„Praktyczne zastosowanie światła dotyczy zasadniczo każdej dziedziny - zaczynając od dermatologii, przez chirurgię, kończąc na urologii czy stomatologii. Jest też niezastąpione w medycynie estetycznej, ze względu na wysoką skuteczność działania i prawie nieograniczone spektrum możliwości” - uważa Kamila Koska-Mach, właściciel Kliniki Kosma w Bytowie http://klinikakosma.pl/

Leczenie światłem to często wręcz integralny element terapii. Umożliwia uzyskanie efektu synergii w niezwykle bezpieczny i nieinwazyjny sposób. Połączenie terapii światłem LED z innymi metodami zabiegowymi maksymalizuje potencjalne rezultaty. Pacjenci uwielbiają to także ze względu na zauważalnie skrócony czas rekonwalescencji, mniejszy dyskomfort po zabiegu i szybsze osiągnięcie zamierzonego efektu. „Dobroczynne światło LED wykorzystujemy na co dzień w Klinice Kosma. Sprawdza się przy wielu wskazaniach. Spektakularne efekty widać na przykład w kuracjach walczących z łysieniem czy wypadaniem włosów. Bez względu na rodzaj zaplanowanej terapii, zazwyczaj decydujemy się wdrożyć LED  w plan zabiegowy. Zabieg ze światłem LED jest nie tylko bardzo bezpieczny ale i przyjemny dla Pacjenta. W żaden sposób nie należałoby go kojarzyć jakkolwiek z bólem, okresem rekonwalescencji czy uczuciem braku komfortu” tłumaczy ekspertka. 

Jasne strony

„W naszej praktyce wykorzystujemy system LED TriWings®, francuskiego producenta mającego ponad 25 lat doświadczenia w stosowaniu światła w medycynie, co sprawia że jesteśmy w stanie zapewnić naszym Pacjentom certyfikowane urządzenie, mające szereg badań klinicznych potwierdzających skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania dzięki odpowiednio przygotowanych przez producenta protokołów zabiegowych” opowiada właścicielka kliniki.

Jak działa LED TriWings®? Urządzenie emituje światło LED o określonej fali i kolorze – czerwone, podczerwone, fioletowe, niebieskie, żółte i pomarańczowe (jego rodzaj jest dobierany adekwatnie do potrzeb pacjenta). „Pozostając przy problemach z wypadaniem włosów: obszar dotknięty problemem łysienia (androgenowego, plackowatego, pourazowego), wypadania włosów czy nadmiernej produkcji sebum zostaje poddany działaniu światła LED o określonej fali. Wnika ono w głąb warstw skóry jednak nie prowadzi do ich przegrzania (i kontrolowanego oparzenia) jak ma to miejsce np. przy zastosowaniu technologii laserowych. dochodzi do reakcji biologiczno-chemicznych mających za zadanie m.in. syntezę białek, będących głównym budulcem włosa. Światło oddziałując na wielu warstwach powoduje zwiększenie metabolizmu komórkowego, cebulki zostają odżywione a głowa bardziej ukrwiona, co przekłada się na zwiększone odżywienie i dotlenienie samych włosów. W trakcie naświetlania pobudzane są również komórki do przyśpieszenia ich regeneracji, zmniejszeniu ulegają lokalne stany zapalne, mogące również bezpośrednio wpływać na wypadanie włosów” wyjaśnia specjalistka.

Lampa LED TriWings® sprawdza się również jako uzupełnienie innych metod zabiegowych jak m.in. mezoterapia igłowa. „W przypadku terapii przeciwdziałających łysieniu - efektem jest nie tylko do wzmocnienie włosów (zwiększenia ich grubości i elastyczności) czy zahamowania ich wypadania, ale także do pobudzenia nowych mieszków włosowych do wzrostu poprzez stymulowanie komórek tych mieszków do regeneracji. W naszej klinice zauważamy to szczególnie u Pacjentów, u których zabiegi związane z problemem włosów czy skóry głowy wykonujemy kilka razy. Obecne terapie projektowane w oparciu o fotomodulację TriWings® pozwalają uzyskiwać wyższą skuteczność i lepszą powtarzalność rezultatów, niż miało to miejsce dotychczas bez stosowania naświetlania lampą LED” podkreśla Kamila Koska-Mach.

Błysk i po wszystkim!

Pojedyncza sesja naświetlania trwa od 10 do 20 minut i zazwyczaj odbywa się 2-3 razy w tygodniu przez okres 4-6 tygodni. Oczywiście wszystko zawsze zależy od konkretnego przypadku i wskazania. Aby pokazać jeszcze jak bardzo uniwersalnym zabiegiem jest naświetlanie lamą LED, warto wspomnieć o łączeniu tej metody na przykład z blefaroplastyką, czyli chirurgicznym usunięciem nadmiaru skóry na powiekach. 
„Powieki to jeden z obszarów naszego organizmu, gdzie najszybciej widać upływający czas a z nim zmniejszoną produkcję kolagenu i elastyny powodujące wiotczenie. (...) Pacjenci coraz częściej wybierają skuteczne rozwiązanie tego problemu w postaci chirurgicznego usunięcia nadmiaru tkanki. System LED TriWings traktujemy jako nieodłączny element leczenia. Wdrożenie fototerapii pozwoliło nam skrócić nawet o połowę okres rekonwalescencji i obrzęk pooperacyjny. Zresztą potwierdza to rezultaty uzyskiwane w trakcie przeprowadzanych badań klinicznych nad zastosowaniem terapii światłem LED.” przekonuje specjalistka.