Wiele z nas nie wyobraża sobie brać ślubu zimą. Często marzymy przecież o tym, aby powiedzieć sobie sakramentalne „tak" w zjawiskowej, zwiewnej sukni, w przepięknym ogrodzie, w towarzystwie blasku zachodzącego słońca... Jest jednak wiele osób, które preferują zimowy krajobraz i niższe temperatury. Jeśli ty też należysz do tego grona, powinnaś wiedzieć, że do ślubu zimą warto (a nawet trzeba) odpowiednio się przygotować. Bierzesz pod uwagę organizację uroczystości weselnej w nieco chłodniejszym miesiącu roku? Poznaj jasne i ciemne strony swojej decyzji. Poniżej podpowiadamy, jak dobrze zaplanować ślub zimą.

Ślub zimą: zalety ślubu zimą

Pierwszy i, szczególnie w dzisiejszych czasach, istotny element, to... budżet. Ślub zimą może okazać się szansą na to, żeby zaoszczędzić. Ceremonia w zimie wiąże się bowiem z tym, że ceny za wynajem usług i sali są wówczas o wiele niższe (w tym przypadku możesz zapłacić mniej nawet o 50%). Gwarantujemy, że w całej tej lawinie weselnych wydatków bardzo to docenisz. Kolejnym argumentem, który przemawia za tym, żeby wziąć ślub zimą, jest dostępność sali. Ten, kto ma już za sobą pierwszy research w tym temacie, z pewnością wie, o co chodzi. Jako że wiosenno-letni okres przypada na szczyt sezonu ślubnego, większość najciekawszych lokalizacji w tym terminie jest już zarezerwowana. Najbardziej zmotywowane pary są w stanie czekać na nie nawet... kilka lat! Jeśli ty niekoniecznie jesteś na to gotowa i marzysz o ceremonii, która odbędzie się nieco szybciej, rozważ ślub zimą.

Są duże szanse, że o tej porze roku, bez większego trudu, uda ci się znaleźć o wiele więcej sensownych ofert.

Podobnie zresztą wygląda temat związany z terminami najbardziej rozchwytywanych muzyków, operatorów, fotografów, wizażystek czy fryzjerek (o ile oczywiście planujesz korzystać z ich usług). Zwykle są oni o wiele bardziej elastyczni terminowo właśnie zimą. Kolejny plus? Ich stawki mogą być wtedy odrobinę atrakcyjniejsze. Niska temperatura ma dwie strony medalu (mimo że w pierwszej chwili może wydawać się największym minusem ślubu zimą). Pamiętajmy, że nie każdy dobrze znosi upały, a te, szczególnie w dzisiejszych czasach, trudno jest przewidzieć. Zimą nie grożą nam także alergiczne reakcje gości lub nasze na pyłki.

Ślub zimą: minusy ślubu zimą

Ślub zimą to jednak nie zawsze idealne rozwiązanie i sielanka, jak mogłoby się wielu osobom wydawać. Znamy już atuty zimowego ślubu, przejdźmy zatem do minusów, które się z nim wiążą. Nie bez powodu na ceremonię w tym okresie decyduje się zaledwie ok. 20% par. Zasypane trasy, problemy z odpaleniem auta i śliska jezdnia. To wszystko może niestety przyczynić się do ewentualnych opóźnień, a nawet sytuacji, w której nasi bliscy nie dotrą na ceremonię. Warto mieć też na uwadze, że zimą ciężko będzie o świeże warzywa i owoce (a ich ceny poza sezonem są często wyższe). Pamiętaj, że jedzenie przygotowywane dla gości inaczej smakować będzie latem, a inaczej zimą. Kolejny, istotny element, to ewentualne problemy z ogrzewaniem sali. Sugerujemy dmuchać na zimne i podczas rezerwacji koniecznie zapytać o awaryjne rozwiązania (porozmawiaj o alternatywnej formie ogrzania przestrzeni).Oczywiście organizacja ślubu w plenerze czy pod namiotem o tej porze roku nie wchodzi w grę. Jeśli więc jest to twoja wymarzona wizja na ten wyjątkowy dzień, pomyśl o innym terminie. A może ślub zimą kusi cię ze względu na baśniowy krajobraz za oknem? Musimy, niestety, boleśnie sprowadzić cię na ziemię. Przypomnij sobie, przez ile tygodni faktycznie możesz cieszyć się białą magiczną aurą za oknem, a ile czasu na zewnątrz panuje plucha, szaruga i odstraszający, przygnębiający klimat... No właśnie. Jak zaplanować ślub w zimie?

Tak samo, jak i latem, czyli zgodnie z własną wizją, w porozumieniu przede wszystkim(!) z partnerem/partnerką. Pamiętaj, że to dzień dla was i nie musicie spełniać oczekiwań rodziny czy przyjaciół. Planując ceremonię weź jednak pod uwagę elementy, które zostały wymienione wyżej. Jeśli natomiast nie czujesz się na siłach, żeby samodzielnie wszystko przygotowywać (a twój budżet na to pozwala), skorzystaj z usług, coraz popularniejszej ostatnimi czasy, wedding planerki. Okres oczekiwania na ten wyjątkowy dzień będzie wówczas o wiele mniej stresujący.

Gdzie zorganizować zimowe wesele?

Zimowy, magiczny krajobraz może dodać temu dniu niesamowitego charakteru, szczególnie, jeśli zdecydujecie się na przyjęcie np. w górskim klimacie. Fotograficzne kadry z sesji ślubnej w górach rzeczywiście wyglądają zjawiskowo. Wiele osób decyduje się też na zimową ceremonię nad polskim morzem. Prawdę mówiąc lokalizacja nie ma jednak większego znaczenia. Najistotniejsze jest to, żebyśmy to my dobrze czuli się w danej przestrzeni, która oczywiście dostosowana będzie do zmiennych warunków pogodowych. Zimowe wesele można zorganizować niemal wszędzie – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ważne: jeżeli bardzo zależy nam na obecności konkretnych gości, warto wówczas uwzględnić ich możliwości dotyczące ewentualnego dojazdu w wybrane przez nas miejsce.

Ślub zimą: atrakcje na zimowe wesele

Jedną z atrakcji podczas tego dnia mogą być piękne dekoracje weselne w zimowym klimacie, które dodadzą uroczystości niesamowitej, przytulnej atmosfery (zachowaj ostrożność w przypadku pochodni czy świeczek). Dużą popularnością cieszą się także np. rzeźby lodowe. Wiele par decyduje się też na kulig, jednak w takiej sytuacji warto poinformować o tym gości wcześniej, najlepiej podczas wręczania zaproszeń.

Ślub zimą: suknia ślubna i buty na zimę

Kreacja na ślub zimą nie musi wcale mocno różnić się od tej, na którą panny młode decydują się latem. O tej porze roku także śmiało możesz postawić na klasykę, ale również nieco mniej tradycyjne rozwiązania. Najważniejsze w tym przypadku są dodatki i okrycie, które sprawi, że niskie temperatury nie odbiorą zainteresowanej radości ze świętowania tego cudownego dnia. Ważnym elementem podczas planowania ceremonii są też odpowiednie, dostosowane do warunków pogodowych, buty. Odradzamy oczywiście zakładanie złotych sandałków czy szpilek. Zamiast tego świetnie sprawdzą się platformy, botki czy stylowe kowbojki/kozaki, które pięknie (i oryginalnie!) dopełnią twoją zimową, weselną stylizację.