Wypadanie włosów: wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

Wypadanie włosów – pojawia się nagle, w różnych okresach życia i może mieć najrozmaitsze przyczyny. Wyróżniamy wypadanie włosów okresowe, przewlekłe i łysienie androgenowe. Zauważyłaś ostatnio, że na twojej szczotce jest więcej włosów niż zwykle? Przerzedzone miejsca na skórze głowy sprawiają, że starasz się przykryć je innymi pasmami? Przyczyny wypadania włosów mogą być różne: zły stan zdrowia, nieodpowiednia dieta, stres, predyspozycje genetyczne... Dowiedz się więcej na ten temat i działaj. 

Okresowe (inaczej reaktywne) wypadanie włosów jest ograniczone w czasie, może wystąpić i u kobiet, i u mężczyzn. To sytuacja, w której zwiększona liczba cebulek przechodzi przedwcześnie w fazę tzw. telogenu (spoczynku). Z reguły powodem takiego stanu rzeczy są konkretne wydarzenia lub zaburzenia funkcjonowania organizmu. 

Za główne przyczyny okresowego wypadania włosów uważa się m.in. niewłaściwą dietę (która prowadzi do niedoboru składników odżywczych), długotrwały stres (wiemy, że unikanie sytuacji stresowych nie jest proste, ale oto kolejny argument dowodzący, że warto to zrobić), zmiany hormonalne (np. u kobiet po porodzie), przebyte choroby (wirusowe, w tym COVID-19) oraz zabiegi chirurgiczne, nadczynność i niedoczynność tarczycy. 

Jakich składników aktywnych szukać w suplementach diety?

Jako że okresowe wypadanie włosów nierzadko wiąże się z niedoborami konkretnych witamin i minerałów, w razie wątpliwości warto oczywiście poddać się badaniom i zweryfikować, czy te braki przypadkiem nie dotyczą i nas. Suplementy diety mogą nam wówczas pomóc w ich uzupełnieniu. 

Materiały prasowe

 

Właściwa suplementacja to suplementacja mądra, która odpowiada na nasze indywidualne potrzeby. Tylko w takiej sytuacji wspiera cykl wzrostu włosów i pobudza cebulki do przejścia z fazy spoczynku do fazy wzrostu. Suplementy powinny więc zawierać odpowiedni zestaw witamin, minerałów i czynników wzrostu włosów. 

Komponentem, na który warto zwrócić uwagę, jest np. biotyna (znana jako witamina B7). Jest bardzo ważna, gdyż uczestniczy w wytwarzaniu keratyny. Z kolei żelazo jest niezbędne do syntezy hemoglobiny (transportuje ona tlen do wszystkich komórek organizmu, również do cebulek włosów). Witamina B6 pomaga dbać o prawidłową kondycję włosów, ponieważ wspiera prawidłową syntezę cysteiny. Niacyna (witamina PP, witamina B3) przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, a selen pomaga zachować zdrowe włosy, dodatkowo chroniąc komórki przed stresem oksydacyjnym. Skrzyp polny to kolejny, cenny składnik, który wspomaga wzrost włosów i wzmacnia mieszki włosowe.

Suplement diety Anacaps Reactiv wspiera naszą walkę o zdrowe i piękne włosy. Co istotne, nie ma ogólnych przeciwwskazań, aby stosowały go kobiety w ciąży (od drugiego trymestru) i karmiące piersią, a także osoby po leczeniu onkologicznym (co najmniej miesiąc po zakończeniu leczenia, jednak w tym przypadku zalecana jest konsultacja lekarska)*.

Nie zapominajmy jednak przy tym o odpowiednio zbilansowanej diecie, która jest kluczowa w kwestii zapobiegania ewentualnym niedoborom. Dbaj o przy tym to, żeby na twoim talerzu codziennie pojawiały się warzywa (najlepiej sezonowe). Jadaj regularnie i unikaj „rozpraszaczy” w trakcie posiłków. Spożywaj owoce, zapomnij o przetworzonym jedzeniu i nadmiarze cukru. 

...ale na tym nie koniec. Rzeczywiście odpowiednie badania, dieta, w razie potrzeby – suplementacja i zmiana trybu życia to elementy, które warto uzupełnić dodatkowo odpowiednią pielęgnacją włosów. Na rynku są już dostępne specjalne szampony i wcierki do stosowania na skórę głowy. Ich rolą jest pobudzenie włosów do wzrostu oraz zapobieganie ich wypadaniu. 

Materiały prasowe

Przykładem takiego kosmetyku jest Creastim Reactiv, czyli płyn przeciw wypadaniu włosów. To produkt do pielęgnacji włosów, który stymuluje ich wzrost, spowalnia proces wypadania, a także zwiększa ich gęstość. Zaleca się, aby korzystać z niego właśnie w przypadkach okresowego wypadania włosów.

Reasumując, wypadanie włosów, w tym reaktywne wypadanie włosów, jest bardzo złożonym problemem, do którego każdorazowo należy podchodzić indywidualnie. Kluczem do sukcesu jest właściwa diagnoza, a następnie – włączenie odpowiedniej terapii. Powodzenia! 

 


 

Bibliografia:

  1. Brzezińska-Wcisło L. i wsp. Łysienie androgenowe kobiet i mężczyzn. Rekomendacje diagnostyczno-terapeu­tyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego:
    Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2018, 105: 1–18 DOI: https://doi.org/10.5114/dr.2018.74162

  2. Almohanna M. et al. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: Dermatol Ther 2019; 9(1): 51–70 https://doi.org/10.1007/s13555-018-0278-6

 

*Co najmniej 1 miesiąc po zakończeniu leczenia. Zalecana konsultacja lekarza lub farmaceuty.

 

PFDC/402/2023, Materiał powstał we współpracy z Pierre Fabre Dermo-Cosmetique Polska Sp. z o.o

 

Suplement diety jest środkiem spożywczym, który nie może zastępować zróżnicowanej i zrównoważonej diety oraz zdrowego stylu życia. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia.