Buty z roślinnej skóry, która pochodzi z resztek jabłek

Oddycha, jest trwały i przyjazny środowisku, a jego faktura odzwierciedla wygląd naturalnej skóry. Materiał wykonany z jabłek to kolejny innowacyjny surowiec w branży mody, który z powodzeniem - zaraz po wprowadzeniu do swojej oferty skóry z kaktusa oraz z liści ananasa - wykorzystuje BOHEMA Clothing. "Chcemy kreować modę z dobrych, innowacyjnych materiałów i taka idea przyświeca nam od początku. Dlatego śmiało możemy powiedzieć, że nie zamierzamy przestać zaskakiwać nowymi rozwiązaniami" - mówi projektant marki, Sebastian Szypuła.

Najgorsze i najlepsze tkaniny do noszenia latem (szczególnie w czasie upałów)>>

Główną motywacją do wykorzystania kolejnego innowacyjnego materiału była empatia dla zwierząt i poszukiwania alternatywnych rozwiązań, które będą dobre dla planety i ludzi. Oprócz tego marce przyświecają takie wartości, jak ekologiczne opakowania i, oczywiście, materiały, ale też zrównoważona produkcja w Polsce. Wszystkie modele wykonywane są ręcznie w rodzinnej manufakturze (która należy do rodziców projektanta i założyciela marki) na bazie pochodzących z zagranicy materiałów i powstałych na Podkarpaciu obcasów, podeszew, metek i opakowań. "Bo moda to nie tylko trendy, ale wartości, których szukają ludzie. To też manifest, który nas definiuje. Sztuka i przekaz, a dziś też transparentność i prawda, którą chcemy przekazać" – dodaje Wiola Wiertel, współtwórczyni marki. 

Koniec sezonów, początek ponadczasowości

Co więcej, BOHEMA Clothing - podobnie ostatnio wielcy modowi gracze na rynku z Saint Laurent i Gucci na czele - rezygnuje z sezonowości i projektuje tak, by buty były ponadczasowe i służyły kolejne lata, a efekty pracy prezentuje za pomocą dropów dopasowanych do pór i okazji. W tym momencie pracuje już nad włączeniem do produkcji materiałów tworzonych także z odpadów czy elementów recyklingu drukowanych za pomocą drukarek 3D. 

Elle.pl Moda Food waste fashion. Nowoczesne marki modowe zmieniają resztki jedzenia w ubrania Food waste fashion. Nowoczesne marki modowe zmieniają resztki jedzenia w ubrania>>

Nowości to trzy modele butów z roślinnych materiałów, które są na tyle uniwersalne, że świetnie sprawdzą się, jak podkreślają założyciele marki, "na street i na galę". To wycięte baleriny, klapki i oxfordy na wysokiej sneakersowej podeszwie. 

Kto mówi „sprawdzam” odzieżowym markom eko? Oto wiarygodne certyfikaty ekologiczne, których warto szukać na metkach>>

Projektanci podpisują list otwarty do branży mody, a w nim: przesunięcie sezonów oraz koniec starej formuły wyprzedaży i nadprodukcji>>