Jackie Kennedy style – kwintesencja niewymuszonej elegancji

Jackie Kennedy jako pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, wprowadziła do Białego Domu świeżość i nowoczesność, które widoczne były nie tylko w jej działaniach, ale i w sposobie ubierania się. Jackie swoim wizerunkiem udowadniała, że nie tylko stonowane i zachowawcze kolory doskonale prezentują się w eleganckich stylizacjach i że umiejętnie łączenie kolorów pozwala na stworzenie niezwykle efektownych i zapadających w pamięć looków, bez nadmiernej krzyklikowości i nadęcia. 

Jackie Kennedy style charakteryzował się kilkoma kluczowymi elementami:

1. Proste, ale wyrafinowane kroje

Jackie preferowała ubrania o prostych, czystych liniach, które podkreślały jej sylwetkę bez nadmiernej dekoracji. Jej słynne kostiumy składające się ze spódnic lub sukienek i pasujących do nich żakietów, a także pudełkowe płaszcze, stały się synonimem jej epoki.

2. Pastelowa paleta kolorystyczna

Delikatne pastele i stonowane odcienie były częstym wyborem Jackie. Umożliwiały one stworzenie łagodnego i stylowego wizerunku, który z łatwością przyciągał uwagę, ale nie przytłaczał.

3. Dodatki odmieniające charakter stylizacji

Pillbox hat, czyli niski, okrągły kapelusz bez ronda, stał się jej znakiem rozpoznawczym. Jackie nosiła go często, co przyczyniło się do jego ogromnej popularności w latach 60. Ponadto, duże ciemne okulary przeciwsłoneczne i eleganckie perły były nieodłącznym elementem jej wizerunku. Do strojów wizytowych pierwsza dama bardzo chętnie dobierała również eleganckie rękawiczki.

Kto stał za wizerunkiem Jackie Kennedy? 

Jacqueline Kennedy miała ogromne wyczucie stylu, doskonale potrafiła bawić się modą i była otwarta na nowości i eksperymentowanie. Nic zatem dziwnego, że najwięksi projektanci jej epoki zainspirowani Jackie Kennedy style tak chętnie współpracowali z pierwszą damą. Jednym z designerów, który wywarł największy wpływ na wizerunek Jackie był Oleg Cassini. To właśnie spod jego ręki wyszedł między innymi słynny płaszcz w cętki i pomarańczowa sukienka z kokardą z przodu, w której pierwsza dama odwiedziła Indie. Jackie Kennedy często pokazywała się też w garsonkach Chanel, płaszczach Yves Saint Laurent i stylizacjach od Givenchy czy Diora. Spektakularna suknia ślubna Jackie wykonana z jedwabnej tafty to projekt autorstwa Ann Lowe.

Jackie Kennedy style współcześnie

Styl Jackie Kennedy nie stracił na aktualności. Wciąż jest obecny w kolekcjach współczesnych projektantów, którzy czerpią z jej elegancji, klasy i ponadczasowości. Współcześnie marki, takie jak Gucci, Prada czy Valentino, często prezentują kreacje, które z pewnością wpisałyby się w gust legendarnej estetki.

Jackie Kennedy style to synonim elegancji i klasy, które nigdy nie wychodzą z mody. Jej strojami możesz inspirować się zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje, tworząc stylizacje, obok których nikt nie przejdzie obojętnie.

  • Nie bój się kolorów! Odkryj, jaka paleta kolorystyczna najlepiej komplementuje Twoją urodę i odważ się na eksperymentowanie. Wśród stonowanych stylizacji, w których dominują czernie, beże i szarości, bardzo łatwo wyróżnisz się, jeśli postawisz na kolorowy outfit!
  • Daj szansę garsonkom – komplety składające się z prostej spódnicy o długości mniej więcej do kolana i dopasowanego do niej żakietu na jakiś czas odeszły w modowe zapomnienie, jednak znów wracają do łask. Dzięki garsonce bardzo prosto stworzysz elegancką stylizację, idealną zarówno do pracy w biurze, jak i na rodzinne przyjęcie.
  • Nie zapominaj o dodatkach! Elementy takie jak nakrycie głowy, stylowe okulary przeciwsłoneczne, biżuteria czy idealnie dobrana torebka – choć niepozorne – mogą całkowicie odmienić całą stylizację, dlatego poświęć im odrobinę uwagi. 
  • Pamiętaj o prawidłowej postawie ciała! To, jak prezentują się Twoje stylizacje, w dużej mierze zależy od tego… jak sama je zaprezentujesz. Przyjrzyj się fotografiom Jackie Kennedy i zwróć uwagę na to, że pierwsza dama zawsze dbała o detale – wyprostowana sylwetka, elegancko ułożone dłonie, pewny siebie wzrok i uśmiech na twarzy to coś, czego każda z nas mogłaby uczyć się od tej ikony stylu.