Do tej pory gwiazdkami mogły pochwalić się dwie warszawskie restauracje, a mianowicie Atelier Amaro i Senses. Oba lokale utrzymały swój status, co więcej, dołączył do nich kolejny lokal. O który chodzi?

Kolejna polska restauracja z gwiazdką Michelin!

Kolejną gwiazdką w Czerwonym Przewodniku Michelin "Main Cities of Europe 2020", a przy okazji debiutem w tym prestiżowym zestawieniu może pochwalić się krakowska restauracja Bottiglieria 1881. Anonimowi inspektorzy docenili kuchnię Przemysława Klimy oraz dobór ponad 400 win w karcie. Jak możemy przeczytać w opisie restauracji. W Bottiglieria 1881 znajdziemy "menu sezonowe oparte głównie na regionalnych produktach. Dostępne jest również menu degustacyjne. Posiadamy 24 miejsca siedzące". 

"Utalentowany szef kuchni Przemysław Klima, po prawie dekadzie nieobecności wrócił do rodzinnego miasta, gdzie wykorzystuje najlepsze polskie spiżarnie w swoich kreatywnych, nowoczesnych potrawach. Kameralne, stuletnie piwnice w sercu Kazimierza stanowią odpowiednie tło." - podano w oficjalnej informacji prasowej dotyczącej nowej edycji Czerwonego Przewodnika Michelin. 

Na dodatek, w tym roku aż siedem restauracji z Warszawy i Krakowa otrzymało wyróżnienie "Bib Gourmand", przyznawane za "korzystny stosunek jakości potraw do ich ceny". Są to: Alewino, Brasserie Warszawska,  Butchery and Wine,  Kieliszki na Hożej,  Szóstka, a także Fiorentina i Zazie.

First Michelin Star in Krakow @michelinguide

Opublikowany przez Bottiglieria 1881 Piątek, 19 czerwca 2020

Pierwsza gwiazdka Michelin została przyznana restauracji w 1926 roku, a cztery lata później wprowadzono znany do dziś system trzygwiazdkowy. W 1933 roku gwiazdki otrzymały swoje definicje, które od tamtego czasu nie uległy zmianie. "Jedna gwiazdka oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii, dwie oznaczają rewelacyjną kuchnię wartą odwiedzenia, a trzy – wyjątkową kuchnię, wartą specjalnej podróży. Gwiazdki są przyznawane według pięciu kryteriów: jakości oferowanych dań, ich smaku, sposobu podania, stylu kuchni, stosunku jakości do ceny oraz stałości poziomu kuchni lokalu. Warto zaznaczyć, iż gwiazdki oceniają tylko i wyłącznie to, co znajduje się na talerzu klienta. Takie właściwości lokalu jak wystrój wnętrz, liczba kelnerów oraz jakość udogodnień lokalu odzwierciedlone są w oddzielnym symbolu skrzyżowanego widelca i łyżki. Każda restauracja może być wyróżniona symbolem od jednego do pięciu sztućców" - możemy przeczytać w oficjalnej informacji na temat przyznawania Gwiazdek Michelin.