Nie jest tajemnicą, że skóra pod oczami wymaga szczególnej opieki. Szybko się wysusza, a w tych okolicach dużo łatwiej o zasinienia oraz zmarszczki. Nakładanie kremu pod oczy z pewnością może pomóc. Ale jak to robić właściwie? Jaki krem wybrać i jak go aplikować?

Dlaczego zmarszczki pod oczami powstają tak szybko?

Jest kilka powodów, przez które właśnie w obszarze oczu najszybciej pojawiają się oznaki starzenia.

Skóra wokół oczu:

  • jest wyjątkowo delikatna i cienka – ma jedynie 0,5 mm grubości,
  • składa się przede wszystkim z naskórka i skóry właściwej. Tkanka podskórna występuje w niewielkiej ilości,
  • najszybciej się wysusza – to właśnie tutaj widać pierwsze oznaki odwodnienia,
  • jest bardziej narażona na powstawanie sińców, cieni – zwłaszcza, jeśli mikrokrążenie nie przebiega bez zakłóceń.

Nie bez znaczenia jest także mimika. Zmarszczki pod oczami, tzw. „kurze łapki”, powstają na skutek częstych skurczy mięśni mimicznych. Nie oznacza to jednak, że powinnaś rezygnować z częstego uśmiechania się – wręcz przeciwnie. Zamiast tego stosuj świadomą pielęgnację skóry i regularnie nakładaj krem pod oczy.

Jak wybrać dobry krem pod oczy?

Odpowiednia aplikacja to bez wątpienia istotna sprawa. Jednak jeszcze istotniejsze jest wybranie dobrego kosmetyku. Po jaki krem pod oczy sięgnąć?

Wiele zależy od twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli posiadasz suchą skórę, zmagasz się z przesuszeniami i suchymi skórkami, wybierz krem mocno nawilżający, o bogatej, odżywczej konsystencji. Powinien zawierać olejki roślinne, masła, skwalan czy ceramidy.

Nie zapominaj, że zarówno na wysuszenie skóry, jak i na przyspieszenie procesów starzenia mają wpływ promienie słoneczne – wybór kremu pod oczy z filtrem UV to bez wątpienia dobry pomysł.

Jeśli chcesz opóźnić powstawanie zmarszczek, zdecyduj się na krem, który zawiera w sobie antyoksydanty – to substancje, które niwelują powstawanie wolnych rodników. Jednym z często polecanych przez ekspertów kosmetologii przeciwutleniaczy jest witamina E:

„Żaden ze znanych antyoksydantów nie ma takich właściwości, jakie posiada witamina E. (…)To właśnie jej potencjał antyoksydacyjny i zdolność do wbudowywania się w lipidowe struktury skóry powoduje, że spowalnia ona procesy starzenia, powodowane przez czynniki środowiskowe” – wskazują eksperci.

Krem pod oczy bogaty w składniki antyoksydacyjne to z pewnością właściwy wybór. Zwróć uwagę na zawartość również składników, które spłycają zmarszczki, na przykład:

Oto kremy, w których znajdziesz najskuteczniejsze składniki anti-aging:

Nie bez znaczenia jest typ cery. W przypadku cery suchej czy mieszanej możesz raczej swobodnie sięgnąć po najczęściej polecane kremy bogate w substancje aktywne.

Co innego jednak cera trądzikowa – tutaj włączenie nowych kosmetyków do pielęgnacji jest nieco bardziej problematyczne. Jeśli zmagasz się z trądzikiem również w okolicach oczu, skonsultuj wybór kremu z dermatologiem – wówczas unikniesz niepożądanych skutków ubocznych. Konsultacja nie zaszkodzi także w przypadku wrażliwej skóry, podatnej na podrażnienia czy alergie.

Jak nakładać krem pod oczy?

Zebraliśmy kilka wskazówek, dzięki którym z pewnością odpowiednio zaaplikujesz kosmetyk. Jeśli używasz kremu pod oczu od dłuższego czasu i nie zauważasz żadnych efektów, spróbuj wprowadzić te rady w życie.

