Zwyczaj wymieniania się obrączkami ma swój początek w starożytnym Egipcie. Już wtedy traktowano okrągły kształt pierścionka jako symbol nieskończoności – wręczenie obrączki stało się więc równoznaczne z deklaracją wiecznej miłości. Zarazem obrączki pełniły funkcje ochronne i odstraszały złe duchy. W Polsce zwyczaj wymieniania się obrączkami praktykowany jest od XVIII wieku aż do dziś i prawdopodobnie szybko nie straci na popularności.

Chociaż obecnie najpiękniejsze obrączki ślubne dość mocno różnią się od tych, które wybierano wieki temu, pewne kwestie nie uległy zmianie. Przekazywane z pokolenia na pokolenie dawne wierzenia i przesądy wciąż wzbudzają wśród par młodych wiele emocji. Pamiętaj jednak – w przesądy wcale nie trzeba wierzyć.

Przesądy z obrączkami – włożenie obrączki na zły palec

Zgodnie z tradycją obrączkę nosi się na palcu serdecznym prawej dłoni. Kobiety, które do tej pory nosiły w tym miejscu pierścionek zaręczony, albo przenoszą go na lewą dłoń, albo noszą wraz z obrączką. Nowoczesne obrączki ślubne często są wykonywane w taki sposób, aby pasowały do zaręczynowych pierścionków i razem z nim tworzyły spójną całość.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? O tej zasadzie musicie pamiętać >>

Co przynosi pecha? Według jednego z przesądów włożenie obrączki na niewłaściwy palec jest zwiastunem… braku wierności. Tradycyjnie obrączki są wkładane sobie nawzajem. Jeśli któreś z nowożeńców się pomyli i włoży obrączkę na inny palec niż serdeczny prawej dłoni, może to świadczyć o nie do końca czystych intencjach czy zapowiadać zdradę.

Co istotne, zwyczaj noszenia obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni jest dość charakterystyczny dla polskiej tradycji. W wielu innych krajach wybiera się dłoń lewą – zakłada się, że to przez nią przebiega żyła miłości. Nazywana veną amoris łączyłaby obrączkę wprost z sercem. Ze względu na te różnice, warto ustalić wcześniej, na którym palcu będziecie nosić swoje obrączki – zwłaszcza jeśli twój partner lub partnerka pochodzą z zagranicy.

Przesądy z obrączkami – upuszczenie obrączki

Moment wkładania sobie nawzajem obrączek jest bardzo stresujący. A zarazem to właśnie z tym wydarzeniem wiąże się sporo przesądów. Chodzi nie tylko o to, aby włożyć obrączki na właściwy palec, ale również – aby podczas wymiany obrączkami – ich nie opuścić.

Dlaczego? Co oznacza, gdy spadnie obrączka? Wierzy się, że to zapowiedź nieszczęścia. Niekoniecznie musi chodzić o zdradę, ale prawdopodobnie parę spotka coś niefortunnego. Aby zminimalizować ryzyko pecha, obrączkę powinien podnieść świadek, świadkowa lub osoba przeprowadzająca ceremonię. Nowożeńcy nie mogą się po nią schylić.

Co oznacza upadek obrączki z palca? Jeśli okaże się, że nieodpowiednio wybrano rozmiar obrączki i pierścionek po prostu zsunął się z palca podczas zaślubin, można się spodziewać szybkiego rozpadu małżeństwa. Według dawnych wierzeń to oznacza, że więź jest zbyt luźna. Jednak należy unikać także obrączek zbyt ciasnych – one sugerują nadmierną, wręcz chorobliwą zazdrość czy zaborczość.

Przesądy z obrączkami – zgubienie obrączki

Zgubienie obrączki – co oznacza? Z pewnością wiąże się z ogromnym stresem. Nie tylko ze względu na to, że obrączki są dość cenne i wartościowe – w końcu to symbol waszej miłości, przypominający o złożonej sobie nawzajem obietnicy.

Czy zgubienie obrączki przynosi pecha? Niestety. Zakłada się, że utrata obrączki zwiastuje nagły rozpad związku. Los sugeruje, że obrączka przestała spełniać swoją rolę, bo w małżeństwie zaczęło brakować miłości, którą miałaby symbolizować.

