Od kilku dni kraj pogrążony jest w żałobie. 9 kwietnia 2021 ogłoszono wieść o śmierci księcia Filipa, męża królowej Wielkiej Brytanii. Tydzień później odbył się pogrzeb, który z powodu pandemii i panujących obostrzeń odbył się jedynie w gronie najbliższej rodziny (choć początkowo lista gości opiewała na 800 osób). Wśród 30 członków królewskiej rodziny nie zabrakło Kate Middleton. Teraz wszyscy komentują strój księżnej Cambridge.

Kate Middleton złożyła hołd Elżbiecie II podczas pogrzebu księcia Filipa. O jaki symbol chodzi?

Od razu uprzedzamy, nie chodzi o żaden skandal, wręcz przeciwnie, internauci chwalą decyzję Kate Middleton. Księżna jak zawsze wyglądała nieskazitelnie, ale to już nikogo nie dziwi czy zaskakuje. Na tę smutną okazję żona księcia Williama wybrała kreację autorstwa Rolanda Mouret, ale nie chodzi o strój żałobny, tylko o biżuterię księżnej Cambridge. Brytyjka wybierając te precjoza złożyła hołd pogrążonej w smutku królowej oraz matce Williama, czyli zmarłej w1997 roku księżnej Dianie. 

Kate Middleton miała na sobie naszyjnik z diamentami i perłami, który Jej Wysokość pożyczyła niegdyś księżnej Walii. Chodzi o japońską kolię znaną jako "Japanese Pearl Choker", która podobno jest prezentem od japońskiego rządu oraz perłowe kolczyki. Obie rzeczy pochodzą z prywatnej kolekcji monarchini. Księżna Cambridge była już widziana w tej biżuterii podczas celebracji 70-lecia małżeństwa Elżbiety II i księcia Filipa w 2017 roku na zamku Windsor. Za to księżna Diana założyła tę biżuterię w 1982 roku na kolację z udziałem królowej Holandii Beatrycze i księcia Clausa w pałacu Hampton Court. Było to jedno z pierwszych oficjalnych wystąpień młodej księżnej. Rok później królowa wystąpiła w tej biżuterii podczas pobytu w Bangladeszu.

Kate Middleton w biżuterii należącej do Elżbiety II

Kate Middleton w biżuterii należącej do Elżbiety II

Elżbieta II, 1983 rok.

Pogrzeb księcia Filipa odbył się o godzinie 16 czasu polskiego w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Wcześniej trumna została przeniesiona z prywatnej kaplicy do specjalnie zmodyfikowanego wojskowego landa rovera. Za samochodem, w procesji szły dzieci księcia (książę Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej, książę Edward), potem dopiero pozostali uczestnicy uroczystości - książę William, książę Harry, Peter Phillips, Sir Timothy Laurence (wiceadmirał Royal Navy i mąż księżniczki Anny), David Armstrong-Jones (hrabia Snowdon). Księżna Camilla; Zofia, hrabina Wesseksu, księżna Catherine, Zara i Mike Tindallowie, księżniczka Beatrycze z mężem, księżniczka Eugenia z mężem, Lady Sarah Chatto z mężem, a także niemieccy kuzyni księcia Edynburga wzięli udział w nabożeństwu żałobnym. 

Wszyscy uczestnicy (bez względu na rangę) byli w maseczkach ochronnych, co więcej, zachowano też dystans między żałobnikami, a panowie zamiast mundurów, mieli na sobie czarne garnitury - podobno miało to uniknąć kontrowersji w związku ze statusem księcia Andrzeja i księcia Harry'ego (obaj nie pełnią już obowiązków królewskich). Ciało księcia Edynburga zostało pochowane w królewskiej krypcie kaplicy św. Jerzego pod koniec ceremonii pogrzebowej przy dźwiękach hymnu narodowego.