Od własnoręcznie układanych bukietów kwiatów i robionych konfitur, po kadzidełka i słodkie przekąski - jest wiele sposobów na podarowanie gościom weselnym czegoś nieoczekiwanego. Nasza rada? Zrezygnuj z ramek z inicjałami młodej pary i wybierz upominki, których goście rzeczywiście będą używać. Butelki z regionalną oliwą lub dobrej jakości ziarna kawy na pewno trafią do kuchni waszych przyjaciół i rodzin i będą im przypominać o tym wielkim dniu.

Możesz również podarować bliskim prezent inspirowany miejscem, w którym odbywał się twój ślub. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli organizujesz ślub za granicą lub w regionie charakteryzującym się konkretną tradycją.

Brzmi banalnie? Przeglądając nasze propozycje na podziękowania dla gości weselnych w formie upominków odkryjesz, że większość prezentów taka właśnie jest - prosta. Co jednak ważniejsze to fakt, że najlepsze i najbardziej zapadające w pamięć prezenty weselne są łatwe w wykonaniu i przyjazne dla portfela.

Zawiadomienia o ślubie - kiedy i jak poinformować o ślubie?>>

Jak podziękować gościom za przybycie na wesele?

Tradycja wręczania gościom upominków sięga XVI wieku i jest sposobem, w jaki pary młode dziękują gościom za udział w ślubie oraz weselu. Prezenty zazwyczaj mają formę małych paczek, które odpowiadają motywowi przewodniemu wesela (zawierają np. drewniane wachlarze lub małe słoiczki z miodem w stylu rustykalnym). Jednak w dzisiejszych czasach wybieranie prezentów tematycznych dla gości nie jest jedynym rozwiązaniem. Upominki, które odzwierciedlają osobowość lub historię miłosną młodej pary, są równie znaczącą opcją.

Oczywiście wręczanie tradycyjnych lub śmiesznych podziękowań dla gości weselnych nie jest koniecznością. Niektóre pary rezygnują z wydzielania specjalnego budżetu na upominki dla gości, aby skupić się na zapewnieniu wszystkim lepszych wrażeń “grupowych”. Decydują się wtedy między innymi na atrakcje typu budka fotograficzna, fajerwerki, specjalny występ, budka z lodami lub food truck.

Kiedy dać prezenty dla gości?

Najbardziej popularnym rozwiązaniem na wręczenie gościom prezentów na weselu jest położenie ich przy zastawie stołowej jeszcze przed rozpoczęciem przyjęcia. Upominki opisane imieniem i nazwiskiem będą czekały na zaproszonych i jednocześnie pełniły rolę winietek. Dodatkowo tak przygotowane prezenty będą prezentowały się elegancko i staną się częścią dekoracji stołu.

Innym rozwiązaniem będzie wręczenie upominku każdej osobie z osobna. Przed weselem przygotuj upominki w pięknym koszu i roznieś gościom po sali. O wsparcie możesz także poprosić świadków lub rodziców.

Zarówno prezenty dla gości, jak i opakowania możesz wykonać samodzielnie lub zamówić już gotowe przez internet. Przygotowanie prezentów DIY z pewnością sprawi ci ogromną satysfakcję i wywoła podziw ze strony gości, jeśli jednak nie masz wystarczającej ilości czasu na organizację upominków, możesz zwrócić się o wsparcie do firmy, która na co dzień zajmuje się dostarczaniem tego typu zestawów. Wiele tego typu marek ogłasza swoje usługi w sieci, a na rynku pojawia się ich coraz więcej.

Najpiękniejsze obrączki ślubne – 10 wzorów, które was zainspirują>>

Co dać w podziękowaniu dla gości weselnych?

Nie ma wątpliwości, że twoje wesele będzie niezapomnianym wydarzeniem dla wszystkich uczestników. Jednak urozmaicenie go w postaci jedynych w swoim rodzaju spersonalizowanych upominków dla gości to pewny sposób, by dodatkowo wznieść imprezę na wyższy poziom.

Wręczenie gościom małych prezentów to wyjątkowy sposób na podziękowanie im za to, że dołączyli do ciebie i twojego ukochanego podczas uroczystości. Jednak kluczowe jest zaoferowanie czegoś, co goście będą mogli wykorzystać i z czego będą zadowoleni.

Wśród najchętniej organizowanych upominków ślubnych są zarówno te związane z jedzeniem, jak i przedmioty do użytku domowego. Możliwości są nieograniczone - od mini butelek wina i słoiczków miodu z personalizowanymi etykietami po idealnie wypielęgnowane sukulenty w doniczkach. Cena upominków może być różna, ale średni koszt oscyluje w granicach kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych za osobę. Oczywiście kwota ta zależy od tego, jak bardzo wyszukany lub spersonalizowany ma być prezent, ile planujecie ich zamówić oraz czy zdecydujecie się na projekt DIY.

Czytaj dalej, aby zainspirować się naszymi ulubionymi pomysłami na podziękowania dla gości weselnych.

Nasiona kwiatów

Kochasz ogrodnictwo i kwiaty? Podaruj swoim gościom paczki z nasionami, które będą mogli wykorzystać do wyhodowania kwiatów w domu. Jeśli chcesz podnieść poprzeczkę, dołącz do każdego zestawu małą doniczkę. Uwielbiamy ten pomysł na weselny prezent dla gości, bo nie dość że jest przydatny, to będzie dawał radość jeszcze długo po zakończeniu uroczystości.

Lokalny miód

Lokalne przysmaki, takie jak miód z dzikich kwiatów, to niesamowicie słodki pomysł prezent na zakończenie wieczoru. Słoiki z miodem mogą pochodzić z lokalnej farmy pszczół, która znajduje się w pobliżu miejsca przyjęcia, dzięki czemu upominek będzie jeszcze bardziej znaczący.

Jennifer Lopez już 20 lat temu przewidziała, że weźmie ślub w Las Vegas? „Miłość jest cierpliwa”>>

Zawieszka do walizki

Oryginalne podziękowanie dla gości weselnych, którzy przyjadą na twoje wesele z daleka? Zawieszka do bagażu. Niezależnie od tego, czy chcesz umieścić na niej znaczący cytat czy monogram, będzie to przydatny i prosty prezent, który goście z pewnością docenią.

Personalizowany wachlarz z rustykalnego drewna

Letnie wesela bywają gorące, więc aby zapewnić gościom chłód i spokój, możesz zdecydować się na upominek w formie pięknego wachlarzu. Ten prosty i szykowny gadżet możesz spersonalizować inicjałami pary młodej lub inicjałami gości.

Otwieracz do wina

Twoi goście będą mogli kontynuować świętowanie w domu dzięki personalizowanym otwieraczom do wina lub piwa. Dodaj inicjały pary młodej lub datę waszego ślubu, aby za każdym razem, gdy goście sięgną po butelkę ulubionego trunku, przypominali sobie, jak wspaniale bawili się na twoim weselu.

Prezenty na wieczór panieński - co podarować pannie młodej? 9 pomysłów na upominki dla przyjaciółki>>

Ślub za granicą - jak go zorganizować i jakie wiążą się z tym koszty?>>

Suknia ślubna na ostatnią chwilę. 10 białych sukienek z Zara, w których zechcesz powiedzieć "tak">>