Pierścionek zaręczynowy: gdzie najlepiej kupić?

Szukając odpowiedniego pierścionka zaręczynowego, szukamy jednocześnie miejsca, w którym taki pierścionek nabędziemy. Pierwsze, co przychodzi do głowy to oczywiście jubiler. Warto jednak rozejrzeć się za dobrym i cenionym specjalistą, gdyż na rynku nie brakuje sprzedawców biżuterii z produktami niepewnego podchodzenia bądź wątpliwej jakości.

Przy wyborze najbardziej odpowiedniego sklepu, polecamy kierować się kilkoma aspektami. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak długo dany jubiler działa na rynku. Sklep istniejący od niedawna, z nieugruntowaną pozycją na rynku, nie jest w stanie dać pełnej gwarancji na swoje produkty. Nie można być pewnym, czy w okresie gwarancyjnym dana działalność jubilerska będzie nadal działała.

Jeśli istotna jest jak najszybsza dostawa pierścionka zaręczynowego, pod uwagę należy wziąć także czas realizacji zamówienia. W grę wchodzi tutaj okres sprowadzania potrzebnych materiałów, jak i okres produkcyjny – jedno i drugie wpływa na wydłużenie czasu oczekiwania.

Pierścionek zaręczynowy: jakie są rozmiary?

Pierścionek zaręczynowy występuje w takich samych rozmiarach, jak wszystkie inne pierścionki. Najczęściej noszone rozmiary to 11 i 12 – nie warto jednak brać tego za pewnik, bo obwody kobiecych palców może dzielić różnica nawet kilku centymetrów. Najlepiej ustalić więc samemu rozmiar.

Jak sprawdzić, jaki rozmiar nosi wybranka? Najprościej zmierzyć suwmiarką średnicę zdjętego przez nią pierścionka i zestawić ją z tabelą jubilerską. Ważne, aby wziąć pod uwagę to, że pierścionki ozdobne nosimy na palcu środkowym, a nie serdecznym, nie można więc kupić pierścionka zaręczynowego w rozmiarze odpowiadającemu zmierzonej średnicy. Zazwyczaj palec środkowy i serdeczny różnią 2 rozmiary – jeśli więc np. pierścionek noszony przez ukochaną ma rozmiar 14, najlepiej kupić taki w rozmiarze 12.

Inna sprawa, jeśli planowane zaręczyny nie są tajemnicą. Wtedy można oczywiście wybrać się do jubilera z ukochaną i wybrać wspólnie idealny pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy: jaki kamień wybrać?

Pierścionek zaręczynowy kojarzy się z pięknym kamieniem na samym środku – jednak jaki najlepiej wybrać? Najczęściej wybieranym kamieniem szlachetnym jest brylant, czyli oszlifowany diament. To białe zdobienie wygląda świetnie w połączeniu z klasycznym złotem – niektórzy uważają je jednak za zbyt przereklamowane, decydując się na bardziej oryginalne rozwiązania, takie jak topaz, rubin czy szmaragd.

Co ważne – pierścionek zaręczynowy może składać się z kilku kamieni naraz. Podstawowym wzorem jest oczywiście ten z pojedynczym zdobieniem na środku, można jednak spotkać też wersje z 3 kamieniami, spośród których środkowy jest tym największym.

Co z ceną poszczególnych kamieni? Pierścionek zaręczynowy z ametystem jest zdecydowanie najtańszy, na drugim miejscu plasuje się szafir. Zdecydowanie droższe są rubiny i szmaragdy, a najcenniejszym ze wszystkich kamieni jest oczywiście sławetny brylant, czyli oszlifowany diament.

Co symbolizują poszczególne kamienie w pierścionkach zaręczynowych?

