Skąd wzięła się tradycja pierścionka zaręczynowego?

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy przed ślubem, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie lub (po prostu) na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy - "zapytaj Google" wydaje się najlepszą podpowiedzią, ale w rzeczywistości łatwo pogubić się w gąszczu treści. To dlatego przychodzimy z pomocą i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Zanim podpowiemy Wam, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy, warto zacząć od jego historii. Dziś nie wyobrażamy sobie zaręczyn bez wymarzonego pierścionka - z diamentem lub innym szlachetnym kamieniem, w ulubionym odcieniu złota i o perfekcyjnym kształcie. Jednak oświadczyny nie zawsze wiązały się z ofiarowaniem pierścionka. Kiedyś zamiast drogiej biżuterii ukochanych łączyła przedślubna umowa. Pod koniec XIX wieku amerykaskie władze stworzyły akt prawny, który określał zasady narzeczeństwa - na jego podstawie kobieta mogła pozwać swojego narzeczonego, gdyby ten ją porzucił. Prawo, które zapewniało zadośćuczynienie niedoszłym pannom młodym, przestało obowiązywać na początku XX wieku. Od tej pory jedynym "zabezpieczeniem" dla kobiety w razie zerwania zaręczyn stał się diamentowy pierścionek. Moda szybko dotarła za ocean. Przedślubna obczączka znalazła się nawet wśród zasad liturgii kościoła katolickiego - obok błogosławieństwa i modlitwy za narzeczonych. Mimo, że historia pierścionka zaręczynowego nie należy do romantycznych, dziś kojarzy nam się wyłącznie z wielką miłością.

Jak ma wyglądać pierścionek zaręczynowy?

Staropolska tradycja głosi, że pierścionek zaręczynowy ma mieć biały kamień (brylant lub perłę), który symbolizuje szczęście i trwałość małżeństwa. Dziś oprócz pereł i diamentów na pierścionkach widnieją szafiry, szmaragdy i inne kolorowe kamienie szlachetne, a wewnątrz obrączki graweruje się symboliczne daty lub imiona narzeczonych. O tym, jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy, przeczytacie tutaj >>.

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce?

Na prawej dłoni przed ślubem, a na lewej po? A może odwrotnie? Na forach internetowych aż huczy, a wątpliwości wciąż nie zostały rozwiane. Oczywiście, to, na której ręce zdecydujemy się nosić pierścionek zaręczynowy, zależy tylko od nas, jednak każda z nas chce, by nasze zaręczyny (a także ślub) były perfekcyjne. W końcu, nie chcemy popełnić żadnego błędu. Na której ręce nosić pierścionek zaręczynowy? W większości krajów kobiety noszą go na lewej dłoni, jednak w Polsce jest odwrotnie. Dlaczego? Aby poznać odpowiedź, musimy cofnąć się do XIX wieku. Przed powstaniem styczniowym obrączki ślubne noszono na lewej dłoni - na prawej nosiły go jedynie wdowy. W 1864 roku na znak żałoby po klęsce Polaków, mężatki zaczęły przekładać obrączki na prawą dłoń - to wydarzenie sprawiło, że Polki noszą obrączkę na prawej dłoni także dziś. Pierścionek zaręczynowy, który ma "rezerwować" miejsce dla ślubnej obrączki, nosimy więc na prawej dłoni, a w dniu ślubu przenosimy go na dłoń lewą. Niektóre Polki zostawiają pierścionek zaręczynowy i obrączkę po prawej stronie.

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy zagranicą?

Zdecydowana większość mieszkanek Europy, a także Afryki, Kanady i Stanów Zjednoczonych nosi pierścionek zaręczynowy na lewej dłoni. Wywodzi się to z wierzeń antycznych, które głoszą, że żyła palca serdecznego lewej dłoni prowadzi bezpośrednio do serca. W krajach skandynawskich zamiast pierścionka zaręczynowego mężczyźni ofiarują swoim wybranom obrączki, do których w trakcie zaślubin dokładają drugi, identyczny egzemplarz. Pierścionki zaręczynowe są rzadkością także na Węgrzech - tam narzeczona otrzymuje obrączkę, którą w dniu ślubu przekłada z lewej dłoni na prawą.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Według tradycji pierścionek zaręczynowy noszony na palcu serdecznym to symbol przyjęcia oświadczyn przez kobietę i zapowiedź nadchodzących zaślubin. W okresie narzeczeństwa kobieta nosi pierścionek na palcu serdecznym (tym, który znajduje się najbliżej małego palca) prawej dłoni. W dniu zaślubin pierścionek zaręczynowy ustępuje miejsca obrączce - od tej pory nosimy go na serdecznym palcu dłoni lewej lub zostawiamy obydwa pierścionki na tym samym palcu po prawej stronie. Warto to zapamiętać, by wiedzieć na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w obu przypadkach. 

Zobacz, jak nosić pierścionek zaręczynowy - GALERIA >>

Tekst Joanna Szaszewska

Czytaj też: Suknie ślubne do 1000 zł >>>