Pełnia Księżyca zwykle występuje raz w miesiącu i trwa przez 3 dni. Wówczas Księżyc oglądany z Ziemi jawi się w pełni, jest okrągły i maksymalnie doświetlony – dzieje się tak, gdy znajduje się idealnie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Już od starożytności ta faza Księżyca wzbudzała zainteresowanie i ekscytację, ale również obawy. Od wieków dostrzegano negatywny wpływ pełni Księżyca na człowieka, co stało się podstawą wielu przesądów.

Nów księżyca – wpływ na człowieka. Jakim myślom i uczuciom sprzyja? >>

Symbolika pełni Księżyca

Cykl natury

Fazy Księżyca łączone są z rytmem życia – tak jak Księżyc narasta, pojawia się w pełni, a następnie znika, tak też rodzi się i umiera wszelka natura. Dlatego Księżyc bywa postrzegany jako ucieleśnienie cyklu przyrody, narodzin i śmierci. Nie jest to jednak śmierć ostateczna, bo Księżyc bez końca się odradza. W ludowych wierzeniach łączono jego umiejętność odnawiania się z pierwiastkami męskim i żeńskim, które miałyby go charakteryzować.

Kobiecość

Często jednak zwraca się uwagę przede wszystkim na żeńską esencję, łącząc zmienność faz Księżyca z kobiecą naturą – takie założenie można dostrzec w starożytnych mitologiach. Boginią księżyca była Selene (Luna), która dodatkowo pod swoją opieką miała magiczne istoty nadprzyrodzone – to sprawiało, że Księżyc kojarzył się z czymś nieodgadnionym i tajemniczym, niemal magicznym.

Pełnia doskonałości

Księżyc w pełni posiada dodatkową symbolikę – oznacza coś perfekcyjnego, skończonego, ostatecznie uformowanego. Jest symbolem doskonałości – zwykle wiąże się z pozytywnym znaczeniem, dobrobytem i obfitością. Nie da się jednak zaprzeczyć, że Księżyc w tej fazie wzbudza skojarzenia z tajemniczością, grozą i mrokiem – niektóre z wierzeń zwracają uwagę na jego szkodliwe działanie.

Kalendarz księżycowy i wpływ pełni na człowieka

W związku z Księżycem funkcjonuje wiele mitów i legend – Księżyc pojawiał się w historiach o stworzeniu świata, w ludowych apokryfach, w literaturze oraz w licznych przesądach. Jego obecność w wierzeniach łączy się z tym, że przez długi czas ludzie organizowali swoje życie zgodnie z kalendarzem księżycowym – dopasowywano wykonywanie różnych prac i obowiązków do sprzyjającym im faz Księżyca, wierzono nawet, że cykl menstruacyjny synchronizuje się z ruchami Księżyca.

Współcześnie Księżyc stracił na swoim znaczeniu, nie da się jednak zaprzeczyć jego wpływowi na człowieka. Wiele statyk ukazuje, że to właśnie w czasie pełni obserwuje się więcej przestępstw czy wzmożoną agresję. Okazuje się, że pełnia Księżyca pobudza ludzkie instynkty – ożywia namiętność, wzmaga podniecenie. Jak jeszcze wpływa na ludzki organizm? Poznaj najpopularniejsze przesądy.

Bezsenność podczas pełni

Do dziś często powtarzanym przesądem jest wierzenie, że pełnia Księżyca wpływa na jakość naszego snu. Często zdarza się, że podczas pełni nie możemy zasnąć albo zapadamy w lekki, płytki sen – nieustające pobudki sprawiają, że jesteśmy zmęczeni i pozbawieni energii. Ludowe przesądy zakładają, że Księżyc w pełni może oddziaływać na człowieka szkodliwie – wysysać z niego siły i zdrowie. Zwraca się uwagę na to, że podczas pełni ludzki organizm wytwarza mniej serotoniny, czyli hormonu szczęścia, niż zwykle.

Choroby wywołane pełnią Księżyca

Mocny Księżyc może sprawić, że dorośli będą mieć problemy ze snem, dzieci natomiast narażone są nawet na występowanie chorób. Według jednego z ludowych przesądów nie należy stawiać dziecięcego łóżeczka blisko okna – światło Księżyca, padające na dziecko, znacznie osłabi jego zdrowie. Zagrożone są również kobiety ciężarne oraz osoby, które cierpią na choroby psychiczne. Zgodnie z dawnymi wierzeniami, wpatrywanie się w księżyc pogłębiało zły stan psychiczny, wywoływano napady obłędu czy pozbawiało wzroku.

Rytuał oczyszczenia – jak oczyścić siebie ze złej energii? >>

Żeby ustrzec się przed szkodliwym działaniem Księżyca, polecano postawić w pobliżu okna skórkę od chleba lub naczynie wypełnione wodą. Nie da się jednak ukryć, że w walce z bezsennością wyjątkowo istotna jest higiena umysłu – być może wystarczy uspokoić myśli, aby zapadnięcie w sen stało się łatwiejsze.

