfumy? Zacznij od wyliczenia, ile olejków eterycznych potrzebujesz. Najtrwalsze perfumy zazwyczaj posiadają stężenie olejków eterycznych w granicach 10-30%. Pamiętaj o tym, dobierając ilość olejku. Przekroczenie zalecanych stężeń wcale nie sprawi, że perfumy będą trwalsze – zapach stanie się zbyt mocny, a olejki mogą podrażniająco wpłynąć na skórę.

Perfumy w kremie – instrukcja

  1. Rozpuść w kąpieli wodnej odrobinę wosku pszczelego – pełni funkcję bazy.
  2. Dodaj kilka kropel olejku jojoba.
  3. Odczekaj, aż wosk się wystudzi. Uważaj jednak, aby nie zdążył w pełni zastygnąć.
  4. Wybierz olejki eteryczne, z których powstaną perfumy. Dodawaj je w odpowiedniej kolejności: zacznij od nuty bazowej, następnie nuty serca i na końcu nuta głowy. Ewentualnie dodaj esencje nut łączących.
  5. Wymieszaj olejki z woskiem i pozostaw do zastygnięcia.

Perfumy w płynie – instrukcja

  1. Przygotuj szklaną buteleczkę. Wlej do niej kilka kropel olejku jojoba.
  2. Dodawaj olejki eteryczne, zaczynając od nuty podstawowej, po nutę serca, aż do nuty głowy. Kolejność ma znaczenie!
  3. Uzupełnij buteleczkę alkoholem, potrząśnij mieszanką.
  4. Opcjonalnie możesz dodać solubilizator, dzięki któremu olejki rozpuszczą się w wodzie, a roztwór stanie się klarowny.
  5. Odstaw perfumy w ciemnym i suchych miejscu na minimum dobę. Jest to niezbędne, ponieważ dopiero po czasie zapach się stabilizuje.
  6. Sprawdź zapach perfum. W razie potrzeby możesz go rozcieńczyć wodą destylowaną i ponownie potrząsnąć.
  7. Powstały płyn przefiltruj i przelej do buteleczki z atomizerem.

Jakie olejki eteryczne wybrać do perfum?

Podczas wyboru olejków do perfum weź pod uwagę nie tylko ich zapach, ale również dodatkowe właściwości. Niektóre olejki mogą okazać się podrażniające, nieodpowiednie dla kobiet w ciąży czy osób zmagających się z różnymi dolegliwościami. Dlatego przede wszystkim, wybierz olejki, których działanie znasz i które będą dla ciebie bezpieczne.

Jak wybrać najlepsze olejki eteryczne – wskazówki

  1. Sięgaj po czyste olejki eteryczne. Unikaj mieszanek.
  2. Jeśli zależy ci na dodatkowych właściwościach olejków – a nie tylko na zapachu – zdecyduj się na naturalne produkty. Syntetyczne olejki zapachowe zazwyczaj charakteryzują się gorszą jakością od naturalnych olejków eterycznych.
  3. Najlepsze olejki eteryczne produkowane są przez producentów posiadających certyfikat IFEAT.
  4. Wybieraj olejki w ciemnych buteleczkach – pod wpływem promieni słonecznych olejki tracą swoje właściwości.

Perfumy na ślub? Poznaj najczęściej polecane zapachy na weselne uroczystości.