Makijaż lata 80. – czym wyróżniał się makeup tamtej dekady?  

Więcej znaczy lepiej – tak najprościej moglibyśmy określić styl, który wówczas zdominował sposób ubierania się i makijaż. Lata 80. zapisały się na kartach historii jako czas rozwoju kultury niezależnej, pełen ekstrawagancji, eksperymentowania i odkrywania mody na nowo. To dekada, w której trendy wyznaczały Madonna, księżna Diana, Christie Brinkley, Joan Collins i Cyndi Lauper.  

Obowiązkowe elementy makijażu lat 80. to: 

  1. gładka i matowa cera – dobrze kryjący podkład i matujący puder bez żadnych drobinek to baza, bez której ani rusz. Cera była wówczas płótnem, na którym eksperymentowano z kolorami i formami – musiała wyglądać nieskazitelnie. 

  1. kolorowe powieki – do dyspozycji masz całą paletę barw! Jeśli chcesz wykonać makijaż inspirowany stylem lat 80., w Twojej kosmetyczce nie może zabraknąć zielonych, niebieskich, różowych, a nawet neonowo żółtych cieni do powiek. Nakładano je zamaszyście, na całą powiekę, aż pod linię brwi, a popularne było także wyciąganie ich w stronę skroni. Róż w wewnętrznym kąciku i nasycona zieleń w zewnętrznym? Oczywiście! Styl lat 80. uwielbiał kontrasty! Nie zapomnij o podkreśleniu kolorowym cieniem również dolnej powieki.  

  1. kreski eyelinerem, których nie sposób nie zauważyć – grube i wyraziste, wzdłuż całej linii rzęs i wychodzące poza zewnętrzny kącik kreski sprawiały, że spojrzenie stawało się jeszcze bardziej elektryzujące. Klasyczna czerń czy kolorowy akcent? W makijażu lat 80. panowała pełna dowolność, a obok czarnych eyelinerów królowały wszelkie odcienie niebieskiego i zieleni. 

  1. mocno podkreślone policzki – znakiem charakterystycznym makijażu lat 80. były także wyraźnie zarysowane kości policzkowe. Stawiano zwykle na bardzo intensywne i nasycone odcienie różu lub pomarańczu. Róż nakładano na najbardziej wystającą część kości jarzmowych i przeciągano go delikatnie w kierunku uszu. 

  1. gęste i ciemne i brwi – w makijażu lat 80. dużą uwagę poświęcano brwiom. Musiały być wyraźnie zaznaczone, mocno utrwalone, gęste i ciemne – do ich stylizacji wybierano najczęściej czarne lub ciemnobrązowe kredki.  

  1. czerwone lub różowe usta – ikony stylu lat 80. stawiały na wyraźnie zarysowane usta w nasyconych i intensywnych kolorach. Do wykonania takiego makijażu niezbędna jest doskonale kryjąca szminka i precyzyjna konturówka.  

  1. trochę (lub nieco więcej) błysku – makeup w latach 80. musiał być widoczny. Oprócz nasyconych kolorów, w trendach był też brokat i blask – brokatowe cienie do powiek, rozświetlony na perłowo wewnętrzny kącik i błyszcząca szminka to stały element makijaży z tamtej dekady. 

Fryzury lata 80. czyli niech żyje tapir i objętość! 

More is more to domena lat 80., która przyświecała nie tylko makijażom. Również fryzury musiały rzucać się w oczy. Wszechobecny był tapir, trwała i stylizowanie włosów za pomocą karbownicy. Rekordy popularności biła również fryzura mullet, czyli krótkie włosy z przodu i długie z tyłu.  

Lata 80. – moda na kolory i obfite formy 

To, czym wyróżniała się moda lat 80., to przede wszystkim duże marynarki z mocno zaakcentowanymi ramionami, obszerne swetry, ortalionowe kurtki w wyrazistych kolorach. To także dekada, w której denim wdarł się na salony i zaczął zdobywać świat wielkiej mody, a obok kontrowersyjnej reklamy jeansów Calvina Kleina z Brooke Shields nikt nie mógł przejść obojętnie.

Moda lat 80. a współczesne stylizacje 

Elementy stylu i makijażu lat 80. wracają do łask. W tym sezonie nie raz zobaczymy odważne kolory na powiekach, intensywne usta i mocno zaznaczone kości policzkowe, a także obfite formy ubrań i przyciągające uwagę fryzury. Stylizacje rodem z lat 80. mogą jednak wydawać się nieco zbyt odważne co dzień, ale nie wahaj się czerpać z nich inspiracji!