Najlepsze seriale komediowe: „Młody Sheldon” (2017-2024)

mat. prasowe Warner Bros.

„Młody Sheldon” może i ledwo odrósł od ziemi, ale stoi pewnie na własnych nogach. Dzieciństwo zaczytanego w komiksach naukowca z „Teorii wielkiego podrywu” skrywa sentymentalny urok „Cudownych lat” i dystansuje się od niedociągnięć pierwowzoru. Twórcy zaprosili na plan genialną obsadę, powołali do życia dające się lubić postaci i napisali dla nich dialogi obfitujące w ciepły humor. Nawet jeśli nie dorastaliście w latach 90. na teksańskich przedmieściach, wasze serca zaleje fala nostalgii. Ostatnia odsłona równie zabawnych, co wzruszających przygód niepozbawionej wad, acz kochającej rodziny Cooperów zadebiutuje na ekranie w lutym 2024 roku. Gdzie obejrzeć? Uszczypliwe riposty Buni czekają na HBO Max i Netfliksie.

Najlepsze seriale komediowe: „Wielka” (2020-2023)

mat. prasowe Christian Black/Hulu

Tony McNamara regularnie zawalał co prawda kartkówki z angielskiego, ale przelewanie na papier wartkich i błyskotliwych dialogów wychodzi mu na 6+. Scenarzysta „Faworyty”, „Biednych istot” i „Cruelli” odnajduje się też w serialowym formacie. Więcej czasu ekranowego oznacza, że bohaterowie zdążą przywdziać rekordową liczbę strojnych sukni, a sprośne żarty i inwektywy będą się mnożyć bez końca. Choć akurat „Wielka” otrzymała już termin ważności. Finał trzeciego sezonu zaoferował jednocześnie przebojowe domknięcie wątków z AC/DC w tle, jak i pozostawił twórcom otwartą furtkę. Dziś wiemy już, że jej nie przekroczą, ale nie oznacza to, że (miejscami prawdziwa) historia carycy Katarzyny Wielkiej może zginąć w gąszczu nowości. Elle Fanning i Nicholas Hoult dali wszak popis komediowych umiejętności, a kroku dotrzymywali im skłonni do intryg i burzliwych miłosnych trójkątów dworzanie. Szukajcie ich na HBO Maxx.

Najlepsze seriale komediowe: „Ted Lasso” (2020-2023)

mat. prasowe Apple TV+

Szukacie odskoczni od dołującego wertowania serwisów rekrutacyjnych? Zapoznajcie się z „Tedem Lasso”. Niekończące się listy oczekiwań potencjalnych pracodawców potrafią ostudzić zapał, ale opowieść o trenerze amerykańskiego futbolu, który bierze pod swoje skrzydła drużynę piłki nożnej z Wielkiej Brytanii, sprawi, że bez wahania klikniecie „aplikuj”. Główny bohater nie ma zielonego pojęcia o nowej dyscyplinie sportu, ale zdecydowanie nadrabia optymizmem i nieograniczoną wiarą w swoich zawodników. Odrobinę pozytywnego podejścia udaje mu się także przelać na widzów. Patrząc na imponującą listę nagród, aż trudno uwierzyć, że serial ma swoje początki w... żartobliwej reklamie NBC Sports. Brzmi intrygująco? Tę rozczulająco otulającą produkcję znajdziecie na Apple TV+.

Najlepsze seriale komediowe: „Biały Lotos” (2021-  )

mat. prasowe Warner Bros.

„Biały Lotos” przyniósł renesans kariery Jennifer Coolidge. Sprawił, że hotele w Taorminie przeżywają prawdziwe oblężenie. Zaprowadził Simonę Tabasco i Beatrice Grannò na plan zdjęciowy kampanii SKIMS. Z pełnym przekonaniem możemy już pisać o popkulturowym fenomenie, który równie skutecznie rozśmiesza, co skłania do gorzkich refleksji. I odciąga uwagę od zimowej szarugi za oknami. Mike White wysłał do pięciogwiazdkowych kurortów plejadę gwiazd, aby w cieniu palm snuć refleksje o współczesnych związkach i stawiać społeczne diagnozy. Cięta satyra na zamożnych urlopowiczów, personel luksusowych ośrodków, lokalsów (i po części każdego z nas) dostępna jest na HBO Maxx.

