Minimalizm jest coraz popularniejszy w wielu sferach życia. Po prostotę sięga się podczas urządzania wnętrz, wybierania ubrań i dodatków, a nawet organizowania ceremonii ślubnej. Właśnie dlatego zaproszenia ślubne minimalistyczne stają się tymi najczęściej wybieranymi przez zakochane pary. Kokardki, cyrkonie, kwiaty, fantazyjne wzory i wiele najróżniejszych kolorów – to wszystko jest już rzadkością na ślubnych zaproszeniach. Nowoczesne zaproszenia to przede wszystkim oszczędność formy.

Zaproszenie ślubne minimalistyczne – czym się cechują?

Oczywiście to że minimalistyczne zaproszenia ślubne są modne, nie oznacza, że muszą ci się spodobać. Warto jednak się im przyjrzeć i poznać ten styl. Zerknij przede wszystkim na minimalistyczne blogi ślubne – znajdziesz tam mnóstwo inspiracji.

Minimalistyczne blogi – 5 najlepszych stron na temat uproszczenia codzienności >>

Zaproszenia ślubne minimalistyczne – cechy:

 • oszczędność formy,
 • przewaga bieli,
 • niewielka ilość ozdób,
 • przejrzystość,
 • elegancja,
 • prostota.

Ze względu na to, że takie zaproszenia są dość proste w swoim kształcie, często cechują się wysoką jakością wykonania. W innym wypadku minimalistyczne zaproszenia mogłyby wyglądać tanio czy kiczowato – elegancji dodaje im gruby, czerpany papier czy wykonane z największą precyzją grafiki. Ich piękno tkwi nie w nadmiarze dekoracji, ale w przywiązaniu do szczegółów i ograniczeniu do tego, co najważniejsze.

Co istotne, minimalistyczne zaproszenia ślubne zwykle występują w zaledwie kilku kolorach – najczęściej jest to biel, dodatki złota lub srebra, ewentualnie granat czy butelkowa zieleń. W zaproszeniach w tym stylu rezygnuje się z kolorowych grafik czy ilustracji. Zamiast nich stawia się na minimalistyczne rysunki, składające się z prostych kresek i konturów.

Minimalistyczne zaproszenia ślubne – inspiracje

Jak wyglądają minimalistyczne zaproszenia ślubne? Wbrew pozorom, mogą przyjmować najróżniejsze formy. Dlatego najlepiej będzie, jeśli najpierw obejrzysz jak najwięcej propozycji, a następnie zdecydujesz się na to, co najlepiej do ciebie przemawia.

Minimalistyczne zaproszenie ślubne – pomysły

 • Biel i złoto – minimalistyczne zaproszenia ślubne dobrze utrzymać w kolorach stonowanych, ale jednocześnie subtelnych. Białe tło oraz delikatne złote elementy będą wyglądały elegancko – zwłaszcza jeśli zdobień będzie doprawdy niewiele.
 • Inicjały – wasze inicjały na pierwszej stronie mogą stanowić podstawową grafikę, zdobiącą okładkę zaproszenia. Oprócz tego możesz zdecydować się na prosty symbol, kojarzący się ze ślubem – chociażby obrączki.
 • Zdjęcie – na okładce zaproszenia możesz umieścić wasze wspólne zdjęcie, najlepiej z profesjonalnej sesji. Tyle wystarczy – zakochani przyszli państwo młodzi zastąpią wszelkie ozdoby.

Zaproszenia ślubne – minimalistyczne w treści

Minimalizm zaproszeń dostrzec można nie tylko w warstwie estetycznej, ale i tekstowej. Co to oznacza? Warto nie tylko zrezygnować z nadmiaru grafik, ale i postarać się uprościć tekst zaproszenia tak, aby zawierał wyłącznie niezbędne informacje.

Minimalistyczne zaproszenie ślubne – tekst

 • Symbole – w treści zaproszenia w minimalistycznym stylu znajdziesz niewiele treści. Część informacji zostanie przekazanych za pomocą symboli (chociażby sugestie dotyczące preferowanych prezentów ślubnych).
 • Brak cytatów – tradycyjne zaproszenia często zawierają cytaty odnoszące się do miłości, przywiązania czy wierności. Proste zaproszenia minimalistyczne są pozbawione podobnych ozdobników. Zamiast fantazyjnych zapowiedzi przyszli nowożeńcy informują wprost: „Pobieramy się!”.
 • Font – w minimalistycznym stylu najczęściej wybiera się proste i czytelne czcionki. Jeśli zależy ci na foncie przypominającym ręczne pismo, umieść go wyłącznie w nagłówku. Pozostała treść powinna być zapisana fontem pozbawionym zdobień.

Zaproszenia ślubne minimalistyczne – jak zrobić samemu?

Szukasz tanich zaproszeń ślubnych w minimalistycznym stylu? Nigdzie nie jest powiedziane, że musisz zaproszenia zamawiać czy zlecać ich wykonanie grafikom. Jeśli zależy ci na tym, aby mieć wpływ na ich wygląd i kształt w stu procentach, a dodatkowo dążysz do zmniejszenia kosztów, zdecyduj się na własnoręczne przygotowanie zaproszeń. Minimalistyczne zaproszenia ślubne będą prostsze do przygotowania od tych tradycyjnych i pełnych dodatków. Nie będziesz musiała martwić się wieloma ozdobami.

Jaki program do robienia zaproszeń?

Największą popularnością cieszy się Canva, która nawet w wersji darmowej posiada szereg funkcji, za pomocą których możliwe będzie stworzenie idealnego zaproszenia. W Canvie znajdziesz szablony z gotowymi propozycjami, ale możesz także zaprojektować je od początku do końca samodzielnie. Dla osiągnięcia najlepszego efektu, warto zlecić wydruk zaproszeń na papierze wysokiej jakości. Zanim jednak wydrukujesz wszystkie zaproszenia, przygotuj kilka wersji testowych.