Zagraniczne media poruszają temat samotności królowej wdowy. Elżbieta II straciła swojego męża, przyjaciela i powiernika. I choć między nimi różnie się działo to przeżyli razem prawie 74 lata małżeństwa, a po notce pozostawionej przez 94-latkę widać, że nawet po tylu latach łączyła ich miłość.

Królowa Elżbieta zostawiła ostatnią wiadomość dla księcia Filipa. Po przeczytaniu jej pęknie wam serce

Podczas mszy żałobnej królowa Elżbieta siedziała sama, co miało nie tylko odniesienie do panujących obostrzeń z powodu pandemii koronawirusa, ale też wymiar symboliczny. Choć brytyjska monarchini rzadko ujawnia emocje dało odczuć, że jest pogrążoną w smutku żoną. Jeszcze na kilka godzin przed pogrzebem na instagramie pojawiło się zdjęcie pary królewskiej z prywatnego archiwum k królowej (na wyraźną prośbę Elżbiety). Elżbieta pragnęła pożegnać swojego męża, księcia Filipa, w bardziej prywatny sposób. Amerykański program Today zamieścił na swoim Twitterze zdjęcie, o którym mówią teraz wszyscy. Na fotografii widać napisaną odręcznie notkę pozostawioną przez królową na trumnie księcia Edynburga zanim ta została zamieszczona w Królewskiej Krypcie. Podobno widnieje na niej tekst: "I love you", z podpisem "Lilibet", choć wiele osób twierdzi, że chodzi też o "In loving memory". Jednak najważniejszy jest dodany przydomek. Przypomnijmy, Lilibet to pseudonim królowej z okresu dzieciństwa. Prawdopodobnie książę Filip był ostatnią osobą, która tak nazywała monarchinię. Pałac Buckingham nie skomentował tej wiadomości, przyznając jedynie, że był to prywatny symbol ceremonii.

Pogrzeb księcia Filipa w Windsorze

Pogrzeb księcia Filipa odbył się 17 kwietnia o godzinie 16 czasu polskiego w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Wcześniej trumna została przeniesiona z prywatnej kaplicy do specjalnie zmodyfikowanego wojskowego land rovera. Za samochodem, w procesji szły dzieci księcia (książę Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej, książę Edward), potem dopiero pozostali uczestnicy uroczystości - książę William, książę Harry, Peter Phillips, Sir Timothy Laurence (wiceadmirał Royal Navy i mąż księżniczki Anny), David Armstrong-Jones (hrabia Snowdon). Natomiast księżna Camilla; Zofia, hrabina Wesseksu, księżna Catherine, Zara i Mike Tindallowie, księżniczka Beatrycze z mężem, księżniczka Eugenia z mężem, Lady Sarah Chatto z mężem, a także niemieccy kuzyni księcia Edynburga wzięli udział w nabożeństwu żałobnym. 

Wszyscy uczestnicy (bez względu na rangę i królewski status) byli w maseczkach ochronnych, co więcej, zachowano też dystans między żałobnikami, a panowie zamiast mundurów, mieli na sobie czarne garnitury - podobno miało to uniknąć kontrowersji w związku ze statusem księcia Andrzeja i księcia Harry'ego (obaj nie pełnią już obowiązków królewskich). 

Ciało księcia Edynburga zostało pochowane w królewskiej krypcie kaplicy św. Jerzego pod koniec ceremonii pogrzebowej przy dźwiękach hymnu narodowego.

Elżbieta II i książę Filip. Historia królewskiego związku

Latem 1946 roku Filip poprosił króla Jerzego o rękę Elżbiety. Ówczesny monarcha zgodził się, pod warunkiem, że formalne zaręczyny zostaną przełożone do czasu ukończenia przez Elżbietę 21-roku życia. Aby móc poślubić przyszłą królową, Filip porzucił swoje greckie i duńskie tytuły królewskie, przyjął nazwisko Mountbatten od strony matki, a także przeszedł na anglikanizm i stał się obywatelem Wielkiej Brytanii. Oficjalnie zaręczyny zostały ogłoszone publicznie 10 lipca 1947 roku. Para pobrała się cztery miesiące później w opactwie Westminster, podczas ceremonii transmitowanej przez radio na cały świat. W dniu ślubu Filip został księciem Edynburga, hrabią Merioneth i baronem Greenwich.

Elżbieta II i książę Filip doczekali się czwórki dzieci: Karola, Anny, Andrzeja i Edwarda.