Jak przygotować rower na wiosnę?

Nadejście wiosny oznacza początek sezonu rowerowego. Zanim jednak wyruszymy na pierwszą przejażdżkę, rower trzeba właściwie przygotować, czyli zadbać o jego stan techniczny i czystość. Wówczas użytkowanie dwóch kółek będzie komfortowe, bezpieczne i bezawaryjne.
 
Jeżeli jesienią rower był w dobrym stanie technicznym, to wystarczy wykonać tylko kilka prostych czynności, by zacząć sezon. Oto lista najważniejszych zadań.
1.    Na początek umyj rower.
2.    Nasmaruj łańcuch i inne podzespoły napędu.
3.    Skontroluj ciśnienie w oponach.
4.    Sprawdź stan hamulców.
5.    Oceń stan opon i sprawdź, czy koła kręcą się prosto oraz czy obręcze nie są krzywe.
6.    Skontroluj stan linek i pancerzy od hamulców i przerzutek.
7.    Wyreguluj przerzutki i hamulce.
8.    Dokręć wszystkie śruby, by pozbyć się luzów.

Znalezienie i naprawa ewentualnej usterki przed rozpoczęciem sezonu jest istotne dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Proste prace możesz wykonać samodzielnie, a te bardziej skomplikowane warto zlecić specjaliście w sprawdzonym serwisie rowerowym.

Jak myć rower? Najważniejsze zasady

Regularne czyszczenie i konserwacja roweru zachowają pojazd w dobrym stanie technicznym na lata i wydłużą żywotność podzespołów. Przekłada się to na bezpieczną i przyjemną jazdę. Mycie roweru może wydawać się czynnością prostą, ale warto znać kilka podstawowych zasad, by uniknąć błędów, które mogą spowodować poważne uszkodzenia.

Przede wszystkim nie wkładaj roweru w całości do wody. Powoduje to wypłukanie smaru z wielu elementów oraz dostanie się wilgoci do wnętrza rur w ramie, przez co mogą rdzewieć. Zachowaj także ostrożność przy myciu miejsc, w których znajdują się łożyska. Zadbaj o czystość układu napędowego, ponieważ wpływa to na sprawne działanie roweru. Nie zapominaj o wyczyszczeniu innych elementów: hamulce, kierownica, rama, koła, amortyzatory czy oświetlenie. Rower najczęściej myje się ręcznie, ale dużo bardziej wydajnym, szybszym i skuteczniejszym sposobem jest wykorzystanie myjki ciśnieniowej.

Jak myć rower krok po kroku

Czyszczenie napędu w rowerze

Jednym z najważniejszych elementów roweru jest łańcuch, a jego dobry stan wpływa na sprawne działanie napędu i w efekcie zapewnia lekką i komfortową jazdę. Zbiera się na nim jednak sporo zanieczyszczeń, które trzeba systematycznie usuwać. Czyszczenie łańcucha rowerowego jest kluczowe. Jak się za to zabrać?
Najprościej przetrzeć go szmatką nasączoną w specjalnym preparacie. Raz na jakiś czas warto wyczyścić łańcuch dokładnie. Wówczas trzeba go zdemontować i włożyć do butelki lub słoika z płynem do czyszczenia łańcucha rowerowego lub benzyną ekstrakcyjną. Następnie energicznie potrząśnij i zostaw na jakiś czas. Odtłuszczacz rozpuści stary smar i inne zabrudzenia. Po czyszczeniu nie zapomnij o nasmarowaniu łańcucha.

Do czyszczenia innych elementów napędu najlepiej używać specjalnych szczotek i preparatów w sprayu, które aplikowane pod ciśnieniem na kasetę lub wolnobieg rozpuszczą i usuną brud. Na koniec czyszczenia zarówno łańcucha, jak i zębatek, wytrzyj wszystko do sucha szmatką przed nasmarowaniem. Nie używaj dużej ilości środków smarnych, aby w ich nadmiarze nie utrzymywały się zanieczyszczenia.