Pierścionek zaręczynowy może mieć dodatkowe znaczenie symboliczne, dzięki któremu oświadczyny staną się jeszcze bardziej intymne i wyjątkowe. Warto zapoznać się z symboliką poszczególnych kamieni:

  • Diament (brylant) – symbolizuje wieczną miłość i dobro. Ten kamień jest pożądany nie tylko przez przypisywane mu znaczenie, ale także przez jego piękno i trwałość.
  • Rubin – jest symbolem miłości, namiętności i walki, nie tylko za sprawą samego kruszcu, ale również głębokiej, czerwonej barwy. Wybierają go często pary, które uważają, że ich gorące uczucie przezwycięży wszystkie przeciwności.
  • Szmaragd – według wierzeń, ma związek ze spokojem wewnętrznym i płodnością. Często wybierają więc go pary myślące o powiększeniu rodziny.
  • Szafir – przypisuje mu się związek z szlachetnością i prawdą. Te wartości nie mają wprawdzie bezpośredniego związku z miłością, ale bardzo łatwo powiązać je z przyrzeczeniami przyszłych małżonków.
  • Ametyst – jego symbole to czystość duchowa i harmonia. Według wierzeń, kamień chroni właściciela przed złymi myślami, pozwalając mu czuć się lepiej.
  • Topaz – wierząc symbolice, pierścionek zaręczynowy z topazem może pomóc w rozwiązywaniu bieżących problemów w związku.
  • Cytryn – pierścionek zaręczynowy z tym kamieniem może stanowić piękny, symboliczny prezent dla kobiety niepewnej swojej wartości. Według wierzeń, poprawia bowiem samoakceptację i wiarę we własne możliwości.
  • Granat – ten krwistoczerwony kamień symbolizuje namiętność, pożądanie, a nawet erotyzm. Granat ma również powiązanie z twórczością i kreatywnością.
  • Tanzanit – to jedyny z kamieni, który nie symbolizuje uczuć i stanów umysłu, lecz dostojność i elegancję. Może stanowić świetny wybór na zaręczyny z kobietą kochającą piękno i oryginalność.

Ile karatów powinno mieć złoto w pierścionku zaręczynowym?

Pierścionek zaręczynowy z dużą ilością karatów wydaje się idealnym wyborem, jednak czy rzeczywiście warto go kupować? Okazuje się, że najczystsze, 24-karatowe złoto nie sprawdza się w przypadku biżuterii użytkowej, czyli takiej, którą regularnie nosimy. Dlaczego tak jest?

Czyste złoto bez domieszek jest z natury kowalne, co oznacza, że ulega odkształceniom – można uszkodzić taką biżuterię nawet przypadkiem, wykonując codzienne czynności. Zalecamy więc wybierać pierścionki maksymalnie 18 karatowe, czyli takie o próbie 750 lub niższej. Zamiast najwyższej zawartości złota, zawsze można postawić na wyjątkowy kamień.

Mężczyźni decydujący się na oświadczyny wybierają zazwyczaj pierścionek zaręczynowy o próbie 585, zwany inaczej 14-karatowym. Zawartość złota w takim pierścionku wynosi 58,5 % – wystarczająco dużo, by pierścionek wyglądał pięknie i zachował przy tym odpowiednią wytrzymałość mechaniczną.

Przy zakupie pierścionka zaręczynowego warto spytać jubilera, co konkretnie poza złotem zawiera stop. Jeśli składa się z dużej ilości miedzi – należy mieć na uwadze to, że może zacząć barwić skórę.

Czy pierścionek zaręczynowy może być srebrny? To zdecydowanie tańsza i mniej widowiskowa alternatywa – w zaręczynach najważniejsze jest jednak uczucie. Na srebro często decydują się młodsi mężczyźni, którzy nie mają wystarczająco dużo funduszy na pierścionek ze złota, po jakimś czasie wymieniając ozdobę na droższą. Rada – jeśli nasza wybranka lubi kolor srebrny, zawsze można zdecydować się na białe złoto.

ZOBACZ: O miłości XXI wieku: Nie wystarczy kochać. Trzeba kochać mądrze [WYWIAD]

ELLE MAN POLECA: 9 zasad udanego związku: Zapomnij o łóżkowych schematach [CZĘŚĆ 1]

CZYTAJ TEŻ: 9 zasad udanego związku: Nie czekaj na odpowiedni nastrój [CZĘŚĆ 2]