Joga dla początkujących - mój pierwszy raz

Dom jest tam, gdzie moja mata - prostokątny kawałek kauczuku, na którym liczę się tylko ja, sama ze sobą, w absolutnym porozumieniu z własną duszą i ciałem. Z jogą jest jak z życiem - nikt, kto po raz pierwszy staje na macie, nie potrafi od razu wykonać zaawansowanych pozycji. Tak samo jak z dnia na dzień niemożliwa jest zmiana całego swojego sposobu myślenia i wyzbycie się negatywnych emocji. To wszystko przychodzi stopniowo, podczas regularnej praktyki.

Scenariusz początków z jogą jest często taki: stawiasz sobie cel - "Zapiszę się na jogę! Chcę mieć ciało Gisele i formę Tary Stiles!". W swojej okolicy odkrywasz urocze, kameralne studio, w którym miały się odbyć pierwsze zajęcia. Chociaż zbierasz się do tego od dawna, zachęcona parą wzorzystych legginsów dorwanych na wyprzedaży, impulsem staje się ból kolana spowodowany nadgorliwym bieganiem. Joga ma więc być przyjemnym uzupełnieniem codziennych treningów. A potem z czasem wypełnia cały Twój czas!

Joga dla początkujących - od czego zacząć?

Rozwiń matę i złap balans - niech Twoja chwila trwa! Bariery ciała to słabości umysłu. Prawdą jest, że regularna praktyka jogi zmienia nastawienie do świata na pozytywne, dodaje pewności siebie i pozwala oderwać się od codziennych spraw. Są takie asany, w trakcie których myśli odlatują w siną dal, a Ty osiągasz przyjemny, nieznany dotąd stan. Tak, istnieje wiele dyscyplin sportu, które pięknie rzeźbią sylwetkę, jednak tylko joga potrafi pomóc w leczeniu urazów i przewlekłych chorób. Trenując siłowo lub wyczynowo często zapominamy o dobrym rozciąganiu, a tego potrzebują nasze mięśnie i stawy, by długo cieszyć się wypracowaną formą.

5 korzyści wypływających z praktyki jogi:

1. Redukuje stres: wykazano, że praktyka jogi zwalcza jego fizyczne skutki na organizm. Zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, który ciało wytwarza gdy się denerwujemy. Głębokie, gardłowe oddychanie zwane pranayamą usprawnia pracę płuc i wprowadza nasz umysł w stan relaksacji. Zmieniając sposób oddychania , znacząco wpływasz na to, jak Twój organizm reaguje w chwilach zdenerwowania. Nauczysz się lepiej panować nad emocjami.

2. Wspomaga trawienie: ćwiczona regularnie przyśpiesza przemianę materii i polepsza relację między Tobą, a Twoim ciałem. Twój organizm sam zacznie Ci podpowiadać, jakie pożywienie jest dla niego odpowiednie i zdrowe, a z którego wolałby zrezygnować. Joga pobudza mięśnie do mocnego wysiłku, dzięki czemu szybciej spalisz tkankę tłuszczową tam, gdzie jej za dużo. Połączenie ćwiczeń, które sprawiają Ci radość i pozytywnej dla organizmu diety sprawi, że szybko doczekasz się upragnionych rezultatów.

3. Nadaje elastyczność: praktyka jogi zwiększa zakres ruchu i gwarantuje zastrzyk energii. Wydłuża ścięgna, więzadła i mięśnie głębokie, o których dawno zapomniałaś. Już po kilku zajęciach w ciele znikną napięcia i rozpocznie się przyjemne rozluźnienie.

4. Oczyszcza z toksyn: zanieczyszczenia środowiska i chemikalia w żywności przyczyniają się do zatruwania organizmu. Joga jest świetnym sposobem na detoks - w trakcie ćwiczeń, kiedy pobudzamy naszą przemianę materii, toksyny są szybciej usuwane z narządów wewnętrznych. Chociaż to nie kardio, na pewno się spocisz!

5. Otwiera oczy: Twoja mata stanie się dla Ciebie lustrem, w którym zobaczysz odbicie siebie takiej, jaką naprawdę jesteś. Dążąc do porozumienia umysłu z ciałem, dostrzeżesz swoje dobre strony oraz cechy charakteru, nad którymi warto pracować. Joga uczy cierpliwości i dążenia do realizacji założonych celów. Już po pierwszych zajęciach dostrzeżesz zmiany.

Chcesz się przekonać, czy joga jest dla Ciebie? Skorzystaj z fachowej pomocy specjalistów:

www.bosonamacie.pl - największy polski portal o jodze dla początkującytch i zaawansowanych. Tu znajdziesz informacje o szkołach jogi i warsztatach w Twojej okolicy.

www.porozumieniejogi.pl - organizacja zrzeszająca najlepsze szkoły jogi w Polsce.

www.instagram.com/greencitylife - instagram o diecie i stylu życia joginki.

Zuzanna Ludwig / @greencitylife