Najważniejszą rzeczą, jaką należy wiedzieć o życzeniach ślubnych, jest to, że najlepsze życzenia dla pary młodej to takie, które są zarówno serdeczne, jak i pełne humoru - a jednocześnie niezbyt długie. W artykule zebraliśmy nasze ulubione powiedzenia, wiersze oraz cytaty o miłości, które mogą zainspirować cię do stworzenia własnego przemówienia lub życzeń do wpisania na ślubną kartkę, które zrobią wrażenie na wszystkich.

Cytaty na ślub w formie życzeń

Jeśli nie jesteś urodzonym mówcą lub wyjątkowo utalentowanym pisarzem, napisanie własnych życzeń ślubnych może wydawać się naprawdę trudnym zadaniem. Jeśli nie potrafisz znaleźć słów, które odpowiednio wyrażą emocje, jakie odczuwasz patrząc, jak nowożeńcy planują wspólną przyszłość, skorzystaj ze sprawdzonych życzeń, które będą odpowiednie dla każdej zakochanej pary. Wykorzystanie w swoich życzeniach słynnych cytatów i powiedzeń to świetny sposób na rozśmieszenie pary młodej lub poruszenie jej serc.

Romantyczne cytaty do życzeń ślubnych

Przykłady romantycznych cytatów idealnych do wykorzystania w ślubnych życzeniach, znajdziesz poniżej:

 • "Jedno jest w życiu szczęście: kochać i być kochanym". - George Sand
 • "Miłość nie polega na wpatrywaniu się w siebie, ale na wspólnym patrzeniu w tym samym kierunku". - Antoine de Saint-Exupery
 • "Gdzie jest miłość, tam jest życie". - Mahatma Gandhi
 • "Szczęśliwe małżeństwo to długa rozmowa, która zawsze wydaje się zbyt krótka". - Andre Maurois
 • "Zachowaj miłość w swoim sercu. Życie bez niej jest jak bezsłoneczny ogród, w którym kwiaty są martwe". - Oscar Wilde
 • "Kiedy kochamy, zawsze dążymy do tego, by stać się lepszymi niż jesteśmy. Kiedy staramy się być lepsi niż jesteśmy, wszystko wokół nas też staje się lepsze." -Alchemik
 • "Nie poślubia się osoby, z którą można żyć - poślubia się osobę, bez której nie można żyć". - Autor nieznany
 • “On nie jest idealny. Ty też nie i nigdy nie będziecie. Ale jeśli potrafi cię czasem rozśmieszyć, sprawić, że pomyślisz, zanim coś zrobisz i przyzna, że jest tylko człowiekiem i może popełniać błędy, trzymaj się go i daj mu z siebie wszystko. Nie będzie deklamował ci wierszy i nie myśli o tobie w każdej sekundzie dnia, ale podaruje ci cząstkę siebie, którą możesz złamać. Nie krzywdź go, nie próbuj go zmieniać i nie oczekuj więcej, niż może ci dać. Nie analizuj. Uśmiechaj się, gdy cię uszczęśliwia, krzycz, kiedy cię denerwuje i tęsknij, kiedy go nie ma. Kochaj mocno, kiedy jest między wami miłość. Bo idealni faceci nie istnieją, ale zawsze znajdzie się taki, który jest twoim ideałem”. - Bob Marley

Zabawne życzenia ślubne

Jeśli uważasz, że zabawne życzenia ślubne wywołają uśmiech na twarzach pary młodej, napisz coś, co będzie śmiechu warte. Zrób to jednak z wyczuciem - nie chcesz przecież, aby twoja kartka ślubna wydała się sarkastyczna lub nieszczera. Pamiętaj, że sentencja, która dla ciebie była zabawna, może zostać źle odebrana przez nowożeńców, którzy nie mają takiego poczucia humoru, jak ty.

Śmieszne cytaty do życzeń ślubnych dla przyjaciół lub członków rodziny znajdziesz poniżej:

 • "To takie wspaniałe, gdy znajdujesz jedną wyjątkową osobę, którą chcesz denerwować przez resztę swojego życia". - Rita Rudner
 • "Miej oczy szeroko otwarte przed ślubem i na wpół zamknięte po nim". - Benjamin Franklin
 • "Wyjdź za mężczyznę w swoim wieku; w miarę jak twoja uroda będzie blaknąć, jego wzrok również". - Phyllis Diller
 • "Dziel z mężem wszystko, łącznie z pracami domowymi". - Nieznane przysłowie
 • "Kobieta wychodzi za mąż w nadziei, że mężczyzna się zmieni. Mężczyzna poślubia kobietę w nadziei, że ona się nie zmieni. Ostatecznie oboje są rozczarowani". - Albert Einstein

Pomysły na zaręczyny: zaskakujące i romantyczne>>

Życzenia na ślub w formie wierszy

Wiersze to świetny sposób na przekazanie szczęśliwej parze najlepszych życzeń ślubnych. Napisane przez wybitnych liryków są romantyczne, ponadczasowe i nigdy się nie starzeją.

