"Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się w gronie najbliższych. Zgodnie z jego wolą na ostatnie pożegnanie przybędzie rodzina królewska, przyjaciele oraz delegaci Państw" - podano wraz z informacją o śmierci małżonka Elżbiety II. Jak wynika z królewskiego protokołu żałoba narodowa trwała siedem dni, a w tym czasie stacje telewizyjne nie emitowały programów rozrywkowych. Wszystkie flagi w państwie (z wyjątkiem tej w Buckingham Palace) zostały opuszczone do połowy. Rodzina Księcia Filipa ubrana będzie w żałobne stroje, co więcej, te same zasady obowiązują członków parlamentu, którzy zobowiązani są do noszenia czarnych krawatów i opasek na ramię. Wszystkie spotkania towarzyskie członków rodziny królewskiej mające odbyć się w czasie najbliższych tygodni zostały odwołane. 

Pogrzeb księcia Filipa w Windsorze: rodzina królewska żegna słynnego arystokratę. Kto weźmie udział w uroczystości?

Uroczystość pogrzebową zaplanowano na 17 kwietnia na zamku Windsor. Wydarzenie miało charakter prywatny, wzięło w nim udział zaledwie 30 osób (choć w pierwotnych planach miało być 800 gości...), ale plan pogrzebu księcia Filipa został podany do mediów. Z powodu pandemii oraz życzeń samego księcia pogrzeb przebiegał zupełnie inaczej - nie doszło do żadnych publicznych długich procesji.

Pogrzeb księcia Filipa odbył się o godzinie 16 czasu polskiego w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Wcześniej trumna została przeniesiona z prywatnej kaplicy do specjalnie zmodyfikowanego wojskowego landa rovera. Za samochodem, w procesji szły dzieci księcia (książę Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej, książę Edward), potem dopiero pozostali uczestnicy uroczystości - książę William, książę Harry, Peter Phillips, Sir Timothy Laurence (wiceadmirał Royal Navy i mąż księżniczki Anny), David Armstrong-Jones (hrabia Snowdon), osobisty ochroniarz księcia Filipa, prywatny sekretarz księcia oraz dwóch lokajów. Królowa udała się do kaplicy św. Jerzego swoim bentleyem.

Następnie wszyscy weszli do kaplicy św. Jerzego na 50-minutową mszę żałobną, którą poprowadzili dziekan Windsoru David Conner oraz Arcybiskup Canterbury, Justin Welby. W uroczystości wzięli też udział m.in. księżna Camilla; Zofia, hrabina Wesseksu, księżna Catherine, Zara i Mike Tindallowie, księżniczka Beatrycze z mężem, księżniczka Eugenia z mężem, Lady Sarah Chatto z mężem, a także niemieccy kuzyni księcia Edynburga. Wszyscy byli w maseczkach ochronnych, zachowano też dystans między żałobnikami, a panowie zamiast mundurów, mieli na sobie garnitury - podobno miało to uniknąć kontrowersji w związku ze statusem księcia Andrzeja i księcia Harry'ego (obaj nie pełnią już obowiązków królewskich). Ciało księcia Edynburga zostało pochowane w królewskiej krypcie kaplicy św. Jerzego pod koniec ceremonii pogrzebowej przy dźwiękach hymnu narodowego.

Zara Tindall, Mike Tindall, księżniczka Eugenia, Jack Brooksbank, księżniczka Beatrycze, Edoardo Mapelli Mozzi, Catherine, księżna Cambridge oraz Camilla, księżna Kornwalii

Książę William i książę Harry nie szli obok siebie w kondukcie żałobnym na pogrzebie księcia Filipa

Już kilka dni temu podano, że książę William i Harry nie będą szli obok siebie co wywołało falę plotek na temat ich trudnej ostatnio relacji. Między nimi szedł Peter Philips, syn księżniczki Anny. Ponadto jeszcze przed uroczystością Pałac potwierdził, że bracia nie będą siedzieć obok siebie podczas nabożeństwa. Książę William usiądzie obok Petera Phillipsa, a książę Harry obok lorda Snowdown. Podobno była to decyzja samej Elżbiety, nie związana z nadszarpniętą relacją braci - jak podaje The Guardian. 

Książę Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej, książę Edward, książę William, Peter Phillips, książę Harry,

Na kilka godzin przed pogrzebem na instagramie @theroyalfamily pojawiło się prywatne zdjęcie księcia Filipa i Elżbiety II:

Filip, książę Edynburga. Życiorys monarchy

Książę Filip, książę Edynburga, hrabia Merioneth i baron Greenwich, Lord Wielki Admirał Marynarki urodził się 10 czerwca 1921 roku jako członek greckiej i duńskiej rodziny królewskiej, lecz jego rodzina została wygnana z Grecji, gdy był jeszcze dzieckiem. Filip był również spokrewniony z brytyjską rodziną królewską jako potomek królowej Wiktorii. Kształcił się w najlepszych szkołach we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech, a następnie w wieku 18 lat wstąpił do marynarki wojennej Royal Blue.

Latem 1946 roku Filip poprosił króla Jerzego o rękę Elżbiety. Monarcha zgodził się, pod warunkiem, że wszelkie formalne zaręczyny zostaną przełożone do czasu ukończenia przez Elżbietę 21 roku życia. Aby móc poślubić przyszłą królową, Filip porzucił swoje greckie i duńskie tytuły królewskie, przyjął nazwisko Mountbatten od strony matki, a także przeszedł na anglikanizm i stał się obywatelem Wielkiej Brytanii. Oficjalnie zaręczyny zostały ogłoszone publicznie 10 lipca 1947 roku. Para pobrała się cztery miesiące później w opactwie Westminster, podczas ceremonii transmitowanej przez radio na cały świat. W dniu ślubu Filip został księciem Edynburga, hrabią Merioneth i baronem Greenwich.

Elżbieta II i książę Filip

99-letni książę i królowa Elżbieta II byli małżeństwem od blisko 74 lat. Doczekali się czwórki dzieci: Karola, Anny, Andrzeja i Edwarda. W 2017 roku pomimo dobrego zdrowia książę Filip oficjalnie wycofał się ze swoich obowiązków. Od przejścia na „królewską” emeryturę część jego zobowiązań wykonywał jego syn - książę Karol.