  1. Zanim przejdziesz do aplikowania kremu, dokładnie oczyść skórę twarzy – kosmetyk nie zadziała, jeśli zostanie nałożony na pełną zanieczyszczeń skórę. Wykonaj demakijaż i użyj płynu lub żelu myjącego. Składniki aktywne dopiero wówczas będą wstanie wniknąć w skórę. W dogłębnym oczyszczeniu cery może pomóc szczoteczka soniczna do twarzy
  2. Zanim nałożysz krem, upewnij się, że skóra jest sucha.
  3. Nałóż odpowiednią ilość kremu pod oczy, a następnie wklep produkt. Nie wystarczy, że go rozetrzesz po skórze – to nie przyniesie takich samych efektów. Dzięki wklepywaniu substancje odżywcze dostaną się wszędzie w takim samym stopniu.
  4. Nie nakładaj kremu zbyt blisko oczu. Nawet hipoalergiczny kosmetyk może podrażnić, jeśli dostanie się do kącików oka – wywoła łzawienie, zaczerwienienie i poczucie dyskomfortu. Staraj się nie wsmarowywać kremu zbyt blisko linii rzęs.
  5. Nazwa „krem pod oczy” jest dość myląca. Spróbuj nałożyć krem również na górne powieki i w okolicach oczu, aż do łuku brwiowego. Dlaczego? To właśnie tam powstają zmarszczki, np. kurze łapki, czyli jedne z najszybszych objawów starzenia się skóry. Nie warto pomijać miejsc wokół oczu.
  6. Aplikuj krem 2 razy dziennie – dzięki temu skóra będzie przez cały czas pod ochroną. Przez noc substancje odżywcze się wchłoną i sprawią, że skóra będzie nawilżona i odżywiona, a w ciągu dnia krem zadziała jak tarcza ochronna przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych – takich jak smog czy promienie słoneczne.

Domowe sposoby na cienie pod oczami - jak pozbyć się sińców raz na zawsze? >>

Masaż skóry twarzy

Aplikacje kremu pod oczy możesz połączyć z masażem, który pobudzi mikrokrążenie i sprawi, że kosmetyk zadziała dużo lepiej. Jak zrobić masaż?

  • Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby wykonywane ruchy były bardzo delikatne. Skóra wokół oczu jest cienka i podatna na podrażnienia i rozciągnięcia.
  • Skóra przy brwiach to jedyne miejsce w okolicach oczu, które możesz delikatnie porozcierać.
  • Skóra po bokach oczu – tutaj powstają kurze łapki. Podczas masażu wykonuj ruchy poziome, kierując się od kącików w stronę uszu.
  • Skóra pod oczami – wystarczy ruch wklepywania.
  • Jeśli chcesz dodatkowo pobudzić skórę, możesz użyć zawiniętych w ściereczkę kostek lodu. Wykonuj płynne ruchy, cały czas przesuwając kostkami po skórze – staraj się nie przykładać lodu w jedno miejsce. To może wywołać podrażniania.
  • Masaż możesz wykonać przed aplikacją kremu lub połączyć obie te czynności.

Jak wklepywać krem pod oczy?

Jasne jest, że krem pod oczy należy wklepywać, a nie rozsmarowywać. Jednak ja to robić odpowiednio? Jak aplikować krem pod oczy?

  1. Nałóż krem w okolicach oczu.
  2. Ruch wklepywania powinien przebiegać od zewnętrz do wewnątrz.
  3. Energicznie wklepuj krem opuszkami palców, jednocześnie jednak pamiętając o tym, jak delikatna jest skóra pod oczami – nie wykonuj zbyt mocnych ruchów.
  4. Jeśli zmagasz się z opuchlizną, wykonuj lekkie, uciskowe ruchy – zadziałają drenująco, co sprawi, że opuchlizna się zmniejszy.
  5. Krem na górnej powiece nakładaj od wewnętrznego kącika do zewnętrznego – powtórz wklepywanie.
  6. Staraj się nie rozciągać skóry – to tylko sprawi, że skóra zacznie szybciej tracić na elastyczności, a powstawanie zmarszczek będzie ułatwione.
  7. Wklepywanie powinno trwać chociaż 1-2 minuty – ruch sprawi, że mikrokrążenie zostanie pobudzone, a substancje aktywne zawarte w kremie lepiej się wchłoną. Pobieżna, zbyt szybka aplikacja sprawi, że potencjał kosmetyku nie zostanie wykorzystany.

Sposób aplikowania produktów jest istotny nie tylko podczas pielęgnacji. Zebraliśmy wskazówki i triki, które sprawią, że wykonywanie makijażu stanie się jeszcze prostsze – sprawdź, jak nakładać korektor pod oczy, aby jak najlepiej zakrywał nieestetyczne cienie.