Warszawska palma na rondzie de Gaulle’a to instalacja „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” Joanny Rajkowskiej - jednej z najbardziej znanych artystek sztuki współczesnej (autorki takich prac jak m.in.: Dotleniacz na placu Grzybowskim czy Pasaż Róży w Łodzi). Sztuczna palma daktylowa została zainstalowana 12 grudnia 2002 roku i od tego czasu stała się jednym z symboli Warszawy. 

1 czerwca 2019 roku zmieniła swój wygląd. Plastikowa palma "uschła" - jej liście opadły i zyskały szarobrązowy odcień. Przemiana palmy jest akcją Centrum UNEP/GRID-Warszawa  przeprowadzoną we współpracy z Rajkowską i agencją Syrena Communications, przy wsparciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które opiekuje się instalacją. To część działań podejmowanych z okazji Światowego Dnia Środowiska. Dramatyczny wygląd egzotycznego drzewa ma przypominać mieszkańcom stolicy o pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. To sygnał ostrzegawczy, który ma nas skłonić do podjęcia działań na rzecz naszej planety. 

Palma w zmienionej wersji będzie stać w Warszawie do 14 czerwca - w tym czasie możecie śledzić jej losy na instagramie @warszawskapalma. Organizatorzy akcji zapewne liczą na nasz odzew w mediach społecznościowych - wrzucając zdjęcia na swoje profile koniecznie wspomnijcie o celu akcji.