Okazuje się, że kąpiele w zimnej wodzie mają nie tylko właściwości prozdrowotne, ale również - stosowane regularnie - oferują nam świetne efekty w temacie naszego nastroju i urody. Co dokładnie zawdzięczamy regularnym kąpielom w zimnej wodzie, jak się do nich odpowiednio przygotować oraz kto powinien ich unikać? W artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące kwestii zimnych kąpieli.

Jakie są skutki kąpieli w zimnej wodzie?

Kąpiel w zimnej wodzie oferuje nam szereg korzystnych, wspaniałych właściwości. Wśród urodowych, widocznych gołym okiem, znajduje się między innymi:

  • wyrównanie kolorytu skóry,
  • ujędrnienie skóry i redukcja cellulitu (ten miły efekt z pewnością znają również osoby, które regularnie biorą zimne prysznice),
  • poprawa krążenia skóry (przepływ krwi jest usprawniony, narządy bardziej ukrwione, a organizm dotleniony),
  • widoczny efekt "młodszej skóry" (skóra jest lepiej odżywiona i łatwiej pozbywa się toksyn).

Cenną informacją (szczególnie dla tych, którzy często chorują) może fakt, że kąpiel w zimnej wodzie w wannie to jeden ze skuteczniejszych sposobów na poprawę naszej odporności. Dzięki regularnym, zimnym kąpielom organizm znacznie lepiej mobilizuje swoje mechanizmy obronne. Osoby, które zażywają lodowatych kąpieli w wannie (albo morsują), zwykle są więc odporniejsze na choroby zakaźne czy wahania temperatury.

Kąpiel w zimnej wodzie (lub zimny prysznic) uwielbiają także sportowcy. Nie bez powodu chłodzą swoje ciała po intensywnych treningach. Zimna woda nie tylko zapobiega sztywnieniu mięśni, ale też przyspiesza ich regenerację (zmniejsza mikrourazy oraz stany zapalne). Poza tym pomaga także na zakwasy i inne mięśniowe bóle (regularne, zimne kąpiele pomagają często osobom, które chorują na reumatyzm). Ponadto nie jest żadną tajemnicą, że chłód redukuje opuchliznę ciała (np. nóg).

To jednak nie koniec - lodowata kąpiel ma także genialny wpływ na nasz umysł. I choć w pierwszym momencie, tuż po zanurzeniu ciała w zimnej wodzie (ok. 15 stopni Celsjusza), możemy odczuwać niemały dyskomfort, po kilku chwilach nasze samopoczucie ulega znacznej poprawie. Stres, który wcześniej nam towarzyszył, znika. 

Dzieje się tak, ponieważ zimna woda wspiera nasz centralny układ nerwowy i wspomaga wydzielanie konkretnych hormonów (beta-endorfin). Za ich sprawą jesteśmy szczęśliwsi, a nasz nastrój staje się euforyczny. To uczucie, zdaniem wielu morsów, jest uzależniające. Mówi się też, że morsowanie i zażywanie regularnych kąpieli w chłodnej wodzie skutkuje wzrostem produkcji testosteronu i estrogenu, co objawia się wzrostem libido. Zimne kąpiele pozytywnie wpływają też na naszą koncentrację i poziom energii - warto rozważyć je jako zamiennik porannej kawy.

Ile czasu spędzić w zimnej wodzie?

Nie warto bezrefleksyjnie ulegać modzie na lodowate kąpiele. Jeżeli nie chcemy zrobić sobie krzywdy, musimy należycie przygotować się do tej czynności. Lodowata kąpiel powinna trwać krótko. Tolerancja organizmu na zimno zwiększa się wraz z częstotliwością zażywania przez nas chłodnych kąpieli. Oczywiście wiele zależy od naszych predyspozycji, ale za bezpieczny czas takiej kąpieli przyjmuje się okres od 2 do 5 minut (w przypadku bardziej zaawansowanych w tym temacie osób jest to maksymalnie 10 minut)

Jeśli będziemy przebywać w zimnej wodzie zbyt długo, grozi nam hipotermia (wychłodzenie ciała, które zagraża życiu) i ewentualne odmrożenia. Zdecydowanie odradzamy więc odważne eksperymentowanie z długością kąpieli w lodowatej wodzie. Zalecamy natomiast ścisłe stosowanie się do powyższych rekomendacji, zaczynając od krótszego czasu, a następnie płynnie go wydłużając.