Aby uniknąć zgubienia obrączki, warto kontrolować, czy jej rozmiar wciąż pasuje. Na przestrzeni lat nasze ciało się zmienia – może się okazać, że idealnie dopasowana przed ślubem obrączka po latach stanie się zbyt luźna. A wówczas nietrudno, aby zsunęła się z palca i po prostu zgubiła.

Przesądy z obrączkami – znalezienie obrączki

Co oznacza znalezienie obrączki? Z pewnością znalezienie swojej własnej, uprzednio zgubionej, obrączki może okazać się pozytywnym zwiastunem.

Problemem jest jednak znalezienie czyjejś obrączki – zwłaszcza męskiej. Według przesądu oznacza to kłopoty w twoim związku. Aby im zapobiec, należałoby jak najszybciej zwrócić obrączek właścicielom. W żadnym wypadku nie należy jej sprzedawać! W ten sposób ściągniesz na siebie jeszcze większy pech.

Przesądy z obrączkami – włożenie czyjejś obrączki

To jeden z najpopularniejszych przesądów z obrączkami. Powtarza się go za każdym razem, gdy komuś przyjdzie do głowy przymierzenie obrączki ślubnej innej osoby.

Co oznacza ten przesąd? Wierzy się, że poprzez włożenie czyjejś obrączki wchodzi się pomiędzy dwie zamężne osoby, co może sugerować zdradę czy nawet rozpad małżeństwa. Dlatego tak dużą wagę przypisuje się temu, aby obrączki pozostawały w użyciu jedynie przez parę młodą.

Inna wersja tego przesądu głosi, że przymierzenie nienależącej do nas obrączki sprawi, że nigdy nie znajdziemy partnera czy partnerki. Na zawsze pozostaniemy singlami!

Przesądy z obrączkami – złoto, platyna?

Wiele przesądów wiąże się z pechem czy nieszczęściem. Nie oznacza to jednak, że nie ma sposobów, dzięki którym – dzięki obrączkom – zagwarantujesz sobie pomyślność.

Co zrobić, aby wykorzystać przesądy z obrączkami do przyciągnięcia szczęścia? Okazuje się, że najistotniejszy jest już sam wybór obrączek. Według dawnych wierzeń najlepiej sprawdzają się obrączki wykonane z trzech odmian kruszcu. Najczęściej wybierana jest platyna oraz złoto – białe i żółte – chociaż możesz pokusić się o inną kombinację.

Dlaczego to takie istotne? Trzy różne kruszce odpowiadają trzem różnym aspektom, dzięki którym twoje małżeństwo może okazać się sukcesem. Chodzi nie tylko o miłość, ale i przyjaźń oraz wierność

Przesądy z obrączkami – niszczenie obrączek

Wybór materiału, z którego mają zostać wykonane obrączki, nie pozostaje bez znaczenia także z innego powodu. Jeśli obrączki bardzo szybko zaczną wyglądać na zniszczone, to kolejny zły znak.

Dlatego też nie poleca się wybierania obrączek srebrnych – złoto i platyna są trwalsze. Problematyczne mogą okazać się także obrączki grawerowane czy nawet chropowate… Niektórzy wskazują, że to zapowiedź problemów. Takie obrączki miałyby wiązać się z dość wyboistą drogą życiową.

Co ciekawe, aby uniknąć niszczenia obrączki, wiele osób je zdejmuje – chociażby podczas kąpieli. Jednak jeden z przesądów zakłada, że obrączek… nie należy nigdy zdejmować!

Przesądy z obrączkami – przetopienie obrączek

Według dawnych wierzeń nie należy przetapiać obrączek ślubnych na złoto. Chociaż może się to wydawać dobrym pomysłem – zwłaszcza jeśli chcemy przetopić odziedziczoną biżuterię, która nie do końca nam się podoba – wiele osób przed tym przestrzega.

Przesąd głosi, że przetopienie obrączek jest wyrazem braku szacunku dla miłości, którą symbolizuje. A tym samym może wiązać się ze ściągnięciem na nas nieszczęścia.