Ślub w czasie pełni

Chociaż często zwraca się uwagę na szkodliwe działanie pełni, nie pomija się także jego pozytywnego wpływu. Dlatego poleca się zawierać małżeństwa, właśnie podczas gdy Księżyc jest w pełni – przyniesie to szczęście i dobrobyt.

Podobny przesąd dotyczy narodzin dziecka – urodzone podczas pełni mają charakteryzować się bystrością umysłu i sprytem.

Przeprowadzka i rozpoczęcie nowej pracy podczas pełni

To właśnie na czas pełni planowano rozpoczynanie nowych przedsięwzięć – wtedy najlepiej jest rozpocząć pracę, zaangażować się w porządki, przeprowadzić do nowego miejsca czy nawet zacząć leczenie.

Księżyc w pełni sprzyja takim inicjatywom i zapewnia pomyślność.

Ścinanie włosów w czasie pełni Księżyca

Zdecyduj się na podcięcie końcówek w czasie pełni, aby zachować zdrowy i piękny wygląd włosów. Ludowy przesąd zakłada, że włosy podcięte podczas tej fazy Księżyca będą rosły znacznie szybciej niż wcześniej. Zgodnie z przesądem, będą lepiej reagować na zabiegi pielęgnacyjne i stylizacje.

Niektórzy polecają na czas pełni po prostu zaplanować wizytę w SPA – maseczki, kąpiel rozjaśniająca i kuracje regeneracyjne mogą okazać się skuteczniejsze.

Porządki w czasie pełni

Według wielu przesądów czas pełni Księżyca to idealny moment na porządki. Wszelkie prace domowe powinny okazać się prostsze i przyjemniejsze, a efekty sprzątania utrzymają się dłużej. Co więcej, niektórzy wierzą, że brud jest łatwiejszy do pokonania podczas sprzyjającej fazy Księżyca – warto to wykorzystać i zaplanować sprzątanie właśnie na czas pełni.

Ta porada dotyczy jednak przede wszystkim osób, u których pełnia Księżyca nie wywołuje rozdrażnienia, zirytowania i zmęczenia. Wówczas intensywny wysiłek może nie być najlepszym pomysłem.

Pokazywanie palcem na Księżyc

Jeden z popularnych przesądów głosi, że nie należy pokazywać na Księżyc palcem. Wierzono, że Księżyc należy do strefy sacrum, a pokazanie na niego jest przejawem braku szacunku. Ten, kto obrazi w ten sposób Księżyc, może się spodziewać, że jego palec zesztywnieje. Co więcej, według tego zabobonu, osoba obrażająca Księżyc, może się skaleczyć lub upuścić szklane naczynie i je stłuc.

Kłanianie się Księżycowi

Po co kłaniać się Księżycowi? Według jednego z ludowych wierzeń młode dziewczęta oddawały w ten sposób cześć Księżycowi. Podczas ukłonu wymawiały imię chłopca, który wzbudził ich zainteresowanie – przychylność Księżyca miała im pomóc w zdobyciu uczuć wybranka.

Współcześnie nie praktykuje się takich zachowań, wciąż jednak popularne są zaklęcia na pełnię Księżyca – osoby zainteresowane białą magią sięgają po magiczne obrzędy, podczas których moc Księżyca wpływa na powodzenie w miłości.

Powitanie Księżyca

Etnografowie dotarli to zaklęć powtarzanych przez lud, w celu przywitania Księżyca. Wierzono, że w ten sposób można zyskać jego wsparcie w zachowaniu zdrowia i bezpieczeństwa. Najczęściej decydowano się powtarzać magiczną formułę powitania:

Witaj Księżycu
Niebieski dziedzicu, 
W ziemię korona
Na ziemi fortuna,
Witam cię, miesięczku nowy
Od bolenia zębów, ócz i głowy,
Od bolenia kolan i kości,
Zachowaj nas w bożej miłości.

Obecnie powitania Księżyca raczej nie są praktykowane, wciąż jednak wiele osób wierzy w nieodgadnioną moc, jaka jest w posiadaniu Księżyca. Dlatego zaklęcia białej magii wciąż odprawiane są podczas pełni.

Picie ziołowych naparów

To właśnie podczas pełni poleca się zbierać zioła – ich lecznicze właściwości będą jeszcze intensywniejsze niż zwykle. Z tego samego powodu wszelkie kuracje ziołowe dobrze rozpocząć w czasie pełni. Picie rumianku, pokrzywy czy melisy może również działać na organizm uspokajająco, co okaże się zbawienne, jeśli pełnia Księżyca ma na nas negatywny wpływ. Obniżony poziom serotoniny, rozdrażnienie i bezsenność sprawiają, że coraz częściej podczas pełni sięga się po dobroczynne, magiczne zioła.

Fazy księżyca a seks. Jak księżyc wpływa na pożądanie i temperament w łóżku? Pełnia oraz nów podsycają dzikość serca >>