Zimna kąpiel: odpowiednie przygotowanie

Do zimnych kąpieli powinniśmy zatem odpowiednio (i stopniowo!) przygotowywać nasz organizm. Każdorazowo przed zażyciem kąpieli w zimnej wodzie w wannie (lub przed morsowaniem) zaleca się zrobienie porządnej rozgrzewki (czas trwania: ok. 15-20 minut). To może być np. szybki trucht w miejscu, dynamiczny marsz, "pajacyki", przysiady, podskoki albo stretching.

Jeżeli zaniedbamy tę kwestię, możemy doznać szoku termicznego (a ten grozi nam udarem, zawałem serca czy powstaniem obrzęku płucnego). Zdecydowanie warto poświęcić na ten rytuał odrobinę więcej czasu, aby móc bez trosk cieszyć się jego cennymi, prozdrowotnymi właściwościami.

Tuż po zażyciu takiej kąpieli należy się rozgrzać - wypij gorący napój i na moment wskocz pod ciepły koc z kubkiem ulubionego kakao w ręku.

Kąpiel w zimnej wodzie na odchudzanie: ile kalorii spala się podczas kąpieli w zimnej wodzie?

I czy kąpiel w zimnej wodzie odchudza? To pytanie, choć w pierwszej chwili może brzmieć nieco naiwnie, ma swoje uzasadnienie. Kąpiel w zimnej wodzie faktycznie uchodzi za jeden ze sposobów, aby delikatnie zredukować swoją wagę. Jak to się dzieje? Zimne kąpiele sprawiają, że nasz metabolizm przyspiesza (organizm zużywa sporo energii, żeby ogrzać schłodzone ciało).

Istnieją teorie, że podczas 20 minut kąpieli w zimnej wodzie jesteśmy w stanie spalić około 700 kcal. Zdecydowanie odradzamy jednak weryfikowanie tej informacji - zalecany (i bezpieczny) czas trwania takiej kąpieli jest kilka razy niższy. Podkręcenie metabolizmu warto postrzegać wyłącznie jako miły dodatek do całej listy cudownych właściwości zimnych kąpieli. 

Kiedy unikać kąpieli w zimnej wodzie?

Wiadomo już, jakie pozytywy wynikają z regularnego zażywania zimnych kąpieli, pora zatem na garść informacji dotyczących tego, jakie są przeciwwskazania do ich stosowania. Okazuje się, że kąpiel w zimnej wodzie (podobnie jak gorąca kąpiel) nie jest pisana każdemu. O kąpieli w zimnej wodzie muszą zapomnieć między innymi osoby, które cierpią na problemy z układem krążenia (w tym zaburzenia rytmu serca), schorzenia neurologiczne (np. padaczka, choroby mózgu czy borelioza) oraz kobiety w ciąży.  Jeżeli cierpisz na inne choroby (albo wciąż masz wątpliwości dotyczące tego, czy możesz zażywać zimnych kąpieli), najlepiej skonsultuj ten temat ze swoim lekarzem. 

Świat można śmiało podzielić na grono osób, które świetnie odnajdują się w niskich temperaturach oraz na osoby ciepłolubne, które najlepiej funkcjonują latem. Jeżeli należysz do tych drugich, zimne kąpiele prawdopodobnie nie są dla ciebie. Dowiedz się więc, jakie rezultaty przynosi regularna, gorąca kąpiel, a przy okazji - jak zrobić sól do kąpieli, która zamieni ten kojąco-pielęgnacyjny rytuał w cudowny moment głębokiego wyciszenia. Czego będziesz do tego potrzebować? Wystarczy sól morska do kąpieli i kilka dodatków (olejki eteryczne, suszone kwiaty, ulubione oleje), które z całą pewnością masz w swoim domu.