Pamiętacie, jak dekadę temu na fali trendu normcore New Balance stał się modny nie tylko wśród ojców z przedmieść? Wszyscy nabijali się z niezgrabnych ejtisowych sneakersów do momentu, aż zaczęły je nosić londyńskie supermodelki. Czy ich najnowszy twór - model 1906L - ma szansę powtórzyć ten fenomen...?

New Balance 1906L. Obuwnicza wersja mulleta?

Ten innowacyjny projekt zadebiutował na wybiegu prestiżowego Paryskiego Tygodnia Mody podczas pokazu Junya Watanabe MAN na sezon jesień/zima 2024. Konkretna data premiery w sklepach nie została jeszcze ujawniona, ale przewiduje się, że zostaną wprowadzone do sprzedaży jeszcze w 2024 roku. Chociaż współpraca z cenionym projektantem nie jest niczym niezwykłym dla New Balance, zaprezentowanie hybrydy sneakersów i mokasynów przykuło w ten weekend uwagę całego modowego Internetu. 

New Balance 1906Lmat. prasowe

Zgodnie z komunikatem prasowym New Balance, model 1906L powstał pod wpływem rozmowy o tym, że moda nie wyznacza już "twardej granicy między sportem a luksusem". Zdjęcie szarej wersji kolorystycznej obiegło w ten weekend cały Instagram, prowokując kaskadę memów i komentarzy.

Jeden z komentujących napisał: "Tak się dzieje, gdy producent butów dla tatuśków staje się zbyt pewny siebie i myśli, że może po prostu rozszerzyć swoją działalność na buty dla dziadków". 

"To tak, jakby mullet był butem" - zażartował jeden ze zdezorientowanych komentatorów, podczas gdy inny żartobliwie podziękował New Balance za zaspokojenie potrzeb "stóp z 1983 roku".

Hybrydowe buty to najbardziej kontrowersyjny trend 2024 roku

Jeśli o nas chodzi - obawiamy się, że coraz trudniej nas zszokować. Za każdym razem, kiedy myślimy, że właśnie widziałyśmy możliwie najdziwniejsze buty, marki wymyślają coś jeszcze bardziej pokręconego. Dopiero co pisałyśmy o baletowych sneakersach - projektantka Simone Rocha zaprezentowała je początkowo w 2020 roku, od tego czasu wypuszczając różne wersje kolorystyczne. Paryska marka Rombaut jest kolejnym projektantem kontrowersyjnych "ballet sneakers", nazywając je "futurystycznym podejściem do balerinek". Ich wegańskie buty Aura, ozdobione kokardkami i wykonane ze zrównoważonych materiałów, zaskarbiły sobie względy celebrytów, w tym Doja Cat, Belli Hadid i Miley Cyrus, a nowe dropy wyprzedają się jak świeże bułeczki.

Wracając do sneakerso-mokasynów: czy model 1906L da się wystylizować z powodzeniem? Naszym zdaniem szanse są 50/50. Być może znajdzie się jakiś wizjoner, który wydobędzie z nich francuską koncepcję jolie laide, co tłumaczy się jako "niekonwencjonalnie atrakcyjne" albo, bardziej dosadnie, "brzydkie w ładny sposób". Życzymy powodzenia tym, którzy się odważą.