Gdy do mediów trafiła wieść, że książę Filip nie żyje i rodzina królewska przygotowuje się do pogrzebu zastanawiano się też, jak odnosić się będą do siebie skłóceni bracia. Książę William i książę Harry wzięli udział w uroczystości, co więcej, być może pojawił się przełom w ich relacji. Skąd te sugestie? Z powodu pewnego filmiku zamieszczonego na YouTube.

Książę William i książę Harry rozmawiali ze sobą po pogrzebie księcia Filipa. Czy bracia w końcu naprawią swoje relacje? Zobacz wideo

Książę Harry na pogrzeb dziadka przyjechał sam ze Stanów Zjednoczonych, gdzie aktualnie mieszka z Meghan Markle. Księżna Sussex nie mogła mu towarzyszyć w Londynie z powodu zaawansowanej ciąży (lekarz zabronił jej podróżować), a Harry po wylądowaniu w Wielkiej Brytanii musiał przejść przez kwarantannę. Gdy Pałac Buckingham ujawnił, że na wyraźną prośbę królowej wdowy bracia nie będą szli obok siebie w procesji żałobnej w sieci zawrzało. Ten ruch miał ograniczyć plotki o konflikcie braci, ale raczej tylko zaognił sytuację. I tak w kondukcie pojawili książę William i książę Harry, a między nimi szedł Peter Phillips (syn księżniczki Anny). Ponadto jeszcze przed uroczystością Pałac potwierdził, że bracia nie będą siedzieć obok siebie podczas nabożeństwa. Książę William usiadł obok Petera Phillipsa, a książę Harry obok lorda Snowdown. Dodatkowo, panowie zamiast mundurów, mieli na sobie garnitury - podobno miało to uniknąć kontrowersji w związku ze statusem księcia Andrzeja i księcia Harry'ego (obaj nie pełnią już obowiązków królewskich). Okazuje się, że jest jednak nadzieja na zmianę sytuacji w rodzinie.

Kilka godzin temu na kanale "The Royal Family Channel" opublikowano filmik, o którym teraz wszyscy mówią. Widać na nim jak książę William dziękuje Davidowi Connerowi (dziekanowi Windsoru) za poprowadzenie mszy żałobnej, za to książę Harry i Kate Middleton wymieniają kilka zdań ze sobą. Następnie grupa kieruje się na piechotę w stronę zamku Windsor. Jeśli obejrzycie wideo dalej, to zobaczycie jak William i Harry rozmawiają ze sobą, a obok nich idzie Kate Middleton. Widać, że księżna Cambridge daje braciom odrobinę przestrzeni na prywatną konwersację mężczyzn. Wideo ma już prawie 5,4 miliona odtworzeń. 

Pogrzeb księcia Filipa.Kto wziął udział w uroczystości?

Pogrzeb księcia Filipa odbył się 17 kwietnia o godzinie 16 czasu polskiego w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Wcześniej trumna została przeniesiona z prywatnej kaplicy do specjalnie zmodyfikowanego wojskowego land rovera. Za samochodem, w procesji szły dzieci księcia (książę Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej, książę Edward), potem dopiero pozostali uczestnicy uroczystości - książę William, książę Harry, Peter Phillips, Sir Timothy Laurence (wiceadmirał Royal Navy i mąż księżniczki Anny), David Armstrong-Jones (hrabia Snowdon). Natomiast księżna Camilla; Zofia, hrabina Wesseksu, księżna Catherine, Zara i Mike Tindallowie, księżniczka Beatrycze z mężem, księżniczka Eugenia z mężem, Lady Sarah Chatto z mężem, a także niemieccy kuzyni księcia Edynburga wzięli udział w nabożeństwu żałobnym. 

Wszyscy uczestnicy (bez względu na rangę i królewski status) byli w maseczkach ochronnych, co więcej, zachowano też dystans między żałobnikami.