Seriale na Dzień Kobiet: „Prawo Lidii Poët” (2023)

Tytułowa bohaterka serialu Netfliksa istniała naprawdę i była pierwszą kobietą we Włoszech zarejestrowaną w Izbie Adwokackiej. Przecieranie szlaków nie było proste. Konserwatywne środowisko początkowo zakazało jej wykonywania zawodu. Lidia Poët była jednak nieugięta. Sprytem i uporem doprowadziła do powstania ruchu, który ostatecznie wywalczył kobietom możliwość piastowania funkcji publicznych i praktykowania prawa. W serialu dodatkowo rozwiązuje intrygujące kryminalne zagadki. Jeśli jesteście w nastroju na przechadzkę po XIX-wiecznym Turynie lub podziwianie strojnych kostiumów, „Prawo Lidii Poët” będzie strzałem w dziesiątkę.

Filmy na Dzień Kobiet: „Obiecująca. Młoda. Kobieta.” (2020)

W tym roku Carey Mulligan znów startuje w oscarowym wyścigu. Zanim doceniono ją za występ w „Maestrze”, głośno było o rolach w „Była sobie dziewczyna” i „Obiecującej. Młodej. Kobiecie”. Szczególnie ten drugi tytuł warto obejrzeć 8 marca. Brytyjska aktorka wciela się w Cassie, której wróżono świetlaną przyszłość, do czasu aż brutalne zdarzenie nie przekreśliło ambitnych planów. Dziewczyna prowadzi podwójne życie i wieczorami próbuje pomścić przyjaciółkę ze studenckich czasów. Reżyserski debiut Emerald Fennell to wyjątkowo udany głos sprzeciwu wobec przemocy seksualnej. A jeśli Carey Mulligan nigdy nie macie dość, sprawdźcie też film „Jednym głosem”.

Serial na Dzień Kobiet: „Gambit królowej” (2020)

Serial, o którym nadal się mówi, chociaż od jego premiery minęło już wiele miesięcy. A to za sprawą świetnej roli Anyi Taylor Joy, która za wcielenie się w Beth Harmon otrzymała Złotego Globa. „Na każdym kroku jej uwielbienie do szachów jest początkowo lekceważone – nastolatka musi przebijać się przez kolejne mury aż zdobywa upragnione tytuły i mistrzostwa. To bardzo trudne, zwłaszcza że historia dzieję się w latach 60. ubiegłego wieku, kiedy to kobiety miały głównie zajmować się domem i dziećmi. Szachy? To zajęcie dla mężczyzn” – napisaliśmy o tym serialu, gdy trafił na Netflix.

W wieku ośmiu lat Beth Harmon trafia do sierocińca. Tam wkrótce odkrywa swoje dwie największe miłości: grę w szachy oraz środki odurzające. Szachów uczy się w piwnicy, pod okiem gburowatego woźnego, który szybko poznaje się na jej niezwykłym talencie. Za to małe zielone pigułki są podawane, żeby w domu dziecka łatwiej było utrzymać spokój. Obie obsesje będą towarzyszyć Beth jeszcze przez wiele lat. Nawet gdy osiągnie sukces w świecie szachów, zdominowanym przez mężczyzn.

Produkcja jest adaptacją powieści autorstwa Waltera Tevisa o tym samym tytule z 1983 roku.

Filmy na Dzień Kobiet: „Atomic Blonde” (2017)

Jak zawsze wygląda świetnie, ale jak ona się bije! Charlize Theron jako agentka MI6 robi niesamowite wrażenie pod każdym względem. 

Berlin, rok 1989, niedługo przed upadkiem Muru Berlińskiego. Lorraine Broughton, twarda jak stal i uwodzicielska niczym wąż, agentka brytyjskiego wywiadu, zostaje wysłana do Niemiec, żeby unicestwić siatkę szpiegowską, która doprowadziła z niewiadomych powodów do śmierci tajnego alianckiego agenta.

Filmy na Dzień Kobiet: „Ukryte działania” (2017)

Niesamowita fabuła, a w rolach głównych zagrały: Taraji P. Henson, Octavia Spencer oraz Janelle Monáe.

Nieznana do tej pory prawdziwa historia trzech błyskotliwych Afroamerykanek, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku pracowały dla NASA. Pokonując niewyobrażalne przeszkody społeczne i obyczajowe, pomogły wysłać w kosmos pierwszego amerykańskiego astronautę Johna Glenna, inicjując tym samym kosmiczny wyścig między światowymi mocarstwami.

Filmy na Dzień Kobiet: „Wojna płci” (2017)

Legendarny mecz tenisowy z 1973 r. pomiędzy liderką światowych rankingów Billie Jean King i bezczelnym byłym mistrzem Bobbym Riggsem, zwany „Wojną płci”, stał się najbardziej oglądanym wydarzeniem sportowym w historii telewizji. Podczas gdy media kreowały King i Riggsa na zaciętych przeciwników, poza kortem każde z nich musiało stawić czoło własnym przeciwnościom losu.