Najlepsze seriale komediowe: „Co robimy w ukryciu” (2019-  )

mat. prasowe FX

Taiki Waititiego nikomu nie trzeba przedstawiać. Od lat umiejętne łączy humoru z głębokim przesłaniem, miejscami serwuje wręcz absurdalne gagi i lekkim piórem pisze ekscentryczne postaci. W filmografii ma nie tylko oscarowego „Jojo Rabbit”, superbohaterskiego „Thora” czy urocze „Dzikie łowy”, ale także seriale. W tym „Co robimy w ukryciu”, czyli mockument oparty na filmie o tym samym tytule z 2014 roku. Fabuła skupia się na grupie wampirów nie do końca przystosowanych (delikatnie powiedziane) do realiów współczesnego Nowego Jorku. Całe szczęście od dyspozycji mają zaufanego Guillermo, który nie tylko zadba o porządki w zakurzonej willi, ale też z oddaniem i na miarę ludzkich możliwości będzie chronił swojego pana przed wszelkimi zagrożeniami. A mając na uwadze, że w żyłach Nandora, Laszlo, Nadji i wampira energetycznego Colina płynie nie tylko krew niczego nieświadomych sąsiadów, ale też spora doza niezdarności, będzie miał pełne ręce roboty.

Najlepsze seriale komediowe: „The Office PL” (2021-  )

mat. prasowe Sony Pictures Television

Najpierw „Biuro” otworzyło się w Berkshire w Wielkiej Brytanii. Potem interes przeniósł się do Scranton w USA. Szybko okazało się, że wywołujący cień zażenowania humor Rickiego Gervaisa na gruncie amerykańskim wybrzmiewa jeszcze lepiej. Jeśli oglądałyście uważnie, pamiętacie, że niewielkie miasteczko w Pensylwanii zostało porównane przez Nellie do... Polski. A skoro o naszym kraju mowa, na jego terenie funkcjonują niezliczone biura. Czemu więc nie przybliżyć widzom ich codziennej pracy? Rzecz jasna w krzywym zwierciadle. „The Office PL” ma swoje przywary, ale ma też autoironicznych Dawida Podsiadło i Julię Wieniawę, mocno osadzone w polskim kontekście żarty z rodzinnych świąt, światopoglądowych dylematów i znanych osobistości. Uwaga, w Siedlcach (i warszawskich korporacjach) bywa też przygnębiająco.

Najlepsze seriale komediowe: „Zadzwoń do Saula” (2015-2022)

mat. prasowe Netflix

„Zadzwoń do Saula” to spin-off kultowego „Breaking Bad”, który nie odcina kuponów od popularności. Zaoferowana przez Vince'a Gilligana opowieść z pewnością przyniesie więcej frajdy fanom nielegalnej działalności Waltera White'a i Jessego Pinkmana, ale sprawdza się też jako osobny byt. W centrum kadru postawiono Saula Goodmana, czyli jedną z najbarwniejszych postaci pierwowzoru. Do pary dorzucono równie zdolną adwokatkę Kim Wexler ze skłonnościami do przekraczania granicy zawodowej etyki. Na drugim planie przewijają się znajomi bohaterowie walczący o wpływy w Albuquerque. Ryzykowne pomysły prawnika spod ciemnej gwiazdy w każdym odcinku doprowadzają do satysfakcjonujących zwrotów akcji i omal przekonują, że studiowanie opasłych kodeksów to wyborna rozrywka. A do cna tandetne telewizyjne reklamy nadal bawią do rozpuku.

Najlepsze seriale komediowe: „Flebag” (2016-2019)

mat. prasowe Amazon Prime Video

Przeglądając rankingi najlepszych seriali ostatnich lat, z pewnością natkniecie się na „Fleabag”. Bez ustanku burząca czwartą ścianę Phoebe Waller-Bridge potrafi skutecznie wciągnąć w swoje chaotyczne, niepozbawione problemów życie. Mimo iż główna bohaterka nie należy do grona najsympatyczniejszych telewizyjnych postaci, to z sezonu na sezon nadal chętnie burzymy z nią mosty i wpadamy w wir pomyłek. Naznaczona osobistą tragedią historia młodej kobiety z Londynu dostarcza dawkę sarkazmu i świeże spojrzenie na społeczne relacje, miłość i seksualność.