 • "Sonet 116" William Szekspir

“Nie ma miejsca we wspólnej dwojga serc przestrzeni

Dla barier, przeszkód. Miłość to nie miłość, jeśli,

Zmienny świat naśladując, sama się odmieni

Lub zgodzi się nie istnieć, gdy ktoś ją przekreśli.

O, nie: to znak, wzniesiony wiecznie nad bałwany,

Bez drżenia w twarz patrzący sztormom i cyklonom -

Gwiazda zbłąkanych łodzi, nieoszacowanej

Wartości, choćby pułap jej zmierzył astronom.

Miłość to nie igraszka Czasu: niech kwitnące

Róże wdzięków podcina sierpem zdrajca blady -

Miłości nie odmienią chwile, dni, miesiące:

Ona trwa - i trwać będzie po sam kraj zagłady.

Jeśli się mylę, wszystko inne też mnie łudzi:

Że piszę to; że kochał choć raz któryś z ludzi.”

(przeł. Stanisław Barańczak)

 • XVII – sonet Pabla Nerudy

“Nie kocham Cię jakbyś solną różą lub topazem była

albo strzałą goździków roznoszących ogień,

kocham cię jak kochają jakieś rzeczy mroczne

pomiędzy duszą a cieniem, tajemnie

Kocham cię jak roślina, która nie kwitnie lecz niesie

ukryte w sobie światło niezakwitłych kwiatów

dzięki twojej miłości żyje w moim ciele

stłoczony w cieniu, uniesiony z ziemi zapach.

Kocham cię nie wiedząc jak, ani gdzie i kiedy

kocham cię tak po prostu, bez żalów i dumy,

tak cię kocham, bo inaczej kochać cię nie umiem.

Tylko tak, w taki sposób, bez jestem, bez jesteś

tak blisko ze twa ręka na mej piersi jest moja

tak blisko ze twe oczy zamyka mój sen.”

(przeł. Zofia Jabłonowska-Ratajska)

Fryzury na ślub cywilny - pomysły na piękne uczesania dla panny młodej>>

Życzenia ślubne dla przyjaciół

Są w życiu pewne momenty, których nie zapomina się nigdy, a jednym z nich jest ślub twoich najlepszych przyjaciół. W tym wyjątkowym dla nich dniu upewnij się, że jako jedna z najbliższych im osób, złożysz zakochanym najlepsze możliwe życzenia ślubne, które oddadzą uczucia, jakimi ich darzysz.

 • Nie ma osób, które bardziej niż wy zasługują na prawdziwą miłość i szczęście. Jesteście wspaniałymi ludźmi i przyjaciółmi, wierzę że stworzycie również piękną, szczęśliwą rodzinę. Nie mogę się doczekać, kiedy będę świadkiem rozwoju waszego związku oraz tworzenia wspólnej przyszłości.
 • Wszystkiego najlepszego z okazji waszego ślubu. Życzę wam, abyście każdego dnia zakochiwali się w sobie na nowo. W moich oczach jesteście wspaniałą parą, którą czeka niesamowita przyszłość.
 • Małżeństwo jest jak reakcja chemiczna, w której dwie substancje oddziałują na siebie, a z ich połączenia powstaje coś zupełnie nowego i wyjątkowego. Nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć, co uda się wam stworzyć na ścieżce nowego, wspólnego życia.
 • Miłość pomnaża się, gdy zakochani dzielą ja ze sobą. To ona sprawia, że dwie połówki nagle stają się jednością. Obyście już na zawsze odnaleźli miłość i nadzieję w swoich sercach. Niech miłość, która was połączyła, scementuje wasz związek na zawsze.