Serial na Dzień Kobiet: „Unorthodox” (2020)

Serial oparto na autobiograficznej powieści Debory Feldman. 

19-letnia Żydówka Esty ucieka przed zaaranżowanym małżeństwem i ortodoksyjną społecznością zamieszkującą nowojorski Brooklyn. Postanawia wyjechać do Berlina, gdzie mieszka jej matka, która też zdecydowała się opuścić społeczność Chasydów. Stawiając pierwsze kroki ku normalnemu życiu Esty zaczyna pobierać naukę w konserwatorium muzycznym. Jej mąż wraz z kuzynem jedzie do Niemiec, gdzie stara się ją odnaleźć.

Filmy na Dzień Kobiet: „Uśmiech Mona Lizy” (2003)

1953 rok. Katherine Watson oczekuje, że jej studentki, najlepsze w całym kraju, wykorzystają możliwości, jakie zostały im dane w trudnych powojennych czasach. Wkrótce po przyjeździe, kobieta odkrywa, że środowisko w prestiżowej instytucji opanowane jest przez konformistów. Wg jednej z nauczycielek, Nancy Abbey, pierścionek zaręczynowy na palcu młodej kobiety dużo więcej znaczy niż dobre wykształcenie. Kiedy nauczycielka zachęca swoje studentki do niezależnego myślenia, odczuwa niechęć konserwatystów.

Filmy na Dzień Kobiet: „Lady Bird” (2017)

Christine „Lady Bird” McPherson ze wszystkich swych młodzieńczych sił sprzeciwia się matce. Kobiecie silnej, wyrazistej o jasno sprecyzowanych poglądach, pracującej bez wytchnienia jako pielęgniarka po tym, jak jej mąż stracił pracę. Bunt tytułowej Lady Bird to tak naprawdę walka z samą sobą – niezależność nastolatki jest lustrzanym odbiciem charakteru matki.

Na ekranie zobaczymy Saoirse Ronan, Laurie Metcalf i Timothée Chalamet, a za reżyserię odpowiadała Greta Gerwig. 

Filmy na Dzień Kobiet: „Małe kobietki” (2019)

Kolejna propozycja z dorobku Grety Gerwig. „Małe kobietki” to must watch dla fanów Ronan i Chalameta. „Z osobna są niezwykle zdolni, ale razem wypadają po prostu genialnie” – komplementowała reżyserka. Ukłony należą się także Florence Pugh, Elizie Scanlen, Meryl Streep, Laurze Dern i Emmie Watson. Każdy członek obsady tchnął nowe życie w postacie z powieści Louisy May Alcott. Lata mijają, a Jo March nadal próbuje żyć po swojemu i wynegocjować ze zdominowanym przez mężczyzn światem jak najkorzystniejsze warunki, dostarczając nam przy tym wzruszeń i przywołując na twarz uśmiech. 

Filmy na Dzień Kobiet: „Barbie” (2023)

Czy zamierzamy wymienić tu całą filmografię Grety Gerwig? Nie inaczej. W zeszłym roku Amerykanka stała się pierwszą reżyserką w historii, której film przekroczył pułap miliarda dolarów dochód ze sprzedaży biletów. Choć w przeciwieństwie do perfekcyjnej kampanii marketingowej „Barbie” miała swoje wady, to wykreślenie tego popkulturowego fenomenu z listy filmów idealnych na dzień kobiet, byłoby niewybaczalnym faux-pas. Margot Robbie i Ryan Gosling dali z siebie wszystko (nawet jeśli przemierzając na rolkach Venice Beach, w głębi duszy palili się ze wstydu), a plastikowy świat najpopularniejszej lalki świata prezentował się na ekranie przepięknie.

Gdy America Ferrera wygłaszała słynny monolog, na wielu seansach wybrzmiały brawa. Inni czuli lekki niedosyt i zarzucali twórcom (współautorem scenariusza był życiowy parter Gerwig, Noah Baumbach), że płomienna mowa przypominała raczej banalny wpis z mediów społecznościowych. Naszym zdaniem „Barbie” jest świetnym (a do tego bardzo kreatywnym i zabawnym!) punktem wyjścia do pogłębionej rozmowy o feminizmie, patriarchacie czy kanonach piękna.

Serial na Dzień Kobiet: „Opowieść podręcznej” (2017-2021)

„Opowieść podręcznej” to jeden z największych serialowych hitów ostatnich lat oparty na powieści Margaret Atwood o tym samym tytule.

Teokratyczna Republika Gilead boryka się z problemem dzietności. Płodna Offred jest podręczną, która mieszka u wysokiej rangi komandora i jego żony. Kobieta raz w miesiącu musi oddać swe ciało panu domu z nadzieją, że uda jej się zajść w ciążę. Offred musi być posłuszna i postępować zgodnie z obowiązującymi surowymi zasadami. Jeśli zacznie buntować się przeciwko swemu losowi, zostanie wysłana do kolonii karnej, gdzie czekać ją może tylko śmierć.

