Po kilkunastu dniach wojna u naszych sąsiadów wciąż jest szokiem. Przez kilka tygodni tej niecodziennej sytuacji nauczyliśmy się, że niezbędnym uzupełnieniem zrywu pomocnych serc jest zorganizowana pomoc na dużą skalę.

Zapewne tak jak większość z Was, mamy ukraińskich przyjaciół, współpracowników, sąsiadów. Dlatego najpierw nasza pomoc była spontaniczna - zaangażowaliśmy się w miejskie zbiórki, wolontariat, pomogliśmy im sprowadzić ich rodziny do Polski. Jako pracownicy Hubert Burda Media uczestniczyliśmy w zbiórce materiałów do apteczek dla Ukrainy organizowanej przez ratowników medycznych, a kupując książki w specjalnej sprzedaży, wpłaciliśmy datki na rzecz Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Redakcje przekazały też fundacjom kosmetyki, a nasi dziennikarze zorganizowali dla ukraińskich dzieci miniszkołę języka polskiego i zajęć plastycznych. Te działania uzupełnia dziś duża zorganizowana pomoc naszego Wydawcy.

Hubert Burda Media, czyli Wydawca ELLE Polska, przekazała darowiznę w wysokości 50 000 euro pięciu międzynarodowych organizacji. 

Poniżej znajdziecie pięć instytucji, do których trafiła nasza pomoc:

Ęrzte ohne Grenzen e.V. – Lekarze bez granic (MSF), sekcja niemiecka

Międzynarodowa, neutralna politycznie organizacja pomocowa, która udziela pomocy medycznej w nagłych wypadkach w strefach wojny i kryzysu, za co otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Obecnie koncentruje się na utrzymaniu opieki zdrowotnej w Ukrainie.

Bündnis Entwicklung Hilft – Gemeinsam für Menschen in Not e.V.

Członkowie sojuszu pracują w bliskim kontakcie z organizacjami partnerskimi na miejscu w Ukrainie i obecnie koordynują głównie dostawy żywności, wody, artykułów higienicznych, leków i materiałów grzewczych. W krajach sąsiednich budowa schronów pogotowia i zaopatrzenie w najpotrzebniejsze przedmioty dla przybywających uchodźców przebiega szybko i bez biurokracji.

Care Deutschland e.V.
 
Organizacja pomocowa stworzyła „pakiet CARE” i opiekuje się dostawami awaryjnymi w strefach wojen – na całym świecie, niezależnie od polityki, ideologii czy pochodzenia. Organizacja pracuje obecnie nad zabezpieczeniem dostaw żywności i wody na miejscu.
 
Pomoc – Hilfe zur Selbsthilfe e.V.
 
Działająca na arenie międzynarodowej organizacja pomocowa współpracuje z lokalnymi partnerami i ma duże doświadczenie w Europie Wschodniej. Obecnie koncentruje się na podstawowej opiece w Ukrainie i pomocy uchodźcom w krajach sąsiednich.
 
Humedica e.V.
 
Organizacja dba o opiekę medyczną i podstawowe zaopatrzenie na terenach wojennych i klęsk żywiołowych. Posiada certyfikat EMT1 Światowej Organizacji Zdrowia – co oznacza, że misje medyczne w strefach wojen są szczególnie chronione. Pierwsza pomoc jest już na miejscu.

 

Wkrótce jako Burda International planujemy też dużą zbiórkę darów dla Ukrainy. Śledźcie social media ELLE i naszych pozostałych tytułów. W takich dniach, jak dziś, tak ważne jest, że zarówno jako magazyn, jak i Wydawca jesteśmy silną międzynarodową rodziną. Będziemy Was na bieżąco informować o naszej skumulowanej pomocy.