W rozmowie z Misią Joachim, popularną na TikToku Drag Queen i makijażystką, odkrywamy tajniki makijażu artystycznego. Szybko przekonujemy się, że jedynym istotnym elementem jest przekroczenie konwencji i skupienie się na własnej wizji artystycznej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat makijażu artystycznego.

Czym jest makijaż artystyczny?

Makijaż artystyczny to fascynująca forma sztuki. Ten rodzaj makijażu nie służy poprawieniu urody. Przede wszystkim ma być wyrazem indywidualności i wyobraźni. Makijaż artystyczny obejmuje między innymi:

•    Makijaż sceniczny – np. teatralny, filmowy, Drag Queen.
•    Charakteryzacje,
•    Body painting,
•    Makijaż SFX, czyli specjalne efekty wizualne,
•    Makijaż modowy, na pokazach czy edytorialach.

Makijaż artystyczny daje możliwość sięgania po wiele odmiennych technik, niecodziennych kolorów i innowacyjnych wzorów. Jest sposobem na wyrażenie siebie, podkreślenie unikalności i kreowanie własnego stylu. W tej odmianie makijażu każde pociągnięcie pędzla staje się formą ekspresji, a twarz jest płaszczyzną, na której artysta manifestuje swoją wizję.

Jak wykonać makijaż artystyczny?

Rozpoczęcie przygody z makijażem artystycznym może być fascynującym doświadczeniem. Jak wprowadzić sztukę i artyzm do swojego makijażu? „Z ram klasycznego makijażu wychodzimy na przykład poprzez alternatywny sposób użycia produktów, wykorzystanie materiałów niezwiązanych z make-up’em czy po prostu oddając się w pełni swojej wizji. W ten sposób wkraczamy w rejony makijażu artystycznego” – mówi Misia Joachim.

Zobacz też: Kocie oko – historia i sztuka najbardziej zalotnego makijażu. 3 sposoby malowania cat eye krok po kroku >>

Cechy charakterystyczne makijażu artystycznego

Jako, że makijaż artystyczny jest formą sztuki, nie ma on sztywnych reguł i zasad. Cechuje się nieograniczoną swobodą, co sprawia, że rezultaty są unikalne i wyjątkowe dla każdego artysty. „Wydaje mi się, że jedynym charakterystycznym elementem makijażu artystycznego jest przeniesienie naszego fokusu z tego, by makijaż był upiększający, na to, by był przekroczeniem [norm]” – mówi Misia Joachim. 

Zatem jak słusznie zauważa Misia Joachim, kluczowe jest przesunięcie środka ciężkości z tradycyjnej roli makijażu jako narzędzia poprawiającego wygląd na obszar sztuki. Brak sztywnych reguł otwiera przestrzeń do eksperymentów z produktami odbiegającymi od klasycznego asortymentu drogerii.

Łatwy makijaż artystyczny na co dzień

„Dla mnie, jako artystki sztuk wizualnych, cudownie jest obserwować, jak wiele elementów makijażu awangardowego jest wykorzystywanych już teraz w makijażu na co dzień” – mówi Misia Joachim. Są to między innymi oryginalne kreski na oku malowane kolorowymi eyelinerami, czy też makijaże inspirowane hitowym serialem „Euphoria”, do którego makijaże stworzyła Doniella Davy.

„Zdecydowanie na ulicy dostrzegam dużo eyelinerów o niespotykanych kolorach i kształtach, duże ilości grubego brokatu wyjętego żywcem z serialu »Euphoria« oraz wykorzystywanie w makijażu elementów trójwymiarowych przyklejanych w okolice oczu” – wymienia Misia Joachim. „To zdecydowanie trzy najczęściej widziane przeze mnie motywy makijażu artystycznego dostrzeganego na polskich ulicach” – kwituje makijażystka i Drag Queen.

Na pytanie, jak zacząć przemycać elementy makijażu artystycznego w codziennym looku, Misia Joachim odpowiada, że „chyba najłatwiej jest po prostu przestać się przejmować opinią innych i tworzyć takie makijaże, na jakie mamy ochotę”.

Przeczytaj: Taki makijaż jest już passé. 5 trendów w makeupie, które wyszły z mody. Co je zastąpi? >>

Makijaż artystyczny – kosmetyki

Jak już wspomnieliśmy, do wykonania make-up’u artystycznego możesz użyć materiałów, które niekoniecznie znajdziesz na półkach drogerii. Niemniej jednak, posiadanie odpowiednich kosmetyków ułatwia sprawę i zachęca do twórczej ekspresji podczas wykonywania makijażu artystycznego. O ulubione marki zapytałam Misię Joachim. „Zdecydowanie moimi ulubionymi są MAC Cosmetics, Danesa Myrics Beauty oraz Glam Shop. Każda z tych marek posiada ogrom produktów o interesujących wykończeniach, kolorach czy fakturach, które pozwalają naszej kreatywności wybuchnąć” – mówi Misia Joachim.

Kluczem do sukcesu w makijażu artystycznym jest nieustanne poszukiwanie inspiracji w tym, co nas otacza i odwaga. W codziennym makijażu można przemycić elementy tego fascynującego świata, zaczynając od fantazyjnych kolorów eyelinerów po inspiracje czerpane z hitowych produkcji, takich jak seria „Euphoria”. 

Makijaż artystyczny – gdzie szukać inspiracji?

Inspiracji do wykonania makijażu artystycznego możesz szukać wszędzie. „Na pytanie o inspiracje w makijażu artystycznym w pierwszej kolejności odpowiem nieco trywialnie – wszędzie dookoła” – mówi Misia Joachim. Szukajmy inspiracji również w przestrzeniach niezwiązanych z makijażem, w połączeniach kolorów, starajmy się wykorzystywać materiały dalekie od świata beauty” – dodaje Drag Queen.

Natura i sztuka

Niektórzy wizażyści zarzekają się, że nigdy nie czerpią z prac innych makijażystów. Lisa Eldridge, czyli jedna z najbardziej znanych i cenionych wizażystek, która swoimi artystycznymi makijażami zachwyca na łamach najlepszych magazynów mody, w jednym z filmów na swoim kanale na YouTube jako źródło inspiracji wskazała album ze… zdjęciami wystawowych kur. Makijażystka inspiruje się światem natury, architektury i szeroko pojętej sztuki, szukając połączeń kolorów i tekstów.

Prace innych wizażystów

Niemniej jednak, szukanie inspiracji wśród prac innych artystów może być dobrym pomysłem. „Na pewno obserwowanie prac innych osób zajmujących się wizażem i charakteryzacją jest bardzo pomocne" – mówi Misia Joachim. „Uwielbiam spędzać godziny przeglądając na Pintereście prace innych artystek i artystów. Inspirowanie się i próba odwzorowania na własny sposób pomysłów innych ludzi jest rozwijające i pozwala tworzyć własne wariacje na temat sztuki" – dodaje Misia Joachim. 

Sprawdź: Brokatowe usta to nowy trend w makijażu. Sprawdzi się nie tylko w sylwestra >>

Moda – sesje i pokazy mody

Inspiracji do wykonania makijażu artystycznego można również szukać w modzie. Nie tylko podczas edytorialowych sesji, również na backstage’ach pokazów mody, gdzie pracują utalentowani fryzjerzy i wizażyści. „Dla mnie zdecydowanie najbardziej inspirujące są pokazy Iris Van Herpen, Victor&Rolf oraz Valentino” – mówi Misia Joachim.