W przypadku roweru z hamulcami tarczowymi nie kieruj strumienia wody bezpośrednio na napęd, by nie przenieść smaru i brudu na tarczę hamulcową, a szczególnie na okładziny hamulcowe, które zabrudzone smarem są do wyrzucenia.

Czyszczenie ramy, kół i kierownicy

Pozostałe elementy roweru, jak rama, kierownica czy koła, czyści się zwykle przy pomocy wody z dodatkiem płynu oraz gąbki lub szmatki. Jeżeli brud jest zaschnięty, należy go zwilżyć i poczekać, aż rozmięknie. W żadnym wypadku nie stosuj ostrych szczotek, które rysują lakier. Co ważne, miejsca, gdzie są łożyska (suport, stery, piasty w kołach, golenie amortyzatorów, pedały) spryskuj wodą pod kątem z dalszej odległości. Nigdy na wprost, by nie wciskać brudu i piasku do środka.

Rower jest dość odporny na wodę, ale zachowaj ostrożność w miejscach wrażliwych, by nie uszkodzić przez przypadek żadnego układu czy części. Pozostałe elementy możesz czyścić bez obaw.

Terenowa myjka ciśnieniowa pozwoli szybko przemyć rower i kontynuować wycieczkę
Fot.: Terenowa myjka ciśnieniowa Kärcher szybko i skutecznie usuwa błoto

Myjka rowerowa – jaką myjkę do roweru wybrać?

Wśród niektórych właścicieli dwóch kółek panuje przekonanie, że mycie roweru myjką ciśnieniową nie jest dobrym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń. Tymczasem to szybka i skuteczna metoda, bez uciążliwego czyszczenia brudu szczotką i wodą z wiadra lub węża ogrodowego. Oczywiście, warunkiem jest prawidłowe używanie myjki ciśnieniowej do roweru.

Najważniejszą zasadą jest unikanie kierowania strumienia wody na elementy, w których znajduje się smar. Zbyt wysokie ciśnienie może go wypłukać z łożysk i sprawić, że szybciej je trzeba będzie serwisować. Poza tym nie ma żadnych przeciwwskazań do mycia roweru myjką ciśnieniową. Tym bardziej, że marka Kärcher oferuje modele urządzeń, które przystosowane są do tego typu zadań.

Urządzenie wysokociśnieniowe, które ma służyć także do mycia roweru, powinno być wyposażone w funkcję regulacji ciśnienia. Pozwoli to na bezproblemowe pozbycie się brudu w kilka minut z ramy oraz miejsc trudno dostępnych bez naruszania elementów wrażliwych czy wypłukiwania smaru.

Mycie roweru myjką ciśnieniową może być jeszcze łatwiejsze i bezpieczniejsze dzięki firmie Kärcher, która wprowadziła pierwsze na rynku urządzenia wysokociśnieniowe wyposażone w aplikację Home & Garden. Daje to dostęp do fachowej wiedzy na temat czyszczenia. Wystarczy w aplikacji wybrać czyszczony obiekt, czyli rower, a wyświetli się zalecany poziom ciśnienia i rodzaj dyszy. Mobilny konsultant w 8 krokach poprowadzi do idealnego efektu czyszczenia.

Mycie roweru myjką Kärcher będzie proste dzięki aplikacji Home & Garden
Fot.: Myjka ciśnieniowa Power Control posiada pistolet wysokociśnieniowy z wyświetlaczem LCD i przyciskami „+/-”, dzięki którym szybko i wygodnie ustawisz odpowiedni poziom ciśnienia

Innowacyjna aplikacja Home & Garden jest przeznaczona dla urządzeń wysokociśnieniowych Kärcher z serii Power Control i Smart Control. Te ostatnie dodatkowo wyposażone są w łączność Bluetooth, co pozwala na obsługiwanie myjki za pomocą smartfona. Natomiast urządzenia Power Control nie posiadają takiej funkcji, ale dają dostęp do managera zastosowań w aplikacji, dzięki czemu wiadomo, jak umyć rower myjką ciśnieniową.

