Organizacja wesela krok po kroku – zasady

Specjalnie dla osób planujących ślub przygotowaliśmy harmonogram, który pozwoli bezstresowo przebrnąć przez niełatwy okres przygotowań do uroczystości. Celowo pomijamy w nim kwestie takie jak zmiana nazwiska po ślubie i rozdzielność majątkowa po ślubie, bo na omówienie tych spraw każdy znajdzie czas jeszcze przed rozpoczęciem przygotowań. 

W harmonogramie, wskazujemy na ramy czasowe, w których należy wdrożyć poszczególne etapy. Każdy może dowolnie zmieniać kolejność punktów, można też skracać czas na ich wykonanie, ale uwaga – nie polecamy odkładania poszczególnych etapów na później, w myśl zasady „zdążymy". Takie działanie wprowadzi spore zamieszanie i przysporzy wam dodatkową dawkę stresu, a możecie nam wierzyć – nerwowych sytuacji i  bez tego wam nie zabraknie. 

Organizacja wesela krok po kroku – harmonogram

Przyjęliśmy założenie, że na organizację wymarzonego wesela trzeba poświęcić mniej więcej 2 lata – 1,5 roku. Czy można zrobić to szybciej? Oczywiście! Człowiek jest istotą, która łatwo i szybko adaptuje się do bieżącej sytuacji. Jeżeli wymagają tego okoliczności, wspaniały ślub możecie zaplanować nawet w kilka miesięcy. Dlaczego więc zalecamy rozpocząć przygotowania 24 miesiące przed orientacyjnym terminem uroczystości? Ponieważ w ten sposób zyskujecie czas, który pozwoli wam zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji.

Organizacja wesela krok po kroku: 2 lata – 1 rok wcześniej

W pierwszej kolejności, należy zastanowić się nad ślubnym budżetem. To jeden z najistotniejszych etapów planowania uroczystości. W tym miejscu warto podkreślić, że każda para chce mieć ślub i wesele jak ze snu, ale musimy tu nawiązać do starego powiedzenia: mierz siły na zamiary!

Rozpoczynacie wspólne życie, a to oznacza, że w niedalekiej przyszłości czekają was niemałe wydatki. Ustalcie więc górną granicę kwoty, jaką możecie wydać i trzymajcie się tego. Jeżeli którykolwiek wydatek okaże się wyższy, niż zakładaliście, będziecie musieli wprowadzić korektę i pomniejszyć budżet na inny cel.

Kolejny etap, który podda próbie fundament waszych założeń ekonomicznych, to ustalenie listy gości. Gdy już dowiecie się, ile osób będzie wam towarzyszyć w tym szczególnym dniu, będziecie mogli oszacować kwotę, którą trzeba będzie wydać. 

Załóżmy, że średnia cena „za talerzyk" zamyka się w przedziale 200-300 zł. Uśrednijmy kwotę do poziomu 250 zł. Teraz wykonaj proste działanie: koszt „talerzyka" x liczba gości x 2. Wynikiem będzie średnia kwota, jaką trzeba będzie wydać na wesele określonej wielkości. Posługując się tym wzorem łatwo wyliczymy, że koszt wesela na 100 osób to 50 tys. zł. 

W dalszej kolejności wybierzcie przedział czasowy, w którym ma odbyć się uroczystość. Jest to o tyle istotne, że data ślubu najczęściej wynika z dostępności sali weselnej, a terminarz wynajmu najpopularniejszych obiektów zwykle jest napięty do granic możliwości.

W tym miejscu przechodzimy do kolejnego kroku – do rezerwacji sali. Dokładnie przestudiujcie ofertę, bo często okazuje się, że za wiele pozornie oczywistych rzeczy trzeba dopłacać. 

Skoro macie już salę, musicie zatroszczyć się o florystkę. Po jej stronie będzie leżało przygotowanie bukietów (na pierwszym miejscu zawsze jest bukiet panny młodej i butonierka pana młodego) i dekoracji oraz udekorowanie kościoła i sali weselnej.

Kolejne kwestie, o które musicie zadbać na samym początku przygotowań, to:

 • zamówienie fotografa i/lub kamerzysty,
 • rezerwacja zespołu lub DJ-a,
 • rezerwacja oprawy muzycznej ceremonii ślubnej, 
 • rezerwacja daty ślubu w kościele.

Organizacja wesela – od czego zacząć planować ślub? / fot. iStock

Organizacja wesela krok po kroku: 1 rok – 9 miesięcy wcześniej

Wielki dzień jest już coraz bliżej. To czas, by nieco podkręcić tempo. Gdy do dnia zaślubin pozostał już rok, należy pomyśleć o wytypowaniu świadków. Wybierzcie osoby, którym możecie zaufać i które będą mogły zaoferować wam realne wsparcie.

Zastanówcie się nad motywem przewodnim wesela. Jeżeli chcecie, by uroczystość była naprawdę wyjątkowa, wszystko musi tworzyć idealną całość.

Opcjonalnie, możecie zastanowić się nad dodatkowymi atrakcjami na wesele. Animator dla dzieci, drink bar, candy bar – to przyjemne dodatki, które sprawią, że ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich gości.

