Zapytałam znajomą stylistkę, jak dbać o klapki Birkenstock. Dzięki tym 8 metodom potrafią przetrwać lata
Klapki Birkenstock to klasyka letniego obuwia. Są wygodne, wyjątkowo trwałe, a do tego właśnie wracają do trendów. Jednak nawet najlepsze buty wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o Birkenstocki, by zachowały oryginalny wygląd?
- ELLE
Kiedyś miały reputację brzydkich, utylitarnych butów, dziś nosi je nawet Barbie - toporne, ale przewygodne sandały oficjalnie przebiły się do modowego kanonu. Jeśli chcesz, by twoja ukochana para posłużyła ci jak najdłużej (a kto by nie chciał?), stworzyłyśmy poradnik dbania o birkenstocki, dzięki któremu przetrwają całe pokolenia. Niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć, ale zaufaj procesowi. Wszystko w myśl zasady: naprawiaj, nie wyrzucaj!
W tym artykule:
- Jak wyglądają klapki Birkenstock?
- Jak czyścić sandały Birkenstock?
- Jak dbać o klapki Birkenstock?
- Jak zabezpieczyć Birkenstocki przed zniszczeniem?
Jak wyglądają klapki Birkenstock?
Zanim zagłębimy się w procesy czyszczenia i naprawy, przyjrzyjmy się bliżej elementom, z których składają się Birkenstock:
- Cholewka (lub paski): Górna część sandałów Birkenstock, która zakrywa stopę, jest wykonana z różnych materiałów, takich jak zamsz, skóra naturalna, Birk-Floor i Birkibuc. Każdy materiał wymaga innej pielęgnacji.
- Wkładka: Często jest wykonana z zamszu; to na niej spoczywa stopa. Z biegiem czasu wkładki mogą zbierać sebum ze stóp i zanieczyszczenia z otoczenia, co powoduje odbarwienia i nieprzyjemne zapachy.
- Podeszwa: Podeszwa birkenstocków, która zapewnia stabilność i przyczepność, także wymaga czyszczenia, by zachować jej funkcjonalność i wygląd.
Każda z tych części może być wymieniona lub naprawiona, więc nawet jeśli doprowadziłaś swoje sandały do opłakanego stanu - nic straconego! Ale łatwiej jest zapobiegać, niż reperować, więc stosuj zebrane niżej wskazówki na co dzień.
Jak czyścić sandały Birkenstock?
Czyszczenie paska
- W przypadku skóry nubukowej lub zamszu użyj szczotki do butów, aby usunąć zaschnięty kurz i brud.
- W przypadku gładkiej skóry idealna jest niestrzępiąca się wilgotna ściereczka.
Czyszczenie wkładki
- Zacznij od usunięcia luźnych cząsteczek brudu z wkładki za pomocą szczotki do zamszu.
- W przypadku uporczywego osadu, delikatnie użyj kawałka drobnoziarnistego papieru ściernego, siatki ściernej lub płaskiego śrubokręta, aby zeskrobać wierzchnią warstwę. Każda z tych metod tworzy pył, więc najlepiej wykonuj te czynności nad zlewem, koszem na śmieci lub na gazecie.
- Aby dotrzeć do trudnych miejsc lub uporczywych zanieczyszczeń, użyj płaskiego śrubokręta. Następnie wyszczotkuj wkładkę, aby przywrócić jej puszystość
W przypadku trudnych przebarwień postępuj zgodnie z metodą zalecaną przez Laurę Schafferschik z zespołu Birkenstock:
- Kolistymi ruchami namydl wkładkę szamponem do wyrobów skórzanych i zwilżoną szczoteczką do zębów.
- Za pomocą wilgotnej szmatki usuń pianę letnią wodą. Nie wkładaj sandałów pod bieżącą wodę!
Pewnie słyszałaś o domowej metodzie z sodą oczyszczoną - radzimy j sobie odpuścić, bo chociaż soda świetnie się sprawdza do prania, w przypadku sandałów sprawi, że zamszowa wkładka stanie się nieprzyjemnie twarda.
Czyszczenie podeszwy
W razie potrzeby wyczyść podeszwę wilgotną szczotką, a następnie wilgotną szmatką.
Suszenie sandałów:
Pozwól im wyschnąć w temperaturze pokojowej, by zachowały właściwości pochłaniające wilgoć. Nie susz w bezpośrednim świetle słonecznym ani na grzejnikach, co mogłoby je uszkodzić.
Jak dbać o klapki Birkenstock?
Poza odpowiednim czyszczeniem warto przestrzegać dodatkowych zasad, które pozwolą sandałom zachować swój wygląd i funkcjonalność przez lata. Jak dbać o klapki Birkenstock?
- Unikaj nadmiernego kontaktu z wodą –Birkenstocki nie są typowymi sandałami plażowymi – choć mają solidną konstrukcję, nie lubią moczenia. Ich wkładki wykonane są zazwyczaj z naturalnego korka i zamszu, które mogą się zniszczyć przy długotrwałym kontakcie z wodą.
- Klapki czyść regularnie, ale delikatnie – nigdy nie wrzucaj ich do pralki
- Zabezpiecz korek i zamsz przed wysychaniem - naturalny korek i zamsz z czasem mogą pękać lub wysychać. Aby temu zapobiec używaj specjalnych preparatów do konserwacji.
- Przechowuj buty z głową - nie zostawiaj ich na pełnym słońcu i trzymaj je w suchym, przewiewnym miejscu, najlepiej w woreczku lub oryginalnym pudełku
Jak zabezpieczyć Birkenstocki przed zniszczeniem?
Długowieczność sandałów Birkenstock wymaga nieco więcej niż tylko ich czyszczenia. Aplikowanie impregnatu co 2-4 miesiące (zależnie od tego, jak intensywnie i często je nosisz) zabezpiecza materiały i chroni je przez wszystkie pory roku.
W przypadku skóry nubukowej lub zamszu regularnie spryskuj paski bezbarwnym sprayem impregnującym, przestrzegając instrukcji użycia. Przy skórze naturalnej stosuj regularnie pastę lub krem natłuszczający. W obu przypadkach przykryj wkładkę gazetą, zanim zaczniesz zabezpieczać paski.