Kochacie jeść pizzę? Uważajcie, bo bardzo łatwo się od niej uzależnić. Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan opublikowali ranking, w którym wyselekcjonowali 10 najbardziej uzależniających potraw. Badanie przeprowadzili na 398 osobach i zadali im 25 szczegółowych pytań dotyczących jedzenia. Pierwsze miejsce na tej niechlubnej liście zajmuje pizza. Jak to się stało, że placek z sosem pomidorowym i serem wyprzedził czekoladę? Otóż największą przyjemność naszemu mózgowi dostarcza jedzenie z dużą zawartością tłuszczu, węglowodanów i soli. Połączeniem tych trzech elementów jest właśnie pizza. Takie kombinacje mocno pobudzają nasz ośrodek poczucia nagrody. To przekłada się na ryzyko uzależnienia. 

Najlepsza pizza w Polsce >>>

Naukowcy alarmują, że uzależnienia od tego typu potraw nie można bagatelizować - zmiana diety albo eliminacja niektórych produktów może być niewystarczająca. W trudnych przypadkach niezbędna jest terapia, jaką wykorzystuje się do leczenia uzależnień, takich jak palenie tytoniu czy alkoholizm.

Co jeszcze znalazło się na liście potraw, po które możemy sięgać zbyt często? Drugie miejsce zajmuje oczywiście czekolada, a trzecie chipsy. Pierwszą dziesiątkę zamykają: żółty ser i słodkie napoje gazowane, takie jak: Coca-Cola i Sprite.

1. Pizza
2. Czekolada
3. Chipsy
4. Ciastka
5. Lody
6. Frytki
7. Cheeseburger
8. Słodkie napoje gazowane
9. Ciasta
10. Ser żółty