Wołodymyr Zełenski z Pokojową Nagrodą Nobla? Tego chcą europejscy politycy

Do Norweskiego Komitetu Noblowskiego, który odpowiada za Pokojową Nagrodę Nobla, zwróciło się 36 europejskich polityków, którzy napisali list otwarty w sprawie wydłużenia terminu nominacji. Chociaż zgłoszenia do nich zakończyły się w styczniu, a listę nominowanych ogłoszono w lutym, poprosili oni o dopisanie do niej kandydatury Wołomyra Zełenskiego.

Politycy z Europy, którzy są autorami listy, mają świadomość, że regulamin zakazuje takich zmian, ale liczą na odejście od tej zasady z powodu obecnej sytuacji w Ukrainie i wojny, jaką wywołała Rosja. Zwracają uwagę na to, że demokratycznym obowiązkiem jest przeciwstawianie się autorytaryzmowi i wspieranie ludzi walczących o demokrację.

Aby móc pomagać, najpierw zadbaj o siebie. O niesieniu pomocy i radzeniu sobie z trudnymi emocjami w czasie wojny w Ukrainie rozmawiamy z psycholożką Katarzyną Nowak>>

"Jesteśmy świadkami odwagi narodu ukraińskiego, który oparł się wojnie wytoczonej im przez Federację Rosyjską. Odważne kobiety i dzielni mężczyźni z Ukrainy walczą o zachowanie demokracji i samorządności. Od oporu demokratycznie wybranego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do człowieka ze łzami w oczach żegnającego się z rodziną, by walczyć o swój kraj. Ludzie w całym kraju stawiają opór autorytarnym siłom. Uważamy, że nadszedł czas, aby pokazać narodowi Ukrainy, że świat jest po ich stronie" brzmi fragment listu zaadresowanego do Komitetu.

Czy Wołodymyr Zełenski zostanie dodany do listy nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla? Miejmy nadzieję, że termin składania kandydatur zostanie wyjątkowo przedłużony do 31 marca, a ukraiński prezydent znajdzie się na liście. Ma duże szanse na wygraną, dzięki swoim pokojowym działaniom w obliczu wojny.

Mila Kunis i Ashton Kutcher zebrali 30 milionów dolarów na pomoc dla Ukrainy>>