Zanim przystąpisz do rytuałów odnowy, podnieś wibracje panujące wokół, oczyszczając swój własny dom. Otwórz okna, włącz muzykę i wyczyść kąty, szuflady lub te części szafy, które wymagają gruntownych porządków. Uprość swoją przestrzeń. Rozjaśnij wnętrza. Uwolnij się od nadmiaru przedmiotów. Odpuszczenie to pierwszy krok przygotowujący do dalszych ceremonii wiosennych.  

Rytuały oczyszczające: naładuj swój poranek

W Ajurwedzie mówi się, że im dłużej śpimy, tym ciało może być cięższe i bardziej ospałe. Lepiej budzić się każdego ranka bliżej godziny 6 rano, żeby dostosować organizm do wiosennego cyklu dnia. W ten sposób znajdziemy czas na poranną samoopiekę: medytację, jogę, płukanie ust olejem kokosowym, picie ciepłej wody z cytryną, szczotkowanie ciała na sucho lub pisanie w dzienniku. Te rytuały dodają energii i przyjemnie nastrajają na resztę dnia. 

Rytuały oczyszczające: odżywiaj się sezonowo

Wesprzyj swój organizm w naturalnej detoksykacji za pomocą naparu z mniszka lekarskiego lub porannej wody z kurkumą. Chodzi o to, by usprawnić pracę wątroby, czemu sprzyja regenerujący czas wiosny. Potraktuj swoje ciało jak ogród, o który trzeba zadbać, żeby podziwiać w nim rozkwit. Zacznij "nawozić" swoje ciało kiełkami, rzodkiewką, marchewką, selerem i świeżą zieleniną (szpinakiem, roszponką, rukolą, sałatą masłową) tryskającą życiodajnym chlorofilem. Jeśli masz skłonność do alergii w okresie wiosennym, gotuj swoje posiłki na parze. Surowe warzywa o tej porze roku mogą pogorszyć twój stan. 

Rytuały oczyszczające: okadź wnętrza

W starożytności dym kadzideł był używany do oczyszczania aury panującej w powietrzu i łączenia ludzi z królestwem duchowym. Po długiej, mroźnej zimie to wskazany sposób na energetyczne oczyszczenie przestrzeni. Pozwól odpłynąć złym lub niechcianym energiom panującym w twoim domu. Przywołaj do siebie świeżą wibrację. Suszona biała szałwia i palo santo są uważane za najsilniejsze kadzidła, jednak te, które prawdziwie rezonują z duszą Słowian, to rośliny rosnące na rodzimych ziemiach. Pal wiązki rozmarynu, tymianku, mięty, dzikiej róży, szałwii lekarskiej czy nawet pokrzywy. Zapal kadzidło i pomachaj dymem w kierunku swojego ciała, wdychając jego leczniczy aromat. Następnie pozwól, aby uzdrawiający zapach napełnił twoje wnętrza.

Rytuały oczyszczające: oczyść swoje myśli

Zapamiętaj wszelkie negatywne lub wątpliwe myśli, które chodzą ci po głowie. Spisz je na papierze, aby twój umysł rozpoczął proces "oczyszczania się" z nich. Możesz robić regularne zapiski w dzienniku: co chciałabyś uwolnić ze swojego życia, a czego pragniesz więcej zamanifestować? Pomóż swojemu ciału spalić nadmiar negatywnej energii. Zaplanuj trening fizyczny, w którego trakcie na pewno się wypocisz. Wspomóż swój detoks energicznymi ruchami lub rozgrzewającymi przyprawami w diecie, takimi jak imbir i pieprz cayenne.

Rytuały oczyszczające: zainspiruj się naturą 

Wyjdź na zewnątrz. Zauważ, że jesteś częścią wiosennego procesu wzrostu i odnowy. Niech Matka Ziemia cię zainspiruje. Posłuchaj jej mądrości. Przyroda jest najlepszą formą bezpłatnej terapii oraz jednym z najpotężniejszych sposobów na odmłodzenie ciała energetycznego. Naucz się czerpać przyjemność z uziemienia. Zgiełk miast może obniżać twoją wibrację. Ucieknij na łono natury - chodź boso, przytulaj drzewa i pozwalaj wiatrom bawić się twoimi włosami. Wyobrażaj sobie jedność ze swoim otoczeniem.

Rytuały oczyszczające: weź rytualną kąpiel

Kąpiel w ciepłej wodzie jest niesamowicie odprężająca. Dolanie olejków eterycznych do wanny wzmacnia leczniczą moc tego rytuału. Aromaterapię stosowano już w starożytności, by leczyć, oczyszczać i rewitalizować umysł, ciało, a nawet ludzką duszę. Zapach to zmysł bezpośrednio połączony z mózgiem. Na poziomie energetycznym pomaga uwolnić negatywne wzorce myślowe oraz blokady mentalne uniemożliwiające wydobycie naszego pełnego potencjału. Olejek z bergamotki, pomarańczy, mandarynki lub mięty pieprzowej pozytywnie nastraja do życia. Warto dodać do kąpieli 10 kropli wybranej leczniczej woni. Dzięki temu olej jest wchłaniany przez skórę, a ciepło wody unosi zapach, wypełniając nim przestrzeń łazienki. Rytuał wzmocnisz kojącą muzyką oraz rządkiem tlących się świec. 

Herbaty, których nie powinnaś pić. Zamień je na zdrowsze napary >>