Jak poznać swój rozmiar pierścionka?

Bez względu na to, czy jesteś fanką pierścionków, czy też są one dla ciebie zbędnym dodatkiem, jeśli zdecydujesz się na zaręczyny i ślub, najpewniej przynajmniej dwa razy w życiu zmierzysz się z tym tematem. Przed zakupem pierścionka wielu mężczyzn prosi o poradę dotyczącą rozmiaru biżuterii najbliższą przyjaciółkę, siostrę czy mamę swojej wybranki. Inni decydują się na pożyczenie jednego z pierścionków swojej ukochanej, aby następnie udać się z nim do jubilera. Są jednak pary, które od początku otwarcie rozmawiają ze sobą na temat zaręczyn. Mężczyźni potrzebują wówczas informacji, jak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego, aby nie był on ani za mały, ani zbyt luźny oraz jak pierścionek powinien leżeć na palcu

Co ważne, niektóre modele biżuterii niełatwo jest zmodyfikować pod kątem rozmiaru. Zdecydowanie polecamy więc zapobiegać ewentualnym problemom, znając swój dokładny rozmiar. Za ciasny pierścionek może bowiem nie tylko zepsuć nawet najpiękniejsze chwile i wzbudzać dyskomfort, ale również powodować odparzenia.

Mierzenie obwodu palca

Chcesz zmierzyć swój palec samodzielnie? Przygotuj miarkę krawiecką. Jeżeli jej nie masz, bez obaw - z powodzeniem zastąpisz ją wstążką lub wąskim paseczkiem papieru. Zawiń wokół wybranego palca wybraną miarkę - dokładnie w miejscu, gdzie będziesz nosić pierścionek (ma delikatnie przylegać do palca, ale go nie uciskać). Odczytaj wynik, a następnie porównaj go z wewnętrznym obwodem pierścionka w tabeli podanej na konkretnej stronie internetowej sklepu (np. 51mm obwodu to często rozmiar 11).

Mierzenie pierścionka

Kolejną metodą na poznanie swojego rozmiaru jest zmierzenie swojego pierścionka (wybierz ten, którego nosisz na palcu serdecznym prawej dłoni). W jaki sposób to zrobić? W pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, czy pierścionek nie jest w żaden sposób odkształcony. Jeśli nie, przy pomocy suwmiarki (lub bolca pomiarowego w salonie) zmierz jego średnicę wewnętrzną. Pamiętaj, że z reguły łatwiej jest pierścionek powiększyć, niż zmniejszyć. Pierścionki nieco masywniejsze i bardziej fantazyjne nie będą też najlepszym wzorem to dokładnego określenia naszego rozmiaru - ich wymiary mogą bowiem być inne niż w przypadku klasycznych pierścionków o standardowej szynie. 

Wizyta w salonie

Wizyta w salonie to zdecydowanie najprostsza, najbardziej sprawdzona i rekomendowana przez nas metoda. Warto udać się do salonu jubilerskiego i tam poprosić o dokładną informację, jaki rozmiar pierścionka czy obrączki jest dla nas. Przymierzenie kilku różnych modeli pomoże nam też wybrać ten idealny - zarówno w kwestii dotyczącej estetyki, jak i wygody. Pozwoli ci to też na swobodne zakupy internetowe. Bez obaw - nawet jeśli nie trafisz z rozmiarem, masz określony czas na dokonanie zwrotu towaru.

Jeżeli jednak nie masz możliwości wykonać żadnego z powyższych pomiarów, warto wiedzieć, że najpopularniejsze rozmiary to 11 i 12, a ewentualnej korekty zwykle możesz dokonać o 1 lub 2 rozmiary.

Dopasowanie pierścionka zaręczynowego

Wybór pierścionka zaręczynowego nie powinien być przypadkowy - w końcu biżuteria ta będzie nam towarzyszyć do końca życia, kojarząc się z cudownymi chwilami, nieprzerwaną miłością i oddaniem. Zaleca się więc, aby była dopasowana do osobistych preferencji, urody i stylu jej właścicielki. Złoto białe, różowe, żółte, a może (coraz popularniejsze) złoto czarne? Kolejny ważny aspekt to kamienie - klasyczne diamenty, rubiny, szmaragdy czy szafiry? Wielkość i ilość kamieni, model, a także grubość pierścionka to również istotne elementy, nad którymi należy się zastanowić. Przy wyborze pierścionka zaręczynowego warto mieć na uwadze komfort podczas jego noszenia - jeżeli na co dzień nie przepadasz za okazałymi pierścionkami, masywna biżuteria i duże diamenty to niekoniecznie wybór, który się u ciebie sprawdzi.

Wybór rozmiaru obrączki

Rozmiar obrączki, symbolu miłości na dobre i złe, związany jest z kolejnym etapem, podczas którego wiedza dotycząca rozmiaru palca okaże się przydatna - zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Przede wszystkim pamiętaj, aby dokonać pomiarów właściwego palca. W Polsce panuje zwyczaj noszenia pierścionka zaręczynowego na palcu serdecznym (tj. czwartym od kciuka) prawej dłoni (co ciekawe, w większości krajów zachodnich nosi się go na lewej dłoni). Dopiero w dniu ślubu pierścionek zaręczynowy ustępuje miejsca obrączce i zwykle przekładany jest na palec serdeczny lewej dłoni. Coraz częściej jednak nosi się go na tym samym palcu, co wcześniej - razem z obrączką. Dlatego też ważnym elementem jest dopasowanie pierścionka zaręczynowego do obrączki - tak, aby biżuteria dobrze się ze sobą komponowała.

Przy zakupie pierścionka i obrączki należy mieć na uwadze, że palce aktywnej dłoni (najczęściej prawej) zwykle są grubsze od palców dłoni przeciwnej.

O czym pamiętać wybierając rozmiar pierścionka?

Oto najważniejsze informacje, z którymi warto zaznajomić się przed zakupem pierścionka. Idealnie dopasowany cechuje się tym, że:

  • nie zsuwa się z palca podczas mycia rąk,
  • nie uciska palca,
  • jest delikatnie luźny po założeniu na palec, równolegle stawiając niewielki opór przy najszerszej kostce.

Zaleca się również, aby mierzyć pierścionek w godzinach wieczornych, kiedy nasze palce są nieco większe. Z kolei w przypadku zarówno bardzo wysokich, jak i bardzo niskich temperatur, miejmy na uwadze, że uzyskane wyniki mogą być niemiarodajne. Palce puchną, kiedy jest gorąco i delikatnie kurczą się przy niższych temperaturach. Wpływ na rozmiar pierścionka ma też jego szerokość. Im pierścionek lub obrączka są masywniejsze, tym ich rozmiar będzie większy. Jeżeli pomiar wypada pomiędzy dwoma rozmiarami, z reguły warto wybrać ten mniejszy.