Prawdopodobnie to właśnie twoja mama w dużej mierze przyczyniła się do tego, że stałaś się osobą, którą jesteś dziś. Podziękuj jej w towarzystwie najbliższych i okaż wdzięczność za wszystko, co dla ciebie zrobiła. Życzenia płynące prosto z serca i spersonalizowany prezent będą idealnym sposobem nie tylko na powiedzenie "dziękuję za pomoc w zaplanowaniu ślubu", ale i "dziękuję za bycie moją mamą".

Ślub w górach - jak go zorganizować i o czym pamiętać?>>

Co dla mamy na podziękowanie?

Twój wielki dzień może być doskonałą okazją do podarowania mamie czegoś, w co sama nigdy by nie zainwestowała, na przykład drogich perfum, które od dawna miała na oku, klasycznej biżuterii, którą będzie mogła nosić codziennie, czy też świetnej jakości wełnianej narzuty, którą będzie mogła się otulić w chłodniejsze dni. Jeśli wiesz, że w tym przypadku biżuteria dla mamy na podziękowanie się nie sprawdzi, bo jak sama przyznaje “nigdy niczego nie potrzebuje” lub po prostu trudno jej coś kupić - nie martw się. Niektóre mamy po prostu nie są materialistkami - i za to je kochamy!

Zamiast kupować jej nową zastawę, thermomixa czy markowy drobiazg, zdecyduj się na prezent, który dostarczy jej (lub wam obu) wrażeń. Zaplanuj dzień w spa, weekendową wycieczkę za miasto lub inną atrakcję, której zawsze chciałyście spróbować.

Nie tylko będzie to miła odskocznia od ślubnych przygotowań, ale też coś, co pozwoli wam na spędzenie czasu razem i zacieśnienie więzi.

Podziękowania dla gości weselnych - jak podziękować gościom za uczestnictwo w weselu?>>

Chcesz postawić na klasykę ślubnych upominków? Jako prezenty dla rodziców na wesele bardzo dobrze sprawdzają się również kosze podarunkowe. W najbardziej popularnym wydaniu kosze wypełnia się słodyczami i kawą - nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby twój prezent dla mamy był nieco bardziej niesztampowy. W koszu podarunkowym możesz więc śmiało umieścić także zestaw herbat w oryginalnych smakach, miodów z nietypowymi dodatkami lub domowych przetworów. Kosze dla rodziców na wesele możesz przygotować samodzielnie lub kupić gotową kompozycję.

Bardziej niestandardową propozycją prezentu dla mamy będzie wzruszające podziękowanie w formie wideo. Przygotuj wasze wspólne zdjęcia lub krótkie filmiki z czasów twojej młodości i poproś firmę zajmującą się montażem wideo (może to być kamerzysta, którego zatrudniłaś na ceremonię), aby przygotowała krótką prezentację, którą będziesz mogła odtworzyć podczas wesela. Dodatkowo napisz kilka zdań prosto z serca i dodaj je do filmu w formie napisów, podkładu głosowego lub odczytaj na żywo podczas przyjęcia. Gwarantujemy, że nie tylko sprawisz mamie radość, ale i dostarczysz jej (i sobie!) wielu wzruszeń. Miłą pamiątką będzie również wręczenie jej filmu na nośniku po zakończeniu wesela.

Zawiadomienia o ślubie - kiedy i jak poinformować o ślubie?>>

Przemówienie dla mamy

Najpiękniejsze podziękowania to takie, które płyną prosto z serca. Przygotowując życzenia dla mamy, które odczytasz w dniu ślubu, postaraj się sięgnąć do waszych wspólnych wspomnień i przeżyć, i w rezultacie napisać je samodzielnie. Pamiętaj, że podziękowania wcale nie muszą być długie - najważniejsze, aby były szczere.

