L'affogato al caffè to najpopularniejszy deser na upały. Przysmak z dwóch składników jest hitem na TikToku

Zanim zabierzecie się za przygotowywanie bijącego rekordy popularności deseru, ostrzegamy, że tylko kilka nieskomplikowanych kroków dzieli Was od zagubienia się w gąszczu renesansowych uliczek Florencji. Ledwo umieścicie zmieloną kawę w filtrze kawiarki i nałożycie waniliowe lody do filiżanki, a już poczujecie się jak na brukowanej alejce Isola delle Stinche uszczuplonej o rząd kolorowych stolików. To właśnie tam, w historycznym centrum stolicy Toskanii, od lat działa rzemieślnicza lodziarnia Vivoli

Drewniane sufity, ceglasta terakota i skromny neon nad wejściem przekonały do wizyty w lokalu fotografa Sama Youkilisa. Sprawca całego zamieszania nie sięgnął jednak po wychwalane w sieci sorbety ani schłodzone zuccotto. Zamiast tego skosztował affogato – idealnie wyważonego połączenia słodyczy lodów i goryczki espresso. Wystarczyło kilka ujęć, aby internet przepadł. Dla zauroczonych użytkowników mediów społecznościowych Dalgona Coffee i Iced Biscoff Latte mogłyby już nie istnieć. L'affogato al caffè zdegradowało także Coffee Tonic od dawna uważane za perfekcyjny napój na ciepłe miesiące. 

Obserwatorzy nie mogą wyjść z podziwu dla zmrożonych lodów estetycznie okalających ceramiczne ścianki i cienkiej strużki kawy stapiającej się z mleczną masą. „To jest moja gala Met” – piszą w komentarzach. „Affogato to najwyższa forma życia”. Oceńcie sami, czy macie ochotę przyłączyć się do gromkich zachwytów.

Przepis na l'affogato al caffè. Jak przyrządzić włoską alternatywę dla mrożonej kawy?

Niektórzy pochodzą do sprawy bardziej pragmatycznie i nazywają nową obsesję internetu „najczęściej kopiowanym przepisem tego roku”. I prawdopodobnie nie mijają się z prawdą. Na TikToku i Instagramie można znaleźć tysiące przejawów uwielbienia dla letniego rarytasu. Chociaż kawa affogato podbija obecnie social media, to nie jest niczym nowym. Nazwa pochodzi od włoskiego słowa „affogare”, które oznacza zwyczajnie „zatopić”. We florenckiej dzielnicy Santa Croce serwuje się ją od pokoleń. Żeby doświadczyć przyjemnego orzeźwienia w gorący dzień, nie musicie jednak wybierać się do Italii. L'affogato al caffè z powodzeniem przygotujecie również we własnej kuchni. Do jej przygotowania potrzebujecie jedynie dwóch prostych składników. Liczne szczegółowe instrukcje znajdziecie oczywiście na TikToku.

L'affogato al caffè – składniki 

  • lody waniliowe
  • espresso

W zależności od prezentowanej wersji bariści sugerują dodatkowo wzbogacenie przepisu o śmietankę lub kakao w proszku, którym na koniec możemy oprószyć deser. TikTokerzy stawiają zwykle na prostotę i ograniczają listę zakupów. Skrupulatnie układają w naczyniu lody, aby później „utopić” je w mocnej kawie. Esencjonalny napar przyrządzają zarówno w ekspresie, jak i tradycyjnych kawiarkach.