Życzenia ślubne dla syna lub córki

To ogromne przeżycie, kiedy twój syn lub córka bierze ślub. Jest naturalne, że w tym wielkim dla nich i dla ciebie dniu, będziesz odczuwać wiele emocji. Kiedy usiądziesz więc z długopisem w ręku, możesz nawet nie wiedzieć, od czego zacząć układanie dla nich życzeń ślubnych. Postaraj się jednak kierować sercem, a ono już sprawi, że słowa przeleją się na papier.

Jeśli potrzebujesz inspiracji do stworzenia własnych życzeń, skorzystaj z poniższych przykładów.

 • Dzień, w którym będę mógł prowadzić cię do ołtarza to coś, co wydawało się tak odległe w dniu twoich narodzin. To dla mnie zaszczyt, że mogę oddać cię w ręce tak kochającego i wspierającego cię mężczyzny. Wierzę, że będziecie o siebie dbać i stworzycie piękną rodzinę.
 • Nigdy nie widziałem, żebyś wyglądała tak pięknie jak w sukni ślubnej. Jest coś anielskiego w mojej dorosłej córce, na którą dziś patrzę. Życzę Ci powodzenia na nowej drodze życia i radości w tworzeniu wspomnień z nową rodziną, którą dziś oficjalnie stworzyliście.
 • Dzień twojej pierwszej randki pamiętam, jakby to było wczoraj - razem z ojcem bardzo się o ciebie martwiliśmy. Dziś dojrzałaś do tego, by stać się wspaniałą kobietą, która potrafi o siebie zadbać. Teraz, gdy masz u boku tak kochającego męża, nie musimy martwić się już wcale. Bądźcie dla siebie dobrzy i w szarej codzienności nie zapominajcie o drobnych gestach, które budują trwały związek..
 • Przez większość twojego życia, starałam się nauczyć cię, jak być kochającym mężczyzną. Czasami jestem pod wrażeniem tego, jak wiele wiesz o życiu. Jednak małżeństwo to inny rodzaj lekcji. Wszystko będzie dobrze, jeśli tylko będziecie zawsze się wspierać, wzajemnie sobie wybaczać i okazywać cierpliwość.
 • Jestem bardzo szczęśliwy, widząc, że wyrosłeś na mężczyznę, którym zawsze chciałem, żebyś był. Teraz, gdy z ukochaną u boku ruszasz w nieznane, życzę Wam obojgu dużo szczęścia i mam nadzieję, że wiecie, jak wiele wsparcia we mnie macie.

Damski garnitur ślubny dla panny młodej i gości – sprawdź nasze inspiracje!>>

Życzenia na ślub - jak napisać własne?

Wszyscy znamy to doskonale: najpierw wybierasz się na długie poszukiwania odpowiedniej kartki ślubnej dla przyszłej pary młodej, a później siadasz w domu i masz niemały problem z wymyśleniem idealnych życzeń ślubnych do wpisania w środku.

Myślisz o napisaniu swoich własnych życzeń na ślub przyjaciół lub innych bliskich ci osób? To niemałe wyzwanie - w kilku zdaniach podsumować twoje uczucia, przemyślenia oraz życzenia dla młodej pary. Choć może wydawać się to dosyć przytłaczające, warto zdecydować się na samodzielne napisanie słów od serca. Nowożeńcy z pewnością docenią czas, jaki poświęciłeś na przygotowanie dla nich szczerego, intymnego wyznania.

Od czego warto zacząć? Oryginalne życzenia na kartkę ślubną powinny być dopasowane do pary, mieć wartość sentymentalną i być napisane prosto z serca.

 1. Pogratuluj młodej parze. Bez względu na to, na jaki styl życzeń się zdecydujesz, pogratulowanie świeżo upieczonym małżonkom zawsze jest w dobrym guście.
 2. Dodaj życzenia ślubne dopasowane do nowożeńców. Wykorzystaj kilka następnych linijek kartki, aby stworzyć spersonalizowane życzenia ślubne dla pary młodej. Zanim zaczniesz wypełniać puste miejsce, pomyśl o swojej relacji z nimi oraz o tym, co chcieliby od ciebie usłyszeć w tym wyjątkowym dniu.
 3. Podziękuj parze młodej. Zostaw w swoich życzeniach linijkę na to, aby wyrazić wdzięczność za zaproszenie do bycia częścią jednego z największych dni w ich życiu.
 4. Zakończ ciepłym akcentem. Zanim podpiszesz się pod życzeniami, zostaw nowożeńcom ciepłe zakończenie, które na długo będą mieli w swojej pamięci.

Fryzury ślubne z welonem - najpiękniejsze propozycje dla panny młodej>>