Miej również na uwadze, że praktyka czyni mistrza - dotyczy to również wygłaszania podziękować ślubnych. Każdy człowiek inaczej reaguje na wystąpienia publiczne - niektórzy czują się jak ryba w wodzie, inni w towarzystwie większego grona skupionych na nich oczu, stają się spięci. Najlepszym sposobem na zachowanie spokoju i opanowania podczas podziękowań na weselu, jest praktyka. Napisz swoją mowę z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, co da ci dużo czasu na ćwiczenia. Przeczytaj życzenia na głos lub przećwicz je przed kilkoma przyjaciółmi, aby uzyskać ich opinie. Im więcej razy będziesz recytować życzenia, tym pewniej będziesz się czuła, wypowiadając je.

Chociaż jesteśmy zdania, że każda panna młoda powinna napisać swoje podziękowania dla mamy samodzielnie, poniżej publikujemy kilka propozycji krótkich życzeń, którymi warto się zainspirować.

Przykład 1. Chciałbym podziękować osobie, bez której dziś by mnie tutaj nie było - mojej mamie. Dziękuję ci za całą twoją miłość i wsparcie, które okazywałaś mi przez te wszystkie lata oraz za rady, których mi udzieliłaś. Jeśli w przyszłości uda mi się stworzyć choć w połowie tak wspaniałą rodzinę, jak twoja, będę mogła powiedzieć, że jestem prawdziwie szczęśliwa.

Przykład 2. Chcę podziękować najwspanialszej mamie, jaką każde dziecko może sobie wyobrazić. Nie tylko za miłość, wsparcie i wskazówki, które dawała mi przez lata, ale także za wszystko, co zrobiła, aby ten dzień był idealny. Bez niej nigdy bym sobie nie poradziła - zarówno w życiu, jak i w organizacji tak wspaniałego ślubu oraz wesela. Dziękuję Ci, mamo, z całego serca.

Najpiękniejsze obrączki ślubne – 10 wzorów, które was zainspirują>>

Przykład 3. Chciałbym podziękować mojej mamie za wszelką pomoc, jakiej udzielała mi przez lata. Gdyby nie ona, nie byłoby mnie tu teraz. Dziękuję również mamie mojego męża za to, że już podczas naszego pierwszego spotkania sprawiła, że czułam się jak córka, której nigdy nie miała. Mam nadzieję, że obie będziecie z nas dumne. Dziękujemy wam za trud i zaangażowanie, jakie włożyłyście zarówno w nasze wychowanie, jak i organizację tego pięknego dnia.

Podziękowania dla zmarłej mamy

Upamiętnienie zmarłej osoby na ślubie to bardzo osobista kwestia i decyzja o nim powinna zostać podjęta wyłącznie przez ciebie. Wiele osób trzyma się zasady, że żałobę nosi się w sercu i może nie czuć się na siłach, aby wspominać ukochaną mamę, która odeszła, podczas weselnej przemowy.

Jeśli jednak czujesz wewnętrzną potrzebę podtrzymania żywej pamięci o mamie, wznieś za nią toast, który opatrzysz krótkim przemówieniem. Wyjaśnij bliskim, jak wielkie znaczenie miała jej obecność w twoim życiu i jaki ogrom rzeczy jej zawdzięczasz. Pamiętaj, że ta chwila może okazać się bardzo emocjonująca i nie powinnaś podchodzić do niej bez wcześniejszego przygotowania.

Jennifer Lopez już 20 lat temu przewidziała, że weźmie ślub w Las Vegas? „Miłość jest cierpliwa”>>

Życzenia dla mamy

Kiedy najlepiej wygłosić wzruszające podziękowania dla mamy? Najczęściej życzenia dla rodziców następują po oczepinach lub na chwilę przed podaniem weselnego tortu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sama wybrała na nie odpowiedni moment. Pomyśl, kiedy życzenia chciałaby usłyszeć twoja mama. Być może będzie czuła się lepiej, jeśli podziękujesz jej w kameralnych okolicznościach bez świadków, np. tuż przed ślubem lub po zakończeniu przyjęcia.