- Kup teraz wielozadaniową myjkę wysokociśnieniową >>

Mam myjkę wysokociśnieniową – jak umyć nią rower?

Posiadając myjkę wysokociśnieniową bez regulacji mocy ciśnienia wody także możesz ją wykorzystać do czyszczenia roweru, ale pod pewnymi warunkami. Pamiętaj, by nie polewać całego pojazdu wodą, a szczególnie unikaj kierowania strumienia na układ napędowy, amortyzatory i elementy z łożyskami. Sposobem na osiągniecie mniejszej mocy ciśnienia jest spryskiwanie roweru z dalszej odległości. Poza tym bez obaw możesz umyć pozostałe części pojazdu urządzeniem wysokociśnieniowym.

- Chcesz umyć rower myjką ciśnieniową? Przejdź do poradnika i dowiedz się, jak zrobić to prawidłowo.

 Myjka ciśnieniowa Power Control

Czy można myć rower na myjni bezdotykowej?

Mycie roweru na myjni bezdotykowej wydaje się szybkim sposobem na pozbycie się zabrudzeń z pojazdu. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, ponieważ miejsca te powstały z myślą o samochodach i nie są przystosowane do czyszczenia rowerów. Nieumiejętne korzystanie z mocnego strumienia wody często powoduje więcej szkód niż pożytku. Zbyt duże ciśnienie może wtłoczyć zabrudzenia do łożysk oraz wypłukiwać z nich smar, co w konsekwencji prowadzi do zniszczenia napędu i innych części.

Jak przygotować rower do sezonu? Pamiętaj o smarowaniu i konserwacji!

Coroczny przegląd i konserwacja roweru to dobra praktyka. Po dokładnym umyciu roweru nasmaruj łańcuch olejem specjalnie do tego przeznaczonym – po kropli na każde ogniwo. Warto także wpuścić 1–2 krople w mechanizmy przerzutek, hamulców szczękowych i manetek oraz między linki a pancerze ochraniające.

Następnie sprawdź ciśnienie w oponach. Jazda na zbyt niskim jest męcząca i naraża oponę na szybsze zużycie, a dętkę na przebicie. Na boku opony znajdziesz zalecane przez producenta prawidłowe ciśnienie. Właściwie napompowane koła zapewniają komfortową i bezpieczną jazdę oraz zwiększają przyczepność do nawierzchni.

Przy okazji wiosennego przeglądu roweru sprawdź stan klocków hamulcowych. Powinny mieć widoczny wzór, w przeciwnym razie należy je wymienić. W przypadku rowerów z hamulcami tarczowymi oceń, czy nie ma nieszczelności w obiegu płynu hamulcowego lub czy hamulce się nie zapowietrzyły. 

Istotny jest też stan opon – jak wygląda bieżnik, czy nie ma wybrzuszeń i pęknięć. Sprawdź, czy koła kręcą się prosto oraz czy obręcze nie są krzywe. Drobne odchylenia można wyregulować samemu, natomiast z poważniejszymi problemami lepiej udać się do serwisu.

Warto również sprawdzić linki i pancerze od hamulców i przerzutek. Jeżeli pokryte są rdzą lub nie działają prawidłowo, należy je wymienić. Przy okazji wyreguluj przerzutki i hamulce. Ostatnią kwestią jest sprawdzenie, czy nigdzie nie ma luzów, i dokręcenie wszystkich śrub. Najbardziej istotne miejsca to ośki pedałów, oś suportu, stery, koła.

Przed sezonem warto także dokupić brakujący osprzęt lub uzupełnić zapasy. Dobrze jest mieć zawsze pod ręką dodatkową dętkę, łatki, baterie do lampek, czyli wszystko to, co się może zużyć lub nagle zepsuć, a nie kosztuje fortuny. Pierwsza przejażdżka na wyczyszczonym rowerze po przeglądzie i serwisie to sama przyjemność i pewność, że obędzie się bez niespodzianek.