Dlaczego potrzebujemy relaksu?

Czas relaksu jest jednym z najważniejszych w ciągu całego dnia. Choć wiele osób przyzwyczajonych do ciągłej pracy i stałego bycia w biegu, ma wyrzuty sumienia podczas odpoczynku, to należy zaznaczyć, że relaks jest niezwykle ważny i potrzebny dla naszego zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Objawy stresu i napięcia, które wywoływane są przez nadmiar kortyzol, mogą powodować nieprzyjemne krótkotrwałe, jak i długofalowe skutki. Należą do nich przede wszystkim napięcie mięśni, zaburzenie pracy serca, bóle głowy lub żołądka czy potliwość. Kortyzol jest potrzebnym hormonem, dzięki któremu możemy podjąć odpowiednie działania w sytuacji zagrożenia, jednak jak w wielu innych przypadkach obowiązuje tu zasada: co za dużo, to niezdrowo.

Stres utrzymujący się zbyt długo, może przekształcić się w stany lękowe lub depresję. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne rozładowywanie napięcia.

Sposoby na relaks są różne i wszystko zależy od Twoich indywidualnych upodobań i stylu życia. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych, które szybko pozwolą Ci wrócić do równowagi. Uwaga! W przypadku długotrwale obniżonego nastroju lub poziomu lęku, który znacznie utrudnia lub uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, koniecznie udaj się po radę do lekarza psychiatrii. Specjalista pomoże Ci poradzić sobie z emocjami i stresem. 

Jak się zrelaksować w domu? Sposoby na relaks w domu

Rozluźnienie mięśni i wyciszenie umysłu zagwarantuje Ci medytacja połączona z technikami oddechowymi. Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim, pamiętaj o tym, by oddychać przeponą. Usiądź wygodnie lub połóż się, kładąc dłonie na przeponie. Weź głęboki wdech, starając się, by powietrze wypełniło Twoje ciało “od dołu” - od brzucha, powoli aż do mostka. Wydech powinien być nieco dłuższy od wdechu. Staraj się oddychać powoli, w stałym rytmie. Powtarzaj ćwiczenie tak długo, jak tylko tego potrzebujesz. Jeżeli chcesz sprawić, aby relaks był jeszcze głębszy, zadbaj o odpowiednią oprawę. Od czego zacząć? Włącz ulubioną muzykę - najlepiej pozbawioną słów, które mogłyby Cię rozpraszać. Poszukaj nagrań  o częstotliwości 432 HZ, ponieważ według ekspertów w najwyższym stopniu wpływa ona kojąco na umysł. Doskonale sprawdzą się nagrania dźwięków lasu, wodospadu lub padającego deszczu.

Medytacja poranna dla początkujących – krok po kroku >>

Wiele osób poleca też medytować w półmroku lub przy zupełnie zgaszonym świetle, aby wyeliminować jak największą ilość bodźców. Bezpośrednio przed medytacją warto wypić ulubione zioła. Doskonale sprawdzi się melisa, która dodatkowo ma działanie wyciszające. Jeżeli nie drażnią Cię mocne zapachy, polecamy zapalić zapachową świecę lub kadzidło.

Relaksacja i rozluźnienie przed egzaminem

Chcesz się zrelaksować przed egzaminem lub rozładować stres po ciężkim dniu w pracy? Doskonałym i mocno zyskującym na popularności sposobem wyciszenia umysłu jest aktywność fizyczna. Dobrym pomysłem na pozbycie się stresu jest uprawianie jogi i pilatesu. W przeciwieństwie do większości dyscyplin sportowych, które podnoszą poziom kortyzolu we krwi, joga go obniża. Udowodniono naukowo, że jej praktykowanie aktywuje układ przywspółczulny, który odpowiada za uczucie rozluźnienia. Każdy trening kończy się relaksacją, czyli tak zwaną savasaną, lub ćwiczeniami oddechowymi. Dzięki temu nie tylko nasze ciało, ale też umysł zostają przyjemnie uspokojone. Pamiętaj, że trening można wykonywać spokojnie lub dynamicznie, dlatego, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą dyscypliną, koniecznie zacznij od najprostszych ćwiczeń, aby bez ryzyka kontuzji rozluźniać ciało, uspokoić myśli, zapomnieć o troskach i negatywnych emocjach. Znajdź spokojne miejsce, zamknij oczy, weź głęboki oddech i przystąp do wykonywania kolejnych pozycji. 

Jak się zrelaksować poza domem?

Jak się szybko zrelaksować? Co zrobić, jeśli dopada nas nagły stres w biurze lub na uczelni i mimo naszych najlepszych chęci, nie jesteśmy w stanie rozłożyć maty i przyjąć ulubionej pozycji? Pamiętaj, że w przypadku nagłych napadów stresu doskonale sprawdzą się opisane powyżej ćwiczenia oddechowe. Bo choć zbudowanie całego rytuału jest przyjemne, to bynajmniej nie niezbędne. Ćwiczenia oddechowe możesz wykonać zawsze i wszędzie. To z pewnością najszybszy sposób na powrót do równowagi. Innym pomysłem na ukojenie nerwów w nagłej sytuacji jest wykonanie telefonu do zaufanej osoby i porozmawianie o czymś, co odwróci Twoje myśli od powodów zmartwień. Możesz też po prostu posłuchać przez chwilę ulubionej muzyki albo skupić całą swoją uwagę na wybranej manualnej czynności, np. parzeniu kawy czy herbaty. Unikaj za to wystawiania się na dodatkowe bodźce. Przeglądanie portali społecznościowych zamiast wyciszyć, pobudza nasz umysł do pracy na jeszcze wyższych obrotach. 

Relaksacyjne techniki na stres i skutki stresu

Długotrwały stres jest szczególnie trudny do wyeliminowania. Jeśli go doświadczasz, to pamiętaj, że relaksacja może też przybrać zupełnie inne formy. Doskonałym pomysłem będzie udanie się na masaż, który nie tylko jest miłym doświadczeniem, ale też pomoże nam pozbyć się napięcia zgromadzonego w mięśniach. Wiele nowoczesnych basenów posiada też kompleks saun i jacuzzi. Jeśli nie masz zdrowotnych przeciwwskazań, to również będzie świetny pomysł na odprężenie mięśni. 

Techniki relaksacyjne są pomocnym narzędziem, które pomaga nam zachować spokojny i skoncentrowany umysł. Pamiętaj jednak, że powinny stanowić one jedynie dodatek do zdrowego stylu życia. Choć świetnie sprawdzą się zarówno w nagłych sytuacjach, jak i przy długotrwałym napięciu, to efekt będzie doraźny, jeśli nie połączymy ich ze zdrowymi nawykami. Należą do nich przede wszystkim:

  • higiena snu (w miarę stała ilość godzin snu na dobę i regularny cykl dobowy); 
  • różnorodna i zbilansowana dieta dopasowana do potrzeb naszego organizmu (unikaj potraw, które powodują u Ciebie dyskomfort, ogranicz cukier);
  • regularne ćwiczenia fizyczne, treningi lub spacery, które pozwolą nam pozostać w dobrej kondycji;
  • regularne kontrole w gabinecie lekarskim i profilaktyka (nie zwlekaj, by powiedzieć lekarzowi, jeśli odczuwasz jakikolwiek długotrwały dyskomfort - również psychiczny).

Sposoby na relaks wymienione powyżej będą o wiele skuteczniejsze, jeśli regularnie będziesz troszczyć się o higienę umysłu i dobry stan swojego ciała.