Sesja jest jednym z elementów obchodów BRA Day – międzynarodowej inicjatywy zwanej w Polsce Dniem Informacji o Rekonstrukcjach Piersi. Inicjatywę tę propaguje w Polsce Szpital Kopernika w Łodzi. „W naszym szpitalu na co dzień wykonujemy zabiegi rekonstrukcji piersi, ale nie wszystkie kobiety mają tego świadomość. Poprzez BRA Day chcemy uświadomić Polkom, że jest to zabieg nie tylko dostępny, ale także w pełni refundowany przez NFZ” – mówi Justyna Teubler ze Szpitala Kopernika w Łodzi.

Bohaterskie kobiety zmierzyły się z wrogiem, którego boimy się wszyscy – śmiertelną chorobą. Mimo strachu – nie poddały się. Wygrały walkę o swoje życie, ale i to im nie wystarczyło. Teraz postanowiły zawalczyć o inne kobiety – te, które są lub będą w podobnej sytuacji. Poprzez zdjęcia i udział w BRA Day chcą im bowiem pokazać, że rak piersi to nie wyrok, a po przebytej chorobie można pięknie i szczęśliwie żyć.

Panie zapozowały przed obiektywem Moniki Szałek, na co dzień portretującej gwiazdy i celebrytów. „Te dziewczyny mają super moc, super siłę – ja z tej siły bardzo dużo czerpię. Tę energię oddaję im w postaci pozytywnych zdjęć” – mówi fotografka. Stylizacje – równie niezwykłe co same bohaterki. Ich autorką jest Dorota Salska – projektantka specjalizująca się w bieliźnie dedykowanej kobietom po zabiegach operacyjnych piersi. Przygotowała niezwykle zmysłowe projekty indywidualnie dla każdej z nich. Zadanie nie było proste, bo każda z Pań jest inna, na innym etapie życia i choroby – niektóre przeszły operację oszczędzającą, inne mastektomię, niektóre są po zabiegu rekonstrukcji piersi, a inne jeszcze przed. „Tworząc tę kolekcję, chciałam udowodnić, że niezależnie od stopnia zaawansowania choroby każda kobieta ma prawo czuć się królową, wyglądać pięknie i nosić to, na co ma ochotę” – mówi projektantka.

 „BRA Day jest dla mnie świętem kobiecości, spotkaniem ze wspaniałymi ludźmi w niesamowitej atmosferze, gdzie czuję się po prostu Boginią” – przyznaje Magdalena Strojnowska, bohaterka sesji. „Chcemy pokazać, że nawet po tak ciężkiej chorobie ma się siłę i można dalej szczęśliwie żyć” – mówi Agnieszka Dąbek, kolejna modelka.

Wernisaż zdjęć odbędzie się 19 października 2018 roku podczas wieczornej Gali BRA Day 2018 w budynku Centrum Promocji Mody łódzkiej ASP, a docelowo zdjęcia ozdobią wnętrze Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej w Łodzi. Fotografie będą dowodem na to, że kobiety doświadczone nowotworem piersi mogą emanować pięknem i seksapilem. Zdjęcia mają być motywacją do walki z chorobą dla kobiet, które są w trakcie leczenia, i nadzieją dla innych chorych na wyzdrowienie. Pokazują bowiem wyleczone pacjentki, które po przebytej chorobie są przepiękne, szczęśliwe i pełne życia. Niezwykłości sesji dodaje wysokość jej budżetu, który wyniósł… „zero”. Wszystkie zaangażowane w nią osoby, zaczynając od profesjonalnych makijażystek i fryzjerek, poprzez projektantkę, na fotografach kończąc, zrobiły to bowiem pro bono.

Więcej szczegółów na www.lodzyoungfashion.com/