Moda damska w latach 80. to także jaskrawe duże akcesoria, plastikowe kolczyki, gumowe bransoletki i błyszczące naszyjniki z łańcuszków, które były must-havem, tym bardziej, że nosiły je Cyndi Lauper i członkinie grupy Salt-N-Pepa. Równie odważny był makijaż i fryzury radykalnie odchodzące od naturalnego stylu poprzedniej dekady. Największym trendem stały się głęboko czerwone lub błyszczące różowe usta, zbyt mocno wypełnione brwi, tęczowe cienie do powiek i przesadny róż do policzków; często łączone z karbowanymi włosami lub trwałą.

Najmodniejsze stylizacje w latach 80.

Co było modne w latach 80.? Przez większą część dekady dominował eklektyzm. Punk-rockowa estetyka końca lat 70. - skórzane zestawy oversize, obcisłe spodnie i koronki - nadal ewoluowała i była doskonalona w scenicznych kostiumach przez Madonnę i Annie Lennox. Punkowcy nosili podarte jeansy, skórzane kurtki i buty z metką Dr. Martens.

Annie Lennox / Getty Images

W latach 80. w Stanach Zjednoczonych pojawili się yuppies, czyli "młodzi wielkomiejscy karierowicze", którzy byli orędownikami efektownego materializmu w postaci designerskich logo, złotych zegarków, luksusowych penthouse'ów i szybkich BMW. To oni wprowadzili wtedy modę na oversize'owe marynarki z błyszczącymi guzikami, dwurzędówki w prążki i swetry przewieszone przez ramiona, najlepiej od Ralpha Laurena.

Joan Collins / Getty Images

Każdy chciał mieć parę okularów Ray-Ban Wayfarer, zwłaszcza po tym, jak młody Tom Cruise nosił je w filmie "Ryzykowny interes" z 1983 roku. Sprytny product placement zdziałał cuda także dla Calvina Kleina, którego bielizna znalazła się w szafie Marty'ego McFly'a w "Powrocie do przyszłości". Na topie były takie marki, jak Guess, Benetton, Levi's, Tommy Hilfiger i Lacoste - duże, widoczne logo jasno komunikowało poglądy lub przynależność do danej grupy społecznej.

W miarę upływu dekady, coraz bardziej popularny stawał się tzw. “power dressing”. Kobiety zauważyły, że wkraczając do środowisk pracy tradycyjnie zorientowanych na mężczyzn, korzystnie jest ubierać się tak, jakby już miały władzę i były ekstremalnie pewne siebie. Dążąc do przełamania szklanego sufitu, nosiły garnitury w męskim stylu o przerysowanym kroju, żywe kolory, duże fryzury, odważne akcesoria oraz buty w szpic

Getty Images

A jak wyglądała polska moda lat 80.? Bardzo podobnie. Zainspirowane trendami z Zachodu kobiety formowały sylwetkę w kształt odwróconego trójkąta i nosiły marynarki z poduszkami na ramionach, równoważąc je obcisłym dołem - cygaretkami lub obcisłymi spódnicami. Często same szyły lub przerabiały swoje stylizacje na bazie wykrojów z krawieckich pism. Na co dzień zakładały legginsy oraz obszerne swetry, a całość dopełniały krzykliwą, kolorową biżuterią. Dzięki rosnącej popularności aerobiku, na ulicach zaczęła również królować stroje fitness z lycry, ocieplacze na nogi oraz materiałowe opaski do włosów.

Zobacz też: Moda damska w latach 90. O jakich ubraniach marzyły wtedy kobiety?

Ikony stylu w latach 80.

Każda dekada mody ma swoje ikony, a lata 80. nie były wyjątkiem od tej reguły. Piosenkarki, takie jak Madonna i Cyndi Lauper, przewodziły ruchowi odważnych i przerysowanych stylizacji, które były nie tylko rzucające się w oczy, ale także bardzo w stylu punk. W opozycji do nich, Whitney Houston ucieleśniała styl glamour. Top modelki, takiej jak Brooke Shields i Cindy Crawford, popularyzowały miłość do luksusowych marek, a dzięki Jane Fondzie i jej filmom, trykoty oraz ocieplacze na nogi stały się najbardziej stylowym rodzajem strojów sportowych. W Polsce kobiety chciały być jak królowe polskiej sceny muzycznej - dress code lat 80. wyznaczały Kora oraz Beata Kozidrak.

Księżna Diana

Księżna Diana / Getty Images

Księżna Diana była prawdopodobnie najczęściej fotografowaną, analizowaną, obserwowaną, osądzaną i wręcz prześladowaną kobietą tej dekady, ale całe zamieszanie wokół jej osoby nie przeszkadzało jej w tworzeniu zachwycających stylizacji, które prezentowała światu. W latach 80., kiedy dopiero co została księżniczką, jej zaczesana na bok grzywka, delikatny makijaż oczu, idealnie skrojone garnitury i nonszalanckie codzienne stylizacje sprawiały, że wszyscy mieli obsesję na punkcie jej stylu.

