„Kreska” to sposób na optyczne powiększenie oka, dodanie spojrzeniu tajemniczości i po prostu… wykończenie makijażu. Wiele z nas nie wyobraża sobie go bez tego akcentu. Jeszcze więcej zaś twierdzi, że wciąż nie potrafi stworzyć idealnej kreski na oku - dziś podpowiemy wam, jak to zrobić.

Jak namalować idealną kreskę eyelinerem? Oto najważniejsze zasady 

1. Dobierz właściwy eyeliner

W pędzelku, kredce, a może flamastrze. Który eyeliner jest najlepszy? Wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Idealnie cienką kreskę wyczarujesz eyelinerem w pędzelku. Jeśli zależy Ci na lekko przydymionym efekcie, wybierz kredkę. Flamastrem najłatwiej narysujesz grubą, spektakularną kreskę, w stylu Georgii May Jagger.

Zobacz też: 7 eyelinerów, dzięki którym wykonasz idealną kreskę. Są intensywnie czarne i nie odbijają się na powiece

 2. Maluj pewną ręką

Zacznij od przypudrowania powiek, aby eyeliner nie odbił się na skórze. Nie musisz rysować kreski jednym ruchem. Maluj ją od środka powieki, tuż nad linią rzęs, kierując się do wewnętrznego kącika. Dopiero potem dorysuj końcówkę. Eyeliner trzymaj pod kątem, nie prostopadle. Dużo trudniej wtedy o potknięcie. Wskazówka? Zacznij od ultracienkiej kreski i stopniowo ją pogrubiaj.  Dzięki temu wyjdzie równa jak od linijki. Na koniec mocno wytuszuj rzęsy.

 3. Modeluj oko

Kreską możesz w kilka sekund zagęścić rzęsy, powiększyć oczy, podnieść opadające powieki. Liczy się jej kształt.
Jeśli chcesz, aby oko wyglądało na większe, nie wyciągaj kreski poza linię rzęs. Powinna się kończyć równo z zewnętrznym kącikiem. Powieki optycznie podniesie wyciągnięcie jej lekko ku górze. A rzęsy zagęści namalowanie bardzo cienkiej, w samej linii rzęs. Marzysz o kocim spojrzeniu? Obysuj eyelinerem całe oko i mocno wyciągnij kreskę w zewnętrznym kącikach.

4. Baw się kolorami

W tym sezonie czerń przegrywa z kolorem. Najmodniejsza kreska to ta w niebieskim, fioletowym lub zielonym kolorze, jak na pokazach Kenzo czy Temperley London. Możesz podkreślić nią całe oko, albo namalować tylko w linii rzęs, np. na dolnej powiece. To niekwestionowany hit tego sezonu! Noś ją do lekko rozświetlonej skory i ust w kolorze nude.

5. Nie bój się poprawek

Jeśli kreska nie wyjdzie idealnie równa, nie ścieraj jej i maluj od nowa. Nierówności zetrzyj patyczkiem nasączonym płynem micelarnym i przykryj korektorem.

Jak zrobić kreskę eyelinerem w żelu?

Eyelinery w formie żelu początkowo stosowane były tylko przez profesjonalistów. Dziś, dzięki licznym tutorialom na YouTube, wiele z nas bardzo wprawnie posługuje się „pędzlem”. Do użycia tego kosmetyku potrzebny jest zagięty pędzelek z cieniutką, zbitą końcówką. Kreskę malujemy tak samo, jak przy pomocy eyelinera w pisaku, jednak możemy to zrobić bardziej precyzyjnie. Eyeliner w żelu jest też bardzo wygodny - nie rozmazuje się, nie spływa i można poprawiać kreskę w trakcie makijażu.

Przed rozpoczęciem malowania pędzelkiem i eyelinerem w żelu warto wykonać próbę „na sucho”, aby „wyczuć” jak pracuje pędzelek i uniknąć ewentualnych wpadek już na powiece.

Zobacz też: Trend "smudged eyeliner" znów jest hitem. Lekko rozmazaną kreskę na oku lansują największe domy mody oraz gwiazdy

Kreska na oku: opadająca powieka

Malowanie opadającej powieki może być trudne, ale znamy kilka trików, dzięki którym kreska będzie widoczna. Przede wszystkim, ważne jest, aby próbować narysować kreskę z rozluźnionymi mięśniami twarzy, koniecznie patrząc do lustra „na wprost”. W ten sposób będziemy mogli ocenić, jak nasz makijaż wygląda naprawdę, a nie tylko wtedy, kiedy mrużymy oczy przed lusterkiem…

Aby uzyskać właściwe położenie końca kreski, należy wyznaczyć punkt na przedłużeniu linii wodnej, zawsze nad zewnętrznym kącikiem oka. Następnie, prowadząc linię eyelinerem, łączymy ten punkt z kącikiem oka i linią rzęs. Kiedy zamkniemy oko, linia może się przerwać, ale na otwartych oczach będzie wyglądać dobrze. Dzięki temu unikniemy też odbijania się eyelinera na skórze opadającej na powiekę ruchomą. Kreskę najlepiej pociągnąć aż do samego kącika wewnętrznego oka, powinna być ona jednak bardzo cienka.