Zmiany hormonalne, stres, niezdrowa dieta czy predyspozycje genetyczne to główne powody powstawania trądziku. Nie bez znaczenia jest także nieodpowiednia pielęgnacja. Stosowaniem odpowiednich kosmetyków możemy pozytywnie wpłynąć na kondycję skóry i zminimalizować powstawanie zmian trądzikowych.

Cechy charakterystyczne cery trądzikowej

Trądzik dotyczy cery tłustej – skóra szybko „świeci się” i trudno ją zmatowić. Niedoskonałości pojawiają się zwłaszcza w strefie T – na czole, nosie i brodzie, jednak nie jest to regułą. Zmiany skórne często występują również na plecach i dekolcie.

Trądzik pospolity, z którym ma się do czynienia najczęściej, charakteryzuje się:

  • rozszerzonymi porami,
  • licznymi wypryskami,
  • zaskórnikami,
  • ropnymi, bolesnymi zmianami skórnymi,
  • kaszką.

Te wszystkie zmiany powstają w wyniku nadmiaru sebum – gruczoły łojowe produkują go za dużo. Martwy naskórek miesza się z łojem, powstaje zaskórnik, który łatwo może zmienić się w stan zapalny. Bakteria Propionibacterium Acnes ma idealne warunki do namnażania się.

Jakie kosmetyki do cery trądzikowej wybierać?

Wybierając kosmetyki do cery trądzikowej, zwróć uwagę na to, czy w swoim składzie zawierają takie składniki jak:

  • nadtlenek benzoilu
  • kwas azelainowy
  • kamfora
  • witamina A
  • retinoidy
  • kwasy owocowe (AHA)
  • kwas glikolowy
  • kwas salicylowy
  • cynk
  • estry
  • ekstrakty roślin, np. pokrzywy, fiołka trójbarwnego, krwawnika, skrzypu, rumianku.

Oczyszczanie

W przypadku skóry z tendencjami do częstszych wyprysków, konieczne jest dokładne oczyszczanie. Sięgnij po emulsję lub piankę oczyszczającą przeznaczoną skórze trądzikowej. Uważaj na obecność alkoholu – może działać wysuszająco, co zaogni problem. Wystrzegaj się kosmetyków z granulkami. Zamiast tego sięgnij po delikatne, antybakteryjne produkty.

Szczoteczka soniczna do twarzy dogłębnie oczyszcza skórę – nie jest jednak polecana cerze trądzikowej. Jej silne działanie może sprawić, że stany zapalne zostaną podrażnione, a bakterie rozniesione po całej twarzy.

Peeling do cery trądzikowej

W porach gromadzi się nie tylko nadmiar łoju, ale i niezłuszczony, martwy naskórek. Co tydzień wykonuj peeling enzymatyczny, aby delikatnie złuszczyć naskórek.

Oprócz peelingów dostępnych w drogeriach, możesz zdecydować się na zabieg peelingujący przeprowadzony u kosmetyczki. Peeling kawitacyjny sprawdzi się świetne. Jak wskazują eksperci, „ma działanie bakteriobójcze, przeciwbólowe, przeciwzapalne, przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza powierzchowne przebarwienia oraz pobudzają metabolizm komórek, krążenie krwi i limfy.”

Co więcej, peeling kawitacyjny w domu również jest możliwy do przeprowadzenia.

Kremy nawilżające do cery trądzikowej

Koniecznie nawilżaj i natłuszczaj skórę – chociaż wydaje ci się, że tłusta cera tego nie potrzebuje, jest dokładnie odwrotnie. Sięgaj po kosmetyki, które regulują pracę gruczołów łojowych, odbudowują warstwę hydrolipidową i nawilżają.

Pielęgnacja cery trądzikowej latem

Chociaż zaleca się używać kremów z filtrem UV przez cały rok, latem jest to wyjątkowo istotne. Dlaczego? Cera trądzikowa potrzebuje nawilżenia. Promienie słoneczne mocno przyspieszają wysuszanie naskórka. Codzienne używanie kremu SPF 50 może znacząco poprawić stan twojej skóry.

Jak pielęgnować skórę latem?

  1. Dokładnie oczyść skórę. Wykonaj demakijaż twarzy i oczu. Raczej nie używaj do tego olejów – są rzadziej polecane w przypadku cery trądzikowej.
  2. Umyj twarz delikatną emulsją.
  3. Zanim przejdziesz do nawilżania twarzy, użyj toniku. Toniki do cery trądzikowej działają kojąco i łagodząco – przywracają skórze odpowiednie pH, dzięki czemu kolejne produkty mają szanse lepiej zadziałać.
  4. Pora na odpowiednie serum np. z niacynamidem
  5. Po kilku minutach wklep nawilżający krem. Pozwól mu się wchłonąć.
  6. Następnie nałóż krem z filtrem UV.

Pielęgnacja cery trądzikowej zimą

Podczas pielęgnacji skóry trądzikowej zimą należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • przesuszenia – zimą, ze względu na ogrzewanie, powietrze jest wyjątkowo suche. Dlatego trzeba regularne i konsekwentnie nawilżać i natłuszczać skórę. Możesz sięgnąć po kremy o cięższej konsystencji
  • pękanie naczynek – może się zdarzyć, że naczynka pękną, jeśli wystawimy skórę z warstwą kremu na mróz. Odczekaj, aż produkt się wchłonie!
  • przetłuszczenie – brak ochrony przed promieniami UV oraz mróz może sprawić, że praca gruczołów łojowych będzie jeszcze bardziej rozregulowana. Nie zapominaj o kremach z filtrem UV!

Niektórych produktów stosowanych w leczeniu trądziku nie powinno się używać latem – na przykład tetracyklina powoduje przebarwienia pod wpływem silnego słońca. Zima to dobry czas na mocniejsze kuracje – skonsultuj je z dermatologiem.

Częste błędy w pielęgnacji cery trądzikowej

Co robić, aby nie pogorszyć sytuacji? Osoby zmagające się z trądzikiem bardzo często próbują poradzić sobie z problemami skórnymi na wszelkie sposoby. Nie wszystkie metody są jednak skuteczne – a co więcej, niektóre z nich mogą przyczynić się do pogorszenia stanu skóry.

Do częstych błędów należy:

  1. Wyciskanie pryszczy, wyprysków, zaskórników. W żadnym wypadku tego nie rób. Stany zapalny w ten sposób tylko się zaogniają.
  2. Używanie brudnego ręcznika. Cera trądzikowa jest wyjątkowo narażona na powstawanie stanów zapalnych. Wycieranie jej pełnym bakterii ręcznikiem, którego używasz do innych części ciała z pewnością nie pomoże.
  3. Częste dotykanie twarzy. Nie tylko dłonie, ale i ekran smartfona pełny jest bakterii. Odgarnianie włosów z twarzy, poprawianie grzywki – za każdy razem na skórze pozostawiasz drobnoustroje.
  4. Noszenie tej samej maseczki. Regularnie wymieniaj maseczki, jeśli nie chcesz, aby broda pokryła się w pryszczach.

Źródło: A. Cira i in., Substancje w preparatach do pielęgnacji cery trądzikowej, [w:] Współczesne kierunki w medycynie prewencyjnej, red. A. Goździalska, J. Jaśkiewicz, Kraków 2013, s. 83-91.