Madonna

Madonna / Getty Images

Madonnę można dziś kochać lub nienawidzić, ale nie można odmówić jej tego, że miała ogromny wpływ na styl ubierania lat 80 - bezsprzecznie stanowiła uosobienie wszystkiego, co modne, ekscytujące i pożądane. To przez nią kobiety zaczęły nosić koronkowe rękawiczki bez palców, czarne legginsy o długości ¾, warstwowe spódnice z falbanami, koszulki z nadrukami i eyeliner.

Cyndi Lauper

Cyndi Lauper / Getty Images

Piosenka Cyndi Lauper "Girls Just Wanna Have Fun" stała się hymnem dla wielu dziewczyn na przestrzeni wielu dekad, nie tylko lat 80. Niesamowita ruda fryzura, niezdrowe ilości lakieru do włosów i szalone punkowo-popowe ubrania były znakiem rozpoznawczym wokalistki, którą uwielbiały tłumy.

Brooke Shields

Brooke Shields / Getty Images

Brooke Shields rozpoczęła swoją karierę w wieku 11 miesięcy, jako dziecięca modelka mydła, a w latach 80. dotarła na strony Vogue'a oraz ekrany Hollywood, zdobywając po drodze uznanie krytyków i budząc niemałe kontrowersje. Jej codzienny styl był dosyć prosty i całkowicie amerykański, jednak stylizacje z czerwonego dywanu - suknie z organzy, diamentowe ozdoby na głowę i płaszcze z piórami marabuta - zachwycały wszystkich.

Polecamy również: Moda damska w latach 70. Jaki styl był wtedy hitem na ulicach i wybiegach?

Jeansy i bluzki noszone w latach 80.

Sarah Jessica Parker / Getty Images

Modne spodnie lat 80. to zdecydowanie jeansy z wysokim stanem, o luźniejszym kroju wokół ud i prostą lub lekko zwężaną nogawką. Fankami tego modelu były takie ikony stylu, jak Sarah Jessica Parker, Claudia Schiffer czy Brooke Shields, które nosiły do nich białe t-shirty z nadrukami lub bluzki w koszulowym stylu. Dwadzieścia lat później jeansy te otrzymały nazwę "mom jeans" - miała ona oznaczać niezbyt modne spodnie, które "mogłaby założyć tylko mama".

Popularne sukienki lat 80.

Jeśli chodzi o sukienki lat 80., można powiedzieć, iż nastąpił renesans modeli z lat 40. i 50. Popularne stały się ponownie sukienki zapinane na guziki, z kołnierzykiem, podkreśloną talią i spódnicą w kształcie litery A, o długości tuż za kolano. Jeśli kobieta chciała podkreślić ramiona i dekolt, wybierała model z poduszkami, bufiastymi rękawami lub kokardą pod szyją. Wiele sukienek miało również rzucające się w oczy nadruki - paski, kwiaty, kropki.

Książę Karol i Diana / Getty Images

We wczesnych latach 80. na rynku pojawiły się także sukienki w stylu boho, będące pozostałością mody lat 70. Modele te często miały odsłonięte ramiona, były ozdobione koronkami, wstążkami, falbanami lub fantazyjnymi wiązaniami. 

Wieczorowy strój lat 80. to sukienki na ramiączkach typu spaghetti lub wiązane na szyi, dopasowane w talii za pomocą paska. Modele z bufiastymi rękawami, dużymi ramionami i kokardami były dodatkowo wykonane z rzucających się w oczy materiałów, takich jak welur, czy tafta lub bogato ozdobione koronką.

Buty noszone w latach 80.

Buty lat 80., w przeciwieństwie do modnej w tamtych czasach odzieży, były dosyć "nudne". Do biura kobiety zakładały zazwyczaj klasyczne czółenka w jednolitym kolorze z minimalną ilością ozdób, na co dzień wybierały baleriny lub płócienne trampki, a wieczorem sięgały po sandały z cienkich pasków na obcasie, zapinane wokół kostki.

Sarah Jessica Parker / Getty Images

Jednym z ciekawszych modeli były plastikowe buty, nazywane "jelly shoes". Zazwyczaj wykonane z przezroczystych syntetycznych materiałów, w jaskrawych kolorach lub ozdobione brokatem, były tanie oraz wygodne, co sprawiło, że stały się bardzo popularne wśród kobiet i dziewcząt w tamtych czasach.

Popularność w latach 80. zaczęło również zdobywać obuwie sportowe znanych marek - dziewczyny wzdychały do modeli Converse, Adidasa oraz Reeboka, które widywały na nogach gwiazd telewizji i muzyki.