Jeżeli do ślubu zostało mniej niż 12 miesięcy, warto pomyśleć o odbyciu nauk przedmałżeńskich. Można zrobić to później, tym bardziej, że protokół przedślubny zostanie spisany dopiero 3 miesiące przed uroczystością. Warto jednak pamiętać, że w późniejszym terminie może wystąpić wiele nieprzewidzianych okoliczności, a przecież zaświadczenie z odbycia kursu jest bezterminowe. Dlaczego więc nie zrobić tego wcześniej?

Organizacja wesela krok po kroku: 9 – 7 miesięcy wcześniej

Do ślubu zostało już tylko 9 miesięcy. To idealny czas, by zarezerwować termin u fryzjerki i wizażystki. Upewnijcie się jednak, że lokale, które wam odpowiadają, rezerwują termin z tak dużym wyprzedzeniem.

Na tym etapie, przyszła panna młoda powinna już rozpocząć poszukiwania wymarzonej sukni ślubnej, a przyszły pan młody – garnituru. Nawet jeżeli nie zdecydujecie się na kreacje szyte na miarę, będziecie potrzebować czasu na przymiarki i ewentualne poprawki.

Kolejne kwestie do zaplanowania na tym etapie to:

 • urlop okolicznościowy na ślub,
 • organizacja podróży poślubnej,
 • wybór i zamówienie zaproszeń.

Organizacja wesela krok po kroku: 7 – 4 miesiące wcześniej

Dzień zaślubin coraz bliżej, a zostało jeszcze wiele kwestii do dopięcia. To idealny moment, by zarezerwować termin w USC i załatwić wszelkie formalności urzędowe. 

Ten etap przygotowań powinien uwzględniać też następujące kwestie:

 • wybór i zamówienie obrączek ślubnych,
 • wybór i zakup dodatków dla panny młodej,
 • rozdanie zaproszeń,
 • wybór i zarezerwowanie noclegu dla gości.

Organizacja wesela krok po kroku: 4 – 2 miesiące wcześniej

Od wielkiego dnia dzieli was już tylko kilka miesięcy. Jesteście już po wizycie w USC, więc teraz należy dopełnić formalności kościelne. Pamiętajcie, że możecie to zrobić najwcześniej 3 miesiące przed ślubem (ze względu na termin ważności odpisów kościelnych).

Czego jeszcze trzeba będzie dopilnować? Kolejne pozycje harmonogramu to:

 • wybór i zamówienie tortu,
 • wykonanie próbnego makijażu i fryzury,
 • rezerwacja transportu dla zaproszonych gości,
 • rezerwacja transportu dla pary młodej,
 • nauka pierwszego tańca,
 • zaplanowanie terminów zabiegów kosmetycznych dla przyszłej panny młodej.

Organizacja wesela krok po kroku: 2 miesiące – 2 tygodnie wcześniej

Na tym etapie, czas do dnia zaślubin liczy się już w tygodniach. To ostatni dzwonek, by zebrać potwierdzenia przybycia i zaplanować usadzenie gości.

To także dobry moment, by zdecydować, jakimi trunkami poczęstujecie gości. Możecie je zamówić na własną rękę, ale jeżeli zorganizowaliście drink bar, poproście barmana o pomoc w kwestii wyboru rodzaju i ilości alkoholu.

Poza tym, w harmonogramie powinny pojawić się następujące punkty:

 • sporządzenie etykiet, winietek i planu stołów,
 • przygotowanie upominków dla gości,
 • przygotowanie podziękowań dla świadków i rodziców,
 • organizacja wieczoru panieńskiego i kawalerskiego,
 • finalne przymiarki sukni,
 • zebranie potwierdzeń od usługodawców,
 • zamówienie kwiatów na ślub,
 • ustalenie listy zabaw i piosenek,
 • rozdanie zawiadomień o ślubie.

Organizacja wesela krok po kroku – ostatni tydzień przed weselem

Gdy do ślubu został już tylko tydzień, trzeba będzie już tylko „doszlifować" wszystkie pozycje. Lista rzeczy do zrobienia powinna obejmować:

 • sprawdzenie przygotowania wszystkich dokumentów,
 • ostatnie sprawdzenie kreacji panny młodej i pana młodego,
 • przedstawienie planu wesela świadkom i rozdzielenie zadań,
 • przewiezienie rzeczy na salę,
 • sprawdzenie kompletności niezbędnych dokumentów.

Organizacja wesela krok po kroku – dzień przed

Gdy od najważniejszego dnia w waszym życiu dzieli was już tylko jeden dzień, będziecie musieli zrealizować tylko dwa zadania. Pierwsze to zebranie w jedno miejsce wszystkich rzeczy, które musicie zabrać na ślub i wesele. Co z drugim zadaniem? Plan na resztę dnia to odpoczynek! Perfekcyjnie przygotowany harmonogram pozwolił wam przygotować wspaniałą uroczystość. Wszystko macie już dopięte na ostatni guzik i nie musicie się niczym stresować.

Może Cię zainteresować także: