Co to jest higiena umysłu?

O tym, że należy dbać o zdrowie fizyczne, wiedzą wszyscy – nie ma wobec tego wątpliwości. Co innego jednak dotyczy zdrowia psychicznego, które wciąż bywa zaniedbywane. Rzadziej chodzimy do lekarza, gdy nasz stan wzbudza zaniepokojenie i bagatelizujemy problemy. Czas jednak zadbać o higienę umysłu.

Higiena umysłu to szereg podstawowych zasad i zaleceń, dzięki którym nasz umysł może pozostać w lepszej kondycji. Stosowanie się do reguł higieny umysłu nie uleczy nas z zaburzeń czy chorób – wówczas niezbędna jest konsultacja lekarska. Jednak higiena umysłu może działać profilaktycznie – dbając o umysł, sprawiamy, że nadmierny stres czy stany lękowe przestają nam towarzyszyć na co dzień.

Jak dbać o higienę umysłu?

Higiena umysłu polega na próbie wyciszenia, pozbycia się nadmiaru zapętlających się myśli.

Jak oczyścić umysł?

 1. Staraj się skupić na tym, co tu i teraz – ćwicz midnfulness. Rozpamiętywanie tego, co już się wydarzyło, może działać na nas negatywnie.
 2. Zastanów się, w jaki sposób wpływa na Ciebie obecność twoich bliskich. Czy czujesz się wykorzystywana? Czy ktoś wysysa z ciebie energię? Przemyśl, czy wszystkie znajomości, które utrzymujesz, są warte twojego zaangażowania. Być może zerwanie pewnych relacji przyniesie ci olbrzymią ulgę.
 3. Spróbuj nie uciekać się do uproszczeń – nie wszystko zawsze jest czarne lub białe. Dlatego, zanim popadniesz w pesymizm i zaczniesz dostrzegać wyłącznie negatywne strony trudnej sytuacji, w której się znalazłaś, postaraj się zauważyć pozytywy. 
 4. Dbanie o siebie, zdrowe odżywianie się, aktywność fizyczna… – sprawdź, czy traktujesz się tak dobrze, jak na to zasługujesz. Jeśli jest to możliwe, zaopiekuj się sobą lepiej.
 5. Zweryfikuj swoje cele i marzenia. Jeśli któreś z nich nie jest możliwe do spełnienia, natychmiast z nich zrezygnuj – niespełnione plany mogą być źródłem frustracji. Dla przykładu nie warto zastanawiać się, jak znaleźć miłość idealną – spotkasz ją wyłącznie w bajkach.

Higiena umysłu – zasady

Początkowo praca nad higieną umysłu wiąże się z wieloma refleksjami. Jeśli jednak obawiasz się, że to nie wystarczy, aby zadbać o swój umysł i potrzebujesz konkretnych zasad, według których możesz postępować, zapoznaj się z kilkoma prostymi poradami.

 1. Afirmacje przed snem i praktyki wdzięczności – poznaj techniki, dzięki którym będziesz mogła naprawdę nauczyć się optymizmu. Otocz się dobrymi myślami.
 2. Czytanie newsów czy oglądanie wiadomości ze świata ogranicz do minimum – wystarczy, jeśli sprawdzisz, co się dzieje, raz w ciągu dnia. Nieustanne atakowanie umysłu negatywnymi informacjami nie wpłynie na ciebie dobrze.
 3. Co by było, gdyby? Rozpamiętywanie przeszłości nie ma sensu. Gdy łapiesz się na tym, że twój umysł zaczyna nieprzerwanie analizować minione wydarzenia, przekieruj jego uwagę w inną stronę. Spróbuj medytacji czy jogi.
 4. Zastanawiasz się, co przynosi pecha, kierujesz się w życiu przesądami? Jeśli czujesz, że przepełnia cię strach i negatywne emocje, zrezygnuj z karmienia umysłu lękami.

Higiena pracy umysłowej i nauki

Jedną z najważniejszych zasad higieny umysłu jest utrzymanie balansu pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Jednocześnie jednak warto zadbać o umysł zarówno podczas intelektualnego wysiłku, jak i w chwili relaksu.

 1. Podczas pracy umysłowej najważniejszym narzędziem jest właśnie twój umysł. Dlatego, postaraj się o niego zadbać i nie przeciążać go. Gdy czujesz, że nie jesteś w stanie się skupić, zorganizuj sobie krótką przerwę – znajdź taki rytm pracy, który najbardziej ci odpowiada.
 2. Coraz trudniej ci się skoncentrować, a terminy gonią? Wycisz się. Spróbuj medytacji transcendentalnej. Nawet kilka minut praktyki medytacyjnej może pomóc ci odzyskać równowagę.
 3. Zadbaj o swoją przestrzeń – pozbądź się przedmiotów, które zagracają biurku i cię rozpraszają. Zrezygnuj z muzyki, jeśli uniemożliwia ci się skupienie. Postaraj się, aby miejsce pracy było dla ciebie jak najprzyjemniejsze.

Higiena umysłu w czasie wolnym

Często podkreśla się to, jak istotna jest produktywność, jednocześnie bagatelizując rolę odpoczynku. A to właśnie od niego wielokrotnie zależy efektywność naszej pracy! Naucz się odpoczywać i odzyskaj życiowy balans.

 1. Podczas czasu wolnego skup się przede wszystkim na relaksie – nie myśl o pracy czy domowych obowiązkach. Zorganizuj sobie dzień w taki sposób, aby mieć czas specjalnie przeznaczony na leniuchowanie. Zadbaj o feng shui w sypialni.
 2. Pracuj nad tym, aby nie czuć wyrzutów sumienia w związku z odpoczywaniem. Naładowanie baterii jest wyjątkowo istotne!
 3. Życiowe tempo często jest bardzo szybkie – postaraj się, aby w czasie wolnym uspokoić umysł i zwolnić. Skup się na chwili obecnej – poćwicz mindfulness.