Co może być bardziej romantycznego niż wymiana przysięgi na leśnej polanie i cichy ślub w górach? Ciepłe letnie słońce i delikatny wietrzyk niosący zapach górskich kwiatów to piękne uczucie. Od Bieszczad, przez Beskidy, aż po Podhale - jest wiele miejsc, które oferują wspaniałe widoki górskie na wasz wielki dzień. Czy to z widokiem na ośnieżone szczyty, czy też na te pokryte bujną zielenią polany, śluby w górach są niezwykłe niezależnie od pory roku.

Zanim jednak w pełni zaangażujesz się w realizację tego pomysłu, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Łatwo jest dać się porwać chwili i ogólnej idei nietradycyjnego ślubu, ale w rzeczywistości wymaga to zaawansowanego planowania.

Zanim zaczniesz planować swój górski ślub, dowiedz się, czy będziesz w stanie uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia. Weź również pod uwagę, że podczas organizacji ślubu w otoczeniu górskich szlaków, możesz napotkać ograniczenia związane z brakiem parkingów, czy koniecznością zapewnienia dodatkowych udogodnień dla gości, w tym chociażby toalet. Może lepszym rozwiązaniem okaże się dla ciebie oddanie spawy w ręce profesjonalistów - jeśli dokonasz rezerwacji za pośrednictwem organizatora ślubów lub hotelu, który się w tym specjalizuje, prawdopodobnie będą oni mieli wszystkie pozwolenia na miejscu.

Podziękowania dla gości weselnych - jak podziękować gościom za uczestnictwo w weselu?>>

Naszym celem w tym artykule jest pomoc w zrozumieniu i zidentyfikowaniu kilku potencjalnych pułapek, które możesz napotkać decydując się na organizację ślubu w górach.

Jak zorganizować ślub w górach?

Jeśli myślisz o zorganizowaniu ślubu w górach, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, śluby w górach mogą być dosyć drogie, zwłaszcza w określonych porach roku i podczas świąt, dlatego ważne jest, aby uwzględnić to w swoim budżecie. Środek lata będzie najbardziej oblegany, a co za tym idzie - droższy. Zimowe śluby w górach również mogą być bardzo kosztowne, ponieważ konkurujesz z sezonem narciarskim.

Zastanawiając się nad datą ślubu, koniecznie zapoznaj się z pogodą, abyś ty i twoi goście mogli przygotować się do panujących warunków. Temperatury mogą się wahać w ciągu dnia i drastycznie spadać wieczorem, dlatego zadbaj o komfort gości podczas gorących ceremonii i chłodnych przyjęć, zapewniając im wodę i cień. Wieczorami zachęcaj do zakładania ubrań i warstw, a w razie potrzeby pomyśl o dodatkowych źródłach ciepła.

Dobrze również mieć plan awaryjny ceremonii i przyjęcia w pomieszczeniu lub namiocie. Jeśli chodzi o inne nieprzewidziane okoliczności, pomyśl o skorzystaniu z usług profesjonalnego wedding planera, który zna dany obszar - pozwoli to zaoszczędzić czas i wiele stresu.

O czym pamiętać organizując ślub w górach?

  • Forma uroczystości

W pierwszej kolejności ustal, czy ty i twoja druga połówka decydujecie się na ślub cywilny w plenerze, czy ślub w małym kościółku w górach. Dobrze jest podjąć decyzję na początkowym etapie planowania ceremonii i zacząć załatwiać potrzebne formalności. Śluby kościelne z reguły nie mogą odbywać się poza świątyniami - przepisy określające, kiedy i gdzie księża mogą odprawiać msze ślubne poza kościołem są restrykcyjne i naginane są dosyć rzadko (wyjątek mogą stanowić kaplice na świeżym powietrzu).

Poza urzędem stanu cywilnego może za to odbyć się ślub cywilny. Co prawda jest to opcja dodatkowo płatna (ok. tysiąc złotych), jednak zdobycie na nią pozwolenia nie powinno być szczególnie skomplikowane.

