Starzenie się skóry jest uwarunkowane wieloma czynnikami i u każdej z nas przebiega inaczej, ale jednak zwykle rozpoczyna się… przed 30 rokiem życia. Co wpływa na ten proces? Oczywiście czynniki zewnętrzne, czyli świat w którym żyjemy, ale na wiele z nich mamy realny wpływ. Od nas zależy czy i jak dbamy o skórę, czy chronimy ją przed promieniowaniem UV czy palimy papierosy, co jemy i co pijemy. Na biologię skóry niekorzystnie wpływa wysokoprzetworzona dieta, nadmiar słońca, zaniedbania w leczeniu trądziku i innych chorób skórnych. Zatem, skoro już zbliża się okrągłą 30 rocznica… warto pomyśleć o ustawieniu właściwej pielęgnacji pod okiem specjalisty.

Jeżeli wciąż borykasz się z trądzikiem - nowoczesne metody pozwolą ci stworzyć indywidualnie dobrane terapie łączone i rozprawić się z problemem na każdym etapie choroby. Zabiegi gabinetowe przebiegające pod okiem lekarza, takie jak peelingi medyczne, lasery, mezoterapie czy mikrodermabrazje i inne dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta, zdecydowanie przyspieszają ustępowanie niechcianych zmian chorobowych i leczenie dermatologiczne. Nie warto czekać więc aż „przejdzie” tylko pukać do gabinetów lekarzy i korzystać z bardzo skutecznych technologii i doświadczenia lekarzy. 

Prewencja kluczem do sukcesu

Pierwsze zmarszczki? Działaj już teraz! Najlepsze działania z zakresu medycyny estetycznej to te określane mianem smart aging czy anty-aging. Oba określenia zakładają dużą rolę profilaktyki i prewencji i to jest polecany przez specjalistów kierunek dla osób około 30 roku życia. To właśnie idealny moment na zabiegi stymulujące skórę z zewnątrz i chroniące ją przed upływem czasu. W ten sposób ograniczamy szkodliwe działanie czynników wewnętrznych i zewnętrznych i utrzymujemy skórę w dobrej kondycji. Jak to robią specjaliści z kliniki Estell? Na przykład poprzez stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu.

Aby działać dobrze prewencyjnie i leczniczo trzeba dobierać działania bardzo indywidualnie; na podstawie indywidualnej kondycji skóry i organizmu często z pomocą podstawowych badań. Dlatego to właśnie dobry czas i dobry moment aby znaleźć swojego lekarza medycyny estetycznej, który zaopiekuje się naszą skórą w jej leczeniu lub w prewencyjnych działaniach przeciwstarzeniowych. I dobrze, by była to „związek na całe życie”. Nasz lekarz przeprowadzi nas przez czas zmian, tak samo jak lekarz rodzinny czy ginekolog. 

Dobry lekarz medycyny estetycznej szczególnie przyda się bardzo młodym pacjentkom, ponieważ dobierze od razy optymalny plan pielęgnacji skóry – co oznacza, że nie będzie trudnych do odkręcenia błędów. Pomoże też rozprawić się z mitami, na przykład takim, że botoks nie jest dla młodych osób. Tymczasem rola toksyny botulinowej zależy od potrzeb pacjentek. Zdarzają się kobiety które wieku 26 -27 lat mają głębokie zmarszczki (często z powodu intensywnej mimiki).

Piękna skóra po trzydziestce

A jeżeli masz ponad 35 lat i twoja skóra jest dojrzała? Pamiętaj, że wymaga ona innej pielęgnacji niż w czasach liceum, ale ty też możesz wyglądać świetnie! Skóra w dobrej formie u kobiet 35 czy 45 +, to skóra, która zna swoją receptę na młodszy, lepszy wygląd. I nie bez znaczenia jest tu użycie terminu medycznego, bo to właśnie pod opieką lekarza powinny powstawać indywidualne terapie łączone dostosowane do bardzo zróżnicowanych potrzeb, oczekiwań czy wreszcie stanu skóry. Nie da się zatrzymać czasu, ale w przypadku skóry istnieją rzeczywiście „czasowstrzymywacze”, które są wypadkową kilku rzeczy: wiedzy i doświadczenia lekarza, dobrych technologii i… starań  pacjentki.

W dojrzałym wieku możemy niwelować oznaki starzenia i działać tak, aby stosując mniej inwazyjne zabiegi odnawiające skórę mieć młodszy wygląd i czuć się piękniej. Właśnie o to chodzi w medycynie estetycznej. To walka z czasem, ale nie wszelkimi metodami i za wszelką cenę. Mamy czuć się dobrze we własnej skórze, a nie zamieniać się w kogoś innego.

Z wiekiem osłabia się napięcie skóry, staje się ona cieńsza i wiotczeje. Dodatkowo przebarwienia posłoneczne i mocniej zarysowane zmarszczki mogą powodować niezadowolenie i uczucie zmęczonej, szarej twarzy. Współczesna medycyna estetyczna przychodzi z pomocą i skutecznymi rozwiązaniami dla skóry w każdym wieku warunkiem jest tylko i aż działanie zaplanowane, holistyczne i uwzględniające indywidualne potrzeby danej skóry

Terapie łączone, na które składa się kompilacja kilku zabiegów to tajemnica pięknego wyglądu gwiazd. Często za tym oszałamiającym efektem stoją mocniejsze zabiegi laserowe, które są w stanie przebudować skórę i odnowić jej powierzchnię poprzez pobudzenie mechanizmów naprawczych skóry. Warto podziałać także na wybrane zmiany naczyniowe czy przebarwienia, wykorzystując urządzenia z falami radiowymi uzupełniane przez osocze bogatopłytkowe czy mezoterapię. W dojrzałym wieku również rola lekarza medycyny estetycznej i jego doświadczenia jest ogromna, bo odpowiedni dobór parametrów działania danej technologii, czy kolejności wykonywanych zabiegów mają decydujące znaczenie w osiąganiu efektów końcowych odmłodzenia skóry czyli efektu rozświetlenia, napięcia, ujędrnienia. 

Po 35 roku życia często także sięgamy po botox. Ważne jest umiejętne wkomponowanie tych działań w plan zabiegowy tak, aby terapie pielęgnujące skórę i pobudzające nasz organizm do działania uzupełniały się i wzmacniały działanie wypełniaczy, a nie np. skracały czas ich działania. Po 30-tce szczególnie potrzebujemy dobrego przewodnika po medycynie estetycznej, który uwzględni stan naszej skóry i całego organizmu, a także zachodzące zmiany hormonalne. Dopiero mając tę wiedzę można ułożyć najlepszy program odmładzający, rewitalizujący i regenerujący dla skóry.  

Pamiętajmy, że w pięknym wyglądzie po 35 roku życia nie ma drogi na skróty. Ważny jest rodzaj wykorzystywanych materiałów, technologii – umiejętność korzystania z nich, znajomość anatomii, wiedza i doświadczenie lekarza, ale także jego zmysł estetyczny i nasze własne potrzeby”, dodaje na koniec dr Katarzyna Dąbrowska z kliniki Estell.