Filmy na Dzień Kobiet: „Elisa i Marcela” (2019)

Rok 1885. Elisa i Marcela poznają się w szkole, w której obie pracują. Nawiązują przyjaźń, która przeradza się w utrzymywany w tajemnicy romans. Podejrzliwi rodzice Marceli wysyłają córkę na kilka lat za granicę. Po powrocie kobiety odnawiają kontakt i postanawiają, że chcą spędzić ze sobą resztę życia. W walce ze społecznym odrzuceniem i plotkami ma im pomóc pewien plan: Elisa ma wyjechać z miasta i powrócić po pewnym czasie, podając się za mężczyznę o imieniu Mario. 

Serial na Dzień Kobiet: „Grace & Frankie” (2015-2021)

Jane Fonda i Lily Tomlin to duet, którego nam brakowało w telewizji!

Życie dwóch odwiecznych rywalek wywraca się do góry nogami, gdy ich mężowie oznajmiają, że są w sobie zakochani i planują małżeństwo.

Filmy na Dzień Kobiet: „Cząstki kobiety” (2020)

Przejmujący i świetnie zagrany przez Vanessę Kirby portret kobiety, która próbuje dojść do siebie po po stracie dziecka.

Filmy na Dzień Kobiet: „Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri” (2017)

Mildred Hayes ma dość wszystkiego. Ma dość nieudolności policji, która od kilku miesięcy nie potrafi znaleźć mordercy jej nastoletniej córki. Ma dość ludzi mówiących jej, że wszystko będzie dobrze. Ma dość poczucia winy, że nie była dobrą matką. Wynajmuje miejsce reklamowe na trzech nieco zapomnianych billboardach stojących na drodze do jej miasteczka, a na nich każe namalować bardzo obrazowy przekaz, wypowiadając w ten sposób wojnę wszystkim. 

Serial na Dzień Kobiet: „Ona się doigra” (1986/2017-2019)

Serial oraz film w reżyserii Spike'a Lee. 

Opowieść o dwudziestoparoletniej artystce z Brooklynu, która poszukuje własnej tożsamości, a swój czas dzieli między przyjaciół, pracę i trzech kochanków: kulturalnego przystojniaka Greera Childsa, nadopiekuńczego finansistę Jamiego Overstreeta i hiphopowca Marsa Blackmona.

Serial na Dzień Kobiet: „Niewiarygodne” (2019)

Nastoletnia Marie Adler zgłasza policji napaść na tle seksualnym, której w jej domu dokonał włamywacz. Od prowadzących sprawę detektywów oraz bliskich słyszy jednak, że jej wersja wydarzeń nie brzmi wiarygodnie. Tymczasem w oddalonym o setki kilometrów mieście śledcze Grace Rasmussen i Karen Duvall wspólnie prowadzą śledztwo w sprawie zaskakująco podobnych gwałtów. Prawdopodobnie stoi za nimi seryjny gwałciciel.

Filmy na Dzień Kobiet: „Za wszelką cenę” (2004)

Maggie Fitzerald próbuje osiągnąć sukces w kobiecym boksie zawodowym. Stara się dostać pod opiekę uznanego trenera Frankie Dunna, ten jednak stanowczo jej odmawia. Zdeterminowana kobieta nie poddaje się i bez zgody trenera przychodzi na siłownię. Pomaga jej klubowy sprzątacz Scrap, przyjaciel trenera i emerytowany bokser.

Filmy na Dzień Kobiet: „Sufrażystka” (2015)

Sarah Gavron przeniosła na wielki ekran losy sufrażystek, czyli wyzwolonych kobiet, które o swoje prawa wyborcze i obywatelskie walczyły na wszelkie sposoby. Początkowo były lekceważone i zbywane. Później uznano je za zagrożenie i zamykano w więzieniach. Zepchnięte do podziemia, odważnie stawiały czoła aparatowi państwowemu. W obsadzie Carey Mulligan, Helena Bonham Carter i Meryl Streep.

Filmy na Dzień Kobiet: „Żelazna Dama” (2011)

„Miała piskliwy głos, własny pogląd na każdy temat i niezwykły tupet. Zanim stała się jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnego świata, jej kapelusz i nieodłączne perły budziły pobłażliwy uśmiech. Na naszych oczach z pyskatej Maggy rodzi się Żelazna Dama, której czarna torebka do dziś jest symbolem rządów silnej ręki”.

Filmy na Dzień Kobiet: „Erin Brockovich” (2000)

Erin Brockovich jest dwukrotną rozwódką i samotnie wychowuje trójkę dzieci. Nie ma pieniędzy, wykształcenia ani żadnej szansy na znalezienie dobrze płatnej pracy. Ma za to wybuchowy temperament i ostry język i na dodatek ekstrawagancko się ubiera. Kto by pomyślał, że pewnego dnia powali na kolana wielka korporację?