Zawiadomienia o ślubie - kiedy i jak poinformować o ślubie?>>

  • Warunki pogodowe

Nic nie zepsuje ślubu w plenerze szybciej niż gwałtowna i nagła ulewa. Jednak nie tylko deszcz może być problemem - co z nadmiernym słońcem, upałem i wilgocią? W zależności od tego, kto bierze udział w uroczystości, dla niektórych gości upał może być nie do zniesienia. Ponieważ ślub planuje się z dużym wyprzedzeniem, wybierz miesiąc, w którym najprawdopodobniej będzie sprzyjająca pogoda, ale miej również w zanadrzu plan awaryjny.

  • Lokalizacja i dostępność

Chociaż ty i twój przyszły małżonek możecie z łatwością dojść lub wspiąć się do miejsca ceremonii, niektórzy goście mogą mieć z tym problem. Czy w pobliżu znajduje się parking? Czy teren jest nachylony, skalisty lub potencjalnie śliski? Pytania tego typu pomogą ci ocenić miejsce i zdecydować, czy jest to wybór najlepszy z możliwych. Pamiętaj, że problemy z poruszaniem się nie dotyczą tylko osób na wózkach inwalidzkich. Mogą je mieć starsi goście, którzy mają problemy z chodzeniem lub młodzi mający na przykład złamaną kostkę.

  • Lęk wysokości

Jeśli organizujesz uroczystość w wysokich górach, zorientuj się, czy zaproszeni goście nie mają lęku wysokości. Osoby, które nie są przyzwyczajone do przebywania na dużych wysokościach, mogą czuć się niekomfortowo i nie będą w stanie swobodnie cieszyć się twoim wyjątkowym dniem.

Ile kosztuje wesele w górach?

Koszt wesela w górach zależy od sezonu, miejsca oraz liczby gości. Duży wybór miejsc oferujących organizację przyjęć sprawia jednak, że istnieje możliwość zorganizowania wesela w cenach bardzo zbliżonych do tych obowiązujących w pozostałej części kraju (ok. 200-350 zł/os). Warto rozważyć opcję organizacji wesela w dzień inny niż sobota. Wiele obiektów oferuje wtedy znacznie lepsze ceny lub dodatki w postaci pewnej liczby darmowych noclegów dla gości.

Najpiękniejsze obrączki ślubne – 10 wzorów, które was zainspirują>>

Gdzie wesele w górach?

Miejsca w górach, które oferują zorganizowanie przyjęcia weselnego można znaleźć w zasadzie w każdej miejscowości na południu Polski. W końcu wesele w górach to nie tylko impreza w Zakopanem. Warto rozważyć inne lokalizacje, które będą miały lepszy dojazd w sezonie, szczerzej dostępną bazę noclegową oraz bardziej konkurencyjne ceny.

W innych regionach Polski również znajdziecie mnóstwo klimatycznych miejsc, w których warto zorganizować kameralny ślub w górach - Bieszczady, Pieniny, Góry Świętokrzyskie i wiele innych. Malownicze szlaki i szczyty do zdobycia dla każdego oferują na przykład Karkonosze. Mogą pochwalić się mnogością pałaców, zamków oraz ogrodów, a także coraz popularniejszą wśród turystów Sosnówką - urokliwą wsią położoną nad zalewem, wśród najwyższych karkonoskich szczytów.

Atrakcje na ślub w górach

Organizacja ślubu w górach to duże wyzwanie dla pary młodej, ale też niesamowita atrakcja dla zaproszonych gości. Wesela u podnóża gór stają się coraz bardziej popularne, a zakochani chętnie wybierają nawet najbardziej odległe miejsca na przeżycie tego wyjątkowego dnia.

Jennifer Lopez już 20 lat temu przewidziała, że weźmie ślub w Las Vegas? „Miłość jest cierpliwa”>>

Główne atrakcje ślubu w górach, na jakie decyduje się para młoda to te, nawiązujące do folklorystycznego klimatu. Przejazd bryczką, kulig, przygrywki góralskiej kapeli, regionalne menu weselne, czy dekoracje z akcentami charakterystycznymi dla danego regionu pozwalają jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowość ceremonii i zapisać ją w pamięci gości na długie lata.