Skąd wziął się makijaż kocie oko?

Makijaż w stylu kocie oko (po angielsku cat eye) sławę zawdzięcza między innymi gwiazdom z pierwszych stron gazet. Aktorki i piosenkarki chętnie wybierają go na czerwone dywany i sceniczne występy. Dramatyczną, przeskalowaną wersję cat eye uwielbiała Amy Winehouse. Ten makijaż, połączony z beehive hair, stał się znakiem rozpoznawczym brytyjskiej gwiazdy. Dziś kocie oko noszą takie celebrytki jak Doja Cat, Ariana Grande i Selena Gomez.

fot. Amy Sussman, Randall Michelson Steve Granitz/Getty Images

Skąd tak wielka popularność kociego oka? Historia tego makijażu rozpoczęła się jeszcze w starożytnym Egipcie, gdzie makijaż w stylu kociego oka nosiły zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Kocie oko spopularyzowały Nefertiti i Kleopatra, które do narysowania kocich kresek używały węgla. W czasach starożytnych początkowo ten makijaż miał odpędzać złe moce, z czasem stał się symbolem statusu. Następnie na kilka stuleci cat eye zostało zapomniane, aby powrócić w latach 20. XX wieku za sprawą it-girl tamtej dekady, Josephine Baker

fot. Keystone-France/Gamma-Keystone via Getty Images

Cat eye współcześnie

Lata 50. i 60. XX wieku na nowo zdefiniowały koci makijaż oka. Za sprawą gwiazd Hollywood cat eye cieszyło się popularnością zarówno na wielkich galach, jak i w życiu codziennym. Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Ava Gardner, czy Brigitte Bardot nosiły ten look zarówno na ekranie, jak i na co dzień.  Za sprawą tych gwiazd mniej dramatyczna wersja kociego oka weszła do mainstreamowej mody. Dziś wiemy, że cat eye przede wszystkim nadaje oczom niesamowitej, kociej głębi i jest gwarancją zalotnego, seksownego spojrzenia. 

Makijaż oka w tym kształcie nie wychodzi z mody, choć zmienia się w zależności od sezonu – kocią kreskę malujemy dłuższą, krótszą, grubszą lub cieńszą, czarną, kolorową, klasyczną i odwróconą. Cały czas jednak zalotnie wyciągniętą od zewnętrznego kącika. Poniżej wszystko, co musisz wiedzieć o najbardziej współczesnej wersji tego makijażu.

fot. John Kisch Archive/Getty Images

Jak wygląda makijaż cat eye?

Kocie oko to, tak samo jak smokey eye, to technika wykonywania makijażu. Oznacza to, że pod tym terminem nie kryje się jeden określony look. Podstawą cat eye jest zazwyczaj podkreślenie oczu poprzez narysowanie kreski eyelinerem, która stopniowo zwiększa swoją grubość w kierunku zewnętrznego kącika oka. Charakterystyczne wydłużenie kreski w zewnętrznym kąciku, przypominające kształt oka kota, nadaje makijażowi jego charakterystyczny wygląd. Cat eye doskonale sprawdza się jako uniwersalna technika makijażu, która może być dostosowana do różnych stylów i preferencji. Dzięki temu doskonale pasuje na wiele okazji, od codziennego makijażu po wieczorowe wyjścia. Jest eleganckie i uniwersalne, co sprawia, że pasuje do różnych sytuacji.

Makijaż kocie oko krok po kroku

Zastanawiasz się, jak namalować kocie kreski? Tak jak już wspomnieliśmy, cat eye nie jest jednym typem makijażu, tylko techniką jego wykonania. Ten makijaż możesz modyfikować w zależności od typu urody, aby uzyskać najbardziej satysfakcjonujące rezultaty. Poniżej znajdziesz szczegółowe instrukcje, jak wykonać najpopularniejsze rodzaje kociego oka krok po kroku.

Klasyczne kocie oko

Klasyczne kocie oko to elegancki makijaż, w którym cienka linia eyelinera stopniowo zwiększa swoją grubość w kierunku zewnętrznego kącika oka, aby uzyskać charakterystyczny efekt kociego spojrzenia. Dłuższa kreska na dolnej powiece podkreśla intensywność, a precyzyjne dopracowanie szczegółów nadaje makijażowi wyrafinowanego wyglądu.

Krok 1: Przygotowanie powiek

Rozpocznij makijaż od nałożenia bazowego cienia na powieki, aby wyrównać kolor skóry i ułatwić aplikację dalszego makijażu.

Krok 2: Rysowanie kreski

Zacznij od wewnętrznego kącika oka i rysuj cienką linię przy użyciu eyelinera, stopniowo zwiększając grubość kreski w kierunku zewnętrznego kącika oka.

Krok 3: Wydłużenie kreski

Aby uzyskać efekt kociego oka, narysuj kreskę wzdłuż dolnej linii rzęs poza zewnętrzny kącik oka. Możesz dostosować długość kreski w zależności od preferencji.

Krok 4: Wypełnienie pustej przestrzeni

Wypełnij pustą przestrzeń między kreską a rzęsami, starając się uzyskać jednolitą linię.

Krok 5: Dopracowanie szczegółów

Dopracuj szczegóły kreski. Popraw ewentualne nierówności i dostosuj grubość kreski według własnych upodobań.

Odwrócone kocie oko

Odwrócone kocie oko to odważna i dramatyczna wersja makijażu cat eye, w którym kocią kreskę malujemy wzdłuż dolnej, a nie górnej powieki. Ten makijaż dodaje spojrzeniu głębi, nadając mu zalotny i głęboki charakter.

Krok 1: Przygotowanie powieki

Nałóż na powieki bazę i delikatny cień, aby wyrównać jej koloryt. Zdefiniuj załamanie powieki za pomocą matowego cienia.

Krok 2: Cieniowanie dolnej powiece

Rozblenduj na dolnej powiecie czarną kredkę do oczu, aby uzyskać intensywny, ale rozmyty efekt.

Krok 3: Wyciągnięcie kreski na dolnej powiece

Wyciągnij kreskę wzdłuż dolnej powieki

Krok 4: Zdefiniowanie linii wodnej

Nałóż na linię wodną wodoodporną kredkę, aby pogłębić spojrzenie i nadać oczom koci, zalotny wygląd.

Delikatne kocie oko

Delikatne kocie oko to subtelna interpretacja stylu cat eye, gdzie cienka kreska od wewnętrznego kącika stopniowo nabiera delikatności, a lekkie wydłużenie poza zewnętrzny kącik oka podkreśla spojrzenie, zachowując jednocześnie łagodność. Makijaż ten jest idealny do codziennego noszenia, definiując oczy w naturalny sposób.

Krok 1: Przygotowanie powieki

Nałóż na powiekę bazę i delikatny cień, aby wyrównać jej koloryt.

Krok 2: Subtelna kreska

Narysuj cienką linię od wewnętrznego kącika oka, stopniowo zwiększając jej grubość w kierunku zewnętrznego kącika.

Krok 3: Delikatne wydłużenie

Wydłuż kreskę lekko poza zewnętrzny kącik oka, utrzymując jednak delikatność.

Krok 4: Delikatne zakończenie

Zakończ delikatnie kreskę, aby uzyskać subtelny efekt kociego oka. Możesz wyciągnąć jej koniec za pomocą wolnego brzegu paznokcia.

Czym malować kocie oko?

Do malowania kociego oka warto wykorzystać kosmetyki i narzędzia, które umożliwiają uzyskanie precyzyjnego i trwałego efektu. Jednym z najpopularniejszych produktów jest eyeliner, który jest dostępny w różnych formach.  

Kocie oko — jaki eyeliner wybrać?

•    płynny eyeliner w kałamarzu,
•    eyeliner w pisaku,
•    eyeliner żelowy,
•    eyeliner w kredce.

Płynny eyeliner jest szczególnie ceniony za swobodę w rysowaniu precyzyjnych linii. Kredki są łatwe w użyciu i doskonale sprawdzają się do delikatnego podkreślenia dolnej powieki. Natomiast eyeliner w żelu, oferuje intensywny kolor oraz trwałość, co sprawia, że jest doskonałym wyborem dla osób poszukujących długotrwałego efektu. 

Ponadto, cienie do powiek o odpowiedniej formule i kolorze mogą być pomocne do rozcierania kresek i nadawania kocim oczom subtelności. Co więcej, pozwalają precyzyjnie wymodelować załamanie powieki i dolną linię rzęs, których podkreślenie jest kluczowe, aby uzyskać głębokie, zalotne spojrzenie.

Ważne jest także zastosowanie dobrych jakościowo pędzli do makijażu, które umożliwią precyzyjne nakładanie produktów i osiągnięcie perfekcyjnego kociego oka.

Triki na idealne kocie kreski

Osiągnięcie idealnego kociego oka może być wyzwaniem, ale istnieje kilka sprawdzonych trików, które pomogą uzyskać ten efekt. Jedną z najskuteczniejszych metod jest wykorzystanie taśmy klejącej do precyzyjnego wyznaczenia wyciągniętej linii. Dzięki przyklejeniu taśmy wzdłuż dolnej linii rzęs kreska będzie równa i dokładna. Kolejnym trikiem jest używanie odpowiedniego pędzla do makijażu, który umożliwia precyzyjne rysowanie kreski oraz kontrolę nad jej grubością. Jeżeli nie czujesz się pewnie z eyelinerem, kształt i grubość kreski wyznacz za pomocą delikatnego cienia, a następnie popraw intensywną czernią. Ćwiczenie i eksperymentowanie z różnymi technikami, pozwala na perfekcyjne opanowanie sztuki kociego oka, dodając charakteru i elegancji całemu makijażowi.

fot. Spotlight/Launchmetrics

Komu pasuje cat eye?

Makijaż w stylu cat eye doskonale podkreśla kształt oczu, zwłaszcza gdy są one migdałowate. Przy bardziej okrągłych oczach, można dostosować kreskę, aby podkreślić ich piękno. Co więcej, makijaż w tym stylu może pomóc w optycznym zdefiniowaniu i zwiększeniu rozstawienia oczu. Osoby z bliżej osadzonymi oczami, mogą malować nieco bardziej wyciągniętą kreskę od połowy powieki, aby stworzyć iluzję większej przestrzeni między oczami. Makijaż w stylu cat eye nie tylko definiuje spojrzenie — może również podkreślić kości policzkowe. Osoby o okrągłej twarzy mogą skorzystać z tego rodzaju makijażu, aby uzyskać efekt bardziej pociągłej twarzy.

Warto mieć na uwadze, że cat eye jest bardzo elastycznym stylem, który można dostosować do osobistych preferencji i stylu. Może być subtelne i delikatne lub odważne i dramatyczne, w zależności od twoich upodobań. To niezmiennie modny i wszechstronny makijaż. Dzięki różnorodności technik i wariantów, każda z nas może znaleźć idealną wariację na temat kocich kresek, inspirując się stylem swojej